Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Čurání, číro a sranda. Kašpárek v rohlíku baví malé i velké

  2:07aktualizováno  2:07
Kdo někdy byl na koncertě kapely Kašpárek v rohlíku, tak mi dá za pravdu. Ta všeobecná praštěnost je prostě nakažlivá. Zajímalo nás, čím "bejbypankáčský" styl určený původně především pro děti dostává i jejich rodiče.

Koncert divadelně hudební skupiny Kašpárek v rohlíku v Českém Brodě (26. června 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nejde jen o písničky s melodiemi, které vám vlezou pod kůži a vtipné a zádumčivé texty, jež se ukládají v hlavě. Jde o tu nakažlivou atmosféru, která nerozlišuje, jestli vám je pět nebo padesát. Prostě se bavíte a necháváte se překvapovat improvizacemi na pódiu nebo třeba reakcemi svého potomka.

Na koncertě i v autě

Hlediště se hemží čepičkami s bejbypankáčským čírem, do rytmu se kývají batolata s plínkou mezi nohama i tatínci nebo babičky. Písničky z kašpárkovských cédéček se podle našeho miniprůzkumu také často ozývají z plně naložených automobilů. Na plné pecky a nejen z přehrávačů, ale také z hrdel řidičů i posádky.

Fotogalerie

"Nejčastěji Kašpárka posloucháme v autě, protože vždycky, když si ho pustíme, tak si taky zpíváme," říká třeba trojnásobná matka Alena. "Strašně u toho hulákáme a to v autě nevadí - na rozdíl od našeho nuselskýho bytu."

A nějak takhle vlastně před lety Kašpárek v rohlíku i vznikl. "S dětmi jsme zpívali v autě. Stalo se z toho pravidlo, takové pojízdné pódium. Vytáhl jsem doslova z ponožky všechny písně, na které jsem si vzpomněl od lidovek, přes žižkovské prostonárodní, Vaška Neckáře až po Ivu Bittovou," vzpomíná David Dvořák, principál a zakladatel projektu. "Zjistil jsem, že skrze texty klidně dospělých písní se skvěle komunikuje s dětmi, vysvětlují neznámá slova i významy, odpovídá na záludné otázky."

Co je to bejbypank?

Když pak přišla nabídka z loutkohry Jihočeského divadla v Českých Budějovicích na dětský kabaret, začal se rodit projekt Kašpárek v rohlíku.. Od kabaretu totiž už byl jen krok k cédéčku, koncertům a dalším plánům i projektům. "U bejbypanku vše souvisí ze vším, vše vzniká při samotném vzniku na základě podtlaku, přetlaku a pohybu tektonických nápadů," přibližuje David Dvořák. "Proto je těžké naší činnost pojmenovávat a definovat."

Bejbypank vznikl podle jeho zakladatele jako myšlenka k propojení kvalitní dětské a dospělé zábavy. "Proč mám někde trávit čas s dětmi a trpět? Užijme si dohromady," říká. "Jde jen o to děti nepodceňovat, dát si tu práci a neflikovat kvalitu provedení čehokoliv, nepodvádět sami sebe. Je myslím vidět, že se na bejbypanku od začátku podílí hodně lidí, kteří mají děti a nebo jsou sami trochu dětmi. Je zdravé myslet kromě ostatních i na sebe."

Pankáč člověk buď je, nebo není. Je to stejné jako s mentálním věkem. "Znám osmdesátiletý kluky i sedmiletý důchodce," dodává Dvořák. "Pankáč má v našem pojetí vlastní pohled, často obecně považovaný za odlišný či nelogický."

Mimozemšťan i čurání

Děti osobité vidění světa i humor Kašpárka v rohlíku milují. Ale co rodiče? Zajímalo nás, co na bejbypankáčské hnutí říkají oni. Třeba Alena, maminka tří dětí ve věku sedm, devět a dvanáct let, objevila Kašpárka pro své děti v hitparádě Rádia 1, kde tehdy bodovala písnička Černá. Pak už byl jen krůček k nákupu cédéčka a nakonec vyrazili i na koncert.

Vizitka s pozvánkou

Kašpárek v rohlíku je projekt pro děti a dospělé postavený na originálním propojení divadla a hudby ve vlastních představeních, živých hudebních show i na hudebních nosičích.

Projekt vznikl jako reakce na nedostatek kvalitních původních písniček pro děti a také jako reakce na téměř neexistující mezigenerační zábavu určenou společně pro dospělé a děti.

S Kašpárkem vystupují třeba Lenka Dusilová, David Koller, Mardi, Blanka Šrůmová, Milan Cais, Radek Gipsy Banga, Filip Nebřenský, Tonya Graves a další známí muzikanti.

V květnu můžete vidět kašpárkovskou show naživo při premiéře nového koncertu a křtu stejnojmenné desky TEN HALYWŮD.

Kdy a kde? 6. května v Praze v Retro Music Hall, 13. května v Českých Budějovicích v KD Slávie a 18. května v Brně v KC Semilasso

"Na Kašpárkovi u nás nejvíc ulítly dcery, ale ať nežeru, tak já taky. Nejstaršího syna už tak nebere," říká Alena. "V čem je jiný než ostatní dětské písničky? Ve všem! Není infantilně stupidní, ale hravej, má jednoduché rokenrolové melodie, které děti nematou, texty, které se rychle naučí, a vtip, který dětským písničkám jinak chybí."

A jak vidí Kašpárka její holky? "Písničky, jsou zajímavý a vtipný, nejvíc se mi líbí Mimozemšťan, protože je zábavnej a je o tom mimozemšťanovi. Pamatuju si slova a dobře se na ně tancuje," hodnotí devítiletá Anička a její o dva roky mladší sestřička Pepička dodává: "Nejvíc se mi líbí, že se na ně dá tancovat. Nejlepší písnička je Čurej sem a čurej tam. Prostě se mi to líbí, písnička o čurání je prostě dobrá."

"Kašpárek byl před takovými čtyřmi lety zjevení," tvrdí jiná trojnásobná máma Monika. "Ve srovnání s tím vším, co se roky linulo a ještě line z obrazovky ČT třeba v rámci Kouzelné školky, to byla najednou normální muzika."

Když prý celá rodina poprvé slyšela legendární Čurej, tak kolektivně zaplesala. "Děti nad textem a my nad tím, že drobotina tak hezky reaguje na Clash," vzpomíná Monika. Kromě čurání u dnes třináctileté Marie, jedenáctiletého Maxe a osmileté Stelly slavily úspěch hlavně písničky Černá, Strejda Jára, Dopis Ježíškovi či Želvy. "Koncerty mi přišly úplně fantastické, i když dost narvané," dodává jejich maminka. "Díky Kašpárkovi se taky děti proposlouchaly ke Sto zvířatům, Vypsané fixe nebo Tatabojs. A mě dodnes baví jejich lehce dadaistický humor, kde se snoubí punk s Cimrmanem."

Děti jako parťáci, na které se nešišlá

Mamince dvou kluků ve věku 11 a 8 let Pavle se líbí především nápaditost pojetí celého projektu a odvaha být jiný. "Je mi sympatické, že berou děti takové, jaké jsou, jako parťáky, na které je zbytečné šišlat," chválí kapelu, kterou s dětmi poslouchá už dva roky. Z posledního alba u kluků jednoznačně vede písnička Messi. "V našem autě už burácela nesčetněkrát," říká Pavla.

Také pětiletá Thea a osmiletá Mia poslouchají Kašpárka už asi dva roky. "Libí se jim hlavně jejich punkový styl, při kterém si spolu doma zařádíme," říká jejich maminka Jana. "Jednou daly svému bratranci k narozeninám lístky na koncert, který jsme pak společně absolvovali. Bylo fajn vidět rodiče, že se taky dokážou na dětském koncertě bavit. Kam se proti tomu hrabe Majda s Františkem! A mně osobně se líbí i texty, které holky už znají téměř nazpaměť."

Táta tříletých dvojčat Honza zase na Kašpárkovi v rohlíku oceňuje, že je kreativní a oslovuje všechny věkové kategorie. I jeho děti poslouchají kašpárkovskou muziku už dva roky a podle Honzy se jim líbí nejen muzika, ale i ta sranda kolem a bejbypankáčské čepice.

"Myslím, že to je výborná alternativa ke všem těm Dádám a vůbec dětským písničkám," přidává se i Judita, máma desetiletého Tea a osmileté Rebeky. Teo říká, že je to muzika "povzbudivá a vtipná" a nejvíc se mu líbí song Čurej jako většině dětí. Rebeka zase miluje Angelinu Jolie. "Já opravdu moc nemusím takové ty prvoplánově dětské písničky, takže tohle mi vyhovuje," dodává Judita. "Je to super muzika a texty, kterým se děti zasmějou."

Nejčtenější

Houbové rizoto
Rostou? Tak honem do lesa! Tyhle recepty užijete nejen na chalupě

Uklidňující procházka lesem mnohdy vyústí ve sběračskou výpravu – zejména, když máte svoje tajná místečka a vezmete si s sebou košík. Co ale s houbovou úrodou?...  celý článek

ilustrační snímek
Když domek vyhořel, děti musely do ústavu. Pomozme jim k návratu domů

Děti, které vyrůstaly v rodinném prostředí, mají mnohem větší šanci na úspěch v životě a na vlastní spokojenou rodinu než ty, které vyrostly v ústavu. Pomozte...  celý článek

Jít se koupat znamenalo vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se...
OBRAZEM: Koupání před 50 lety: s nubianem, kostkovanou dekou a matračkou

Jít se koupat znamenalo ještě před půl stoletím vyjít ze vrat a k vodě urazit kus cesty. Se srolovanou kostkovanou dekou v podpaží a taškou přes rameno. V ní...  celý článek

Mozková mrtvice - ilustrační fotografie
Když udeří mrtvice, jde o čas. Jak ji poznáte?

Na mozku jsme závislí. To on rozhodne, zda si přečtete tento článek a napijete se u toho kávy. Vše probíhá automaticky. Ovšem jen do chvíle, než mozkovou tepnu...  celý článek

Ilustrační fotografie
Letní lásky? Pozor na pohlavně přenosné nemoci, které způsobují neplodnost

Ze vzrušující známosti na jednu noc se může stejně tak vyklubat i závažný zdravotní problém v podobě pohlavní nemoci s potenciální hrozbou neplodnosti. Než se...  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
Rodinná poradna: Syn neustále zapomíná, stejně jako jeho otec

Chtěla bych se poradit s problémem častého zapomínání u svého skoro desetiletého syna. Jsem 3 roky šťastně rozvedená, děti máme ve střídavé péči, která probíhá...  celý článek

Lázně pro miminka ve španělském Madridu
Lázně pro vyčerpané matky s dětmi? V zahraničí to jde už s novorozencem

Nejčastější stížnost matek? Věčný boj s pocity únavy a vyčerpání. Právě proto se již nespočet zahraničích lázní rozhodlo nabízet matkám s dětmi společný pobyt,...  celý článek

Charlie s rodiči Corrine Yatesovou a Chrisem Gardem
Léčba Charlieho byla falešnou nadějí pro rodiče, říká český odborník

Média po celém světě sledují osud jedenáctiměsíčního Charlieho, který trpí syndromem mitochondriálního vyčerpání. Rodiče se nakonec po dlouhých soudních...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Konec sejrům: 7 tipů, jak se rychle opálit
Konec sejrům: 7 tipů, jak se rychle opálit

Vaše kůže připomíná eidam, pocení na ostrém slunci vás nebaví nebo na něj nemáte čas? Zapomeňte na babské rady. Olivový olej a sádlo jsou fajn, když chcete ve č... celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.