Káva bez kofeinu škodí kloubům

Káva bez kofeinu možná není zdaleka tak bezpečná, jak se mnoho lidí domnívá. Vědci z Alabamské univerzity v USA totiž zjistili, že káva bez kofeinu nejspíš výrazně zvyšuje riziko vzniku revmatoidní artritidy. Nemocní trpí velkými bolestmi kloubů, které jim navíc otékají a tuhnou.

Autoři studie, o níž informoval server www.doktoronline.cz, tvrdí, že nejvíce ohroženy jsou ženy, které denně vypijí čtyři a více šálků zmíněné kávy. Riziko, že je nemoc postihne, bylo ve srovnání s ostatními ženami asi třikrát vyšší.

Příčina? Nejspíše chemikálie, pomocí nichž se z kávy odstraňuje povzbuzující kofein. Chemická látka se usazuje v těle a pravděpodobně narušuje činnost imunitního systému - revmatoidní artritida patří mezi autoimunitní choroby. U takových nemocí se obranné reakce obracejí proti vlastnímu organismu.

Již dříve se objevily studie, které spojovaly pití kávy s pozdějším vznikem revmatoidní artritidy. Tato je však první, která obviňuje kávu bez kofeinu. Tu mnoho lidí pije například z obavy, že by jim po klasické kávě stoupal tlak.

Studie, kterou výzkumníci prezentovali na setkání amerických revmatologů, však nebyla přijata zcela jednoznačně: kritici jí vyčítají například to, že vědci nevěděli, co ženy pily roky předtím, než je začali zkoumat.

Pochybnosti prohloubily i výsledky studií o vlivu pití čaje na vznik artritidy - někteří vědci tvrdí, že riziko vzniku nemoci zvyšuje i čaj. Velkou roli navíc zřejmě hrají i zděděné sklony k této nemoci, která postihuje častěji ženy.