Těžce závislých narkomanů přibyly stovky

Těžce závislých narkomanů přibyly stovky

Kampaň varuje rodiče: Nebojte se zeptat na drogy

  • 3
Skutečnost, že dospívající člověk začal brát drogy, ještě nemusí být tragická. Záleží na mnoha okolnostech: jak často je bere, jak dlouho a zejména o jaké drogy se jedná. Důležitá je ale pomoc rodiny. Neřešit problém může přinést jen neštěstí. Nebojte se zeptat!

Heroin a pervitin obvykle vedou rychle k vzniku závislosti a k dalším zdravotním a sociálním poškozením. U ostatních látek není riziko tak vysoké, ale delší užívání žádné drogy nelze brát na lehkou váhu.

Včasná odborná pomoc (nejde ještě o léčení, ale poradenství) může zabránit rozvoji škodlivého užívání a přitom neznamená, že se dítěti přilepí nálepka ”feťáka”.

Přiznat problém není ostuda, potlačit ho a neřešit může vést k neštěstí pro celou rodinu, zdůrazňují odborníci ze sdružení Sananim, které rozjelo kampaň s názvem Drogy a rodiče: Nebojte se zeptat.

Jak poznám, že dítě bere drogy?
S nejzřetelnějšími příznaky po užití drogy dítě obvykle domů nepřijde. Užívání drog tají a maskuje, jak nejvíc to jen jde. Většinou tuší nebo ví, že dělá něco nepatřičného a škodlivého, má strach z odhalení, předpokládá, že je to pro vás nepřijatelné a bojí se vás zklamat. Podle zkušeností může trvat i rok či dva, než se užívání drogy doma "provalí”.

Narkoman si vpichuje svou dávku drogyPřesvědčivé je, jestliže nacházíte stopy po injekčním užití (vpichy), příslušenství k používání drogy nebo přímo drogu.

Ale jsou tu i další možné příznaky:

  • blízký přítel/přítelkyně bere
  • změna přátel, ztráta kvalitních přátel, izolování od normálních vrstevníků
  • obhajoba lidí, kteří užívají drogy, ztotožňování se s nimi jako se vzory
  • náhlé zhoršení vzhledu, zdraví a péče o zevnějšek, změny v oblékání
  • náhlé zhoršení výkonu ve škole či v práci, absence
  • změny v chování, agresivita, podrážděnost, lhaní a tajnůstkářství, nedochvilnost, zapomnětlivost
  • ztráta chuti k jídlu a výraznější hubnutí
  • neodůvodněné střídání nálad, smutek a naopak veselí
  • zamykání se v pokojíčku, v koupelně, na záchodě 
  • nadměrná vyčerpanost a snadná unavitelnost, neobvyklá ospalost
  • odchody a útěky z domova
  • ztráta kvalitních zájmů, zálib a hodnot

"Je důležité nedělat předčasné závěry, do nichž se promítají vaše úzkosti a obavy. Řada těchto projevů doprovází dospívání a nemusí být přímo známkou užívání drog," upozorňují odborníci ze Sananimu. 

Ale pokud rodič pozoruje u svého dítěte několik z výše uvedených příznaků, měl by se zajímat o to, co se děje. "Své dítě však nejlépe znáte právě vy a podle toho můžete určit, jak je vaše podezření pravděpodobné. A vždy byste také měli mít předem rozmyšleno, co budete dělat, pokud se vaše podezření potvrdí," dodávají odborníci.

Jestliže vaše dítě bere drogy, asi je nezačalo brát včera a vy to nemusíte začít řešit hned dnes. Pokud si myslíte, že musíte, navštivte sám nebo sama odbornou poradnu. Nevyhlašujte válku a zejména ne špionážní akci. Nedělejte nic tajně a za zády druhého, nepěstujte si podezření sám pro sebe.

Máte právo mít obavy, máte právo se i mýlit, ale ať to bude jakkoliv, otevřeným jednáním můžete přispět k zachování důvěry. Vzájemnou důvěru nezbytně potřebujete, máte-li spolu v rodině vycházet, žít a především řešit nějaké problémy. Odbornou pomocí byste neměli své dítě strašit ani mu jí vyhrožovat – je to stejné jako se zubaři a s očkováním. A čím dříve vyhledáte radu odborníků, třeba sami, tím lépe.

Další informace ke kampani se dozvíte ZDE

Pro sdružení Sananim také pracují streetworkeři, kteří pomáhají narkomanům před nákazou viru HIV. Za jedno odpoledne si k jejich "stánku" přijde vyměnit injekční stříkačky až 150 lidí závislých na drogách. - reportáž čtěte zde