K nadměrnému pocení přispívá nesprávná životospráva, úzkostné stavy i stres.

K nadměrnému pocení přispívá nesprávná životospráva, úzkostné stavy i stres. | foto: Profimedia.cz

Když deodoranty nepomáhají

  • 33
Zvláště v letním období, kdy přibývá sluníčka a krásného počasí, nastávají pro nejednoho z nás problémy. Nadměrné pocení totiž představuje nejen společenské znevýhodnění, ale často i psychickou zátěž.

Účinná léčba nadměrného pocení bývala donedávna obtížná, přitom nezvládnuté pocení může člověka ohrozit i rozvojem kožních onemocnění. Nadměrné pocení, omezené na určitou oblast kůže (tzv. fokální hyperhidróza), většinou nemívá bezprostřední příčinu. Jsou zde však faktory, které přispívají k jeho vzniku a trvání. Patří mezi ně nezdravá životospráva, úzkostné stavy, stresy a další.

„Pokud nadměrné pocení nesouvisí s některým celkovým onemocněním, je možné provést úspěšnou léčbu pomocí botulotoxinových injekcí,“ vysvětluje lékař Pavel Krejzlík. Tato léčba je založena na blokádě přenosu nervových impulzů. Typické místo pro ošetření je podpaží, ale je možno ošetřit i jiné lokality.

Celý zákrok se provádí ambulantně a podle odborníků není časově ani fyzicky náročný. Trvá několik desítek minut a lékař při něm aplikuje příslušnou látku několika vpichy pod kůži do příslušné lokality - jeden vpich vždy na jeden centimetr čtvereční.

„Účinek botulotoxinu nastupuje 4 až 6 dnů po aplikaci. Nejde sice o trvalé vyléčení, ale pocení se výrazně omezí až zastaví po dobu 6 až 12 měsíců,“ dodává Krejzlík. Každý má pak možnost zvážit, zda mu tato metoda vyhovuje a zda po odeznění účinku podstoupí další ošetření.