Jídlo, jogurt, dieta

Jídlo, jogurt, dieta - Jídlo, jogurt, dieta | foto: Profimedia.cz

Kdo nesnídá, může mít problémy s nadváhou

  • 23
Snídaně by měla tvořit čtvrtinu denního energetického příjmu každého člověka, říkají lékaři. Vynechávání ranního jídla může navíc vést až k nadváze. Jak jsou na tom Češi? Více než tři čtvrtiny z nich snídají. Chléb s tvrdým sýrem obvykle zapíjejí čajem.

ČTĚTE TAKÉ:
Proti nadváze bojujte snídaní

Když člověk vynechává snídani, má tendenci sníst k obědu nebo večeři velkou porci jídla, kterou tělo nestačí zpracovat a ukládá se v podobě tuku, vysvětluje nutriční terapeutka Věra Králová.

Z nového průzkumu, který zaštítila Společnost všeobecného lékařství, vyplynulo, že doma v klidu snídá 76 procent lidí, až v zaměstnání se nají devět procent dotázaných a nikdy nesnídá sedm procent Čechů.

Téměř polovina lidí jí ráno chléb, 15 procent dotázaných dává přednost bílému a celozrnnému pečivu, sladkému pak deset procent.

Tvrdý sýr střídají s taveným sýrem, medem nebo marmeládou, salámem a šunkou. Jogurty si pravidelně dává 15 procent obyvatel, müsli nebo kukuřičné lupínky jí asi devět procent lidí.

Průzkum také odhalil rozdílné "snídaňové" zvyklosti obyvatel jednotlivých regionů. Například jogurty jedí nejvíce obyvatelé Prahy, nejméně lidé z Plzeňska. Ovoce si k snídani nejvíc dávají lidé na jižní Moravě a nejméně v Moravskoslezském kraji.

"K nejčastějším chybám v jídelníčku patří přebytek živočišných tuků, upřednostňování bílého pečiva před celozrnným, nedostatek ovoce a zeleniny," podotkla Králová.

Nesprávné stravovací zvyky vedou ke zvýšené hladině cholesterolu v krvi, která je jedním z hlavních rizikových faktorů srdečně cévních onemocnění.

V Česku má vyšší hladinu cholesterolu, než je norma, asi 65 procent lidí. Aby mohli jeho hladinu upravit, měli by do stravy zařazovat potraviny obohacené rostlinnými steroly.

Lidé by také měli omezit spotřebu uzenin, paštik, tavených sýrů a živočišných tuků, neměli by zapomínat ani na příjem tekutin, dodala Králová.

,