Dětské nemoci

Dětské nemoci | foto: Profimedia.cz

Kapesní průvodce dětskými neduhy

  • 3
Je na místě třást se při každém nočním zakašlání potomka a raději volat lékaře několikrát zbytečně, nebo se nenechat vyvést z klidu a přátelsky mávat na bacily, které přece posilují imunitu?

Pravda je někde uprostřed. Příliš úzkostlivá matka dítěti moc neprospěje a přehnaně sterilní prostředí ho skutečně spíš zchoulostiví. Vyplatí se nic nezanedbat, ale zbytečně nepanikařit,“ radí brněnská dětská lékařka Šárka Křivková.

K bezpečnějšímu pocitu rodičů přispívají dnes některé vymoženosti typu signalizujících "chůviček" a monitorů dechu. Mnozí rodiče dnes podle lékařů rádi investují i do alternativních vakcín, které chrání proti infekčním nemocem šetrněji a bez rizika nežádoucích účinků.

Úrazy aneb co dělat, když...

...dítě spolyká nějaké léky
Hlavní věc je zajistit pro lékaře krabičku od léků a zkusit si vzpomenout, kolik pilulek v ní bylo. Bez meškání vyhledat lékaře. Totéž platí, když dítě spolkne čisticí prostředky nebo venku sní podezřelé bobule, lesní kytky nebo listy keře. Rostlinu utrhněte a konzultujte s odborníkem, zda není zdraví nebezpečná.

...dítě odněkud spadne (ze zídky, z houpačky, při sportování)
Samozřejmě vždy záleží, z jaké výšky a také na jak tvrdou podložku, jaký byl mechanismus úrazu, jaké má dítě po úrazu potíže. Po pádu na hlavu se vždy vyplatí konzultace s lékařem, který zhodnotí další možné varovné příznaky a rozhodne, zda je nutná kontrola rentgenem. Příznakem otřesu mozku bývá krátkodobé bezvědomí, zvracení, spavost. Při sebemenším podezření pro jistotu v noci dítě kontrolujte.

...dítě se spálí nebo opaří
První pomocí je chladit ránu, pokud možno ji přikrýt sterilní látkou, případně podat lék proti bolesti, např. paralenový čípek, a vyhledat odborné ošetření.

Kapesní průvodce dětskými neduhy

NOVOROZENCI

Bříško: Snad nejčastější příčinou pláče nejmenších miminek je nadýmání. Pláč obsahuje "bolestivé" tóny, dítě přitahuje nohy k bříšku, které je nafouklé, vzpíná se. Matka, která kojí, by proto měla dávat pozor, co jí, a vynechat z jídelníčku zejména luštěniny, brukvovitou zeleninu, čerstvé pečivo a dráždivé látky. Kontrola u lékaře je na místě, pokud se přidá některý z dalších příznaků - dítě se nedá utišit, špatně pije, zvrací obloukem, objeví se horečka, která v prvních třech měsících bývá varovným příznakem.

Rýma: Kojence dovede pořádně potrápit i obyčejná rýma, protože ještě neumí smrkat. Pomáhá zvýšená poloha hlavičky, zvlhčování sliznice šetrnými přípravky z lékárny, úplně malým dětem se doporučuje nos jen vytírat. Odsávačky používat s mírou.

Střední ucho: Kojenci bývají též náchylní na záněty středního ucha, které jsou bolestivé a vyžadují zákrok lékaře.

BATOLATA

Horečka: U dětí se mohou objevit febrilní křeče, neboli křeče z horečky. Příznaky se podobají epileptickému záchvatu, dítě promodrá v obličeji s následnými záškuby celého těla nebo může takzvaně "odpadnout". Jako první pomoc je třeba uvolnit dýchací cesty a ihned volat rychlou záchrannou službu.

Střevní infekce: Častěji se vyskytují střevní infekce projevující se zvracením, průjmy a bolestmi břicha. Důležitý je hojný přísun tekutin. Obecně platí - stav raději konzultovat s lékařem, dehydratace u malých dětí může nastoupit velmi rychle.

PŘEDŠKOLÁCI

Kašel: Zvláště při nástupu do školky se naplno rozjíždějí infekce dýchacích cest. Pokud je nedoprovázejí vysoké horečky, dítě je relativně čilé a má chuť k jídlu, není důvod ke znepokojení.

Laryngitida: Neboli zánět hrtanové příklopky. Životu nebezpečné onemocnění přichází obvykle nad ránem, mnohdy zničehonic a projevuje se "kokrhavým" kašlem. Dítě se nemůže postupně vůbec nadechnout. První pomocí je otevřít okno, zajistit přísun studeného vzduchu a ihned zamířit do nemocnice. U lékaře si lze preventivně vyžádat pro takový případ i čípky, které uvolní otok hrtanu.

MLADŠÍ ŠKOLÁCI

Slepé střevo: Přibývá náhlých břišních příhod včetně apendicitidy (zánět slepého střeva). Bolest nemusí začínat typicky vpravo dole, ale dítě si stěžuje na bolest celého břicha nebo kolem pupku. Potíže někdy doprovázejí zvýšené teploty,řídká stolice či zvracení. Zde s vyhledáním lékaře neotálejte.

STARŠÍ DĚTI

Meningitida: Strašákem tohoto věku je meningitida, zánět mozkových blan způsobený bakteriemi. V začátcích příznaky připomínají nachlazení, přidává se horečka, schvácenost, silné bolesti hlavy, zvracení. Važným příznakem jsou i drobná tečkovitá krvácení do kůže, vypadající jako špendlíkové hlavičky. Lékaři doporučují při změně kolektivu, zejména při přechodu ze základní na střední školu, nechat potomka proti meningitidě naočkovat. Cena očkovací látky se pohybuje okolo 700 Kč.

,