Ananas, tropické ovoce - (c) profimedia.cz/corbis

Ananas, tropické ovoce - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

K hubnutí se hodí i exotické ovoce

  • 6
Ovoce a zelenina by měly v jídelníčku každého, kdo chce zhubnout, zaujímat nejpřednější místo. Při nízké energetické hodnotě totiž pomáhají zvýšit objem stravy a docílit tak toho, že se po jídle cítíte opravdu spokojeni.

PŘEDCHOZÍ DÍL SERIÁLU ZDE

Ovoce a zeleninu tvoří z největší části voda, velmi málo je naopak bílkovin. Množství sacharidů se liší druh od druhu.

Významný je podíl vlákniny (rozpustného typu), vitaminů a minerálních látek. Zelenina a ovoce kromě toho obsahují mnoho látek s antioxidační schopností, tedy takových, které snižují pravděpodobnost vzniku srdečněcévních a nádorových chorob. 

Je ideální čas 
Teď v létě je na konzumaci ovoce a zeleniny ideální čas. Je toitž "sezóna", a tak většinu druhů, které uvádíme v jídelníčcích, dostanete za velmi výhodné ceny.

Neměli byste však zapomínat ani na ty druhy, které jsou v Česku méně obvyklé. Rozšíříte si tím spektrum chuti a zároveň předejdete "pokrmovému" stereotypu.

Z méně obvyklých druhů ovoce stojí za vyzkoušení například karambola, která po nakrájení tvoří krásné hvězdice. Můžete jí ozvláštnit třeba dietní tvarohový dezert.

Skvělým zdrojem karotenu, předstupně vitaminu A, je mango. Vhodná je i papája, která ve sto gramech obsahuje jen 160 kilojoulů, ale 60 miligramů vitaminu C. 

Avokádo má sice vyšší energetickou hodnotu, ve sto gramech je totiž 923 kilojoulů, avšak obsahuje zdravé rostlinné tuky. Výborné je i granátové jablko, čerstvé fíky, liči anebo pašijové ovoce. 

Z méně tradiční zeleniny se v tuzemských jídelníčcích už "zabydlela" brokolice. Doporučuje se pro svůj vysoký obsah vitaminu C, vlákniny, chromu a protirakovinné látky sulforafan. Chuťově zajímavé jsou i křížence květáku a brokolice, například romanesco.

Příliš velké obliby u nás ještě nedosáhl řapíkatý celer (ve 100 g je 137 kJ a 70 mg vitaminu C), artyčok (výborný zdroj vlákniny insulinu), chřest (91 kJ, významný zdroj vitaminu E), zeleninový fenykl (114 kJ, 109 mg vápníku a 93 mg vitaminu C), radicchio či jedlý ibišek.

Letní seriál o hubnutí vzniká ve spolupráci se společností STOB

Jídelníček pro dnešní den 

SNÍDANĚ: pečivo s pomazánkou
1 dýňová bulka (nebo 50 g jiného celozrnného pečiva)
50 g šunky
30 g tvarohu
1 lžíce jogurtu
50 g řapíkového celeru
1060 kJ 

SVAČINA: kefír
1 kefír nebo jogurtové mléko (0,5 l)
900 kJ 

OBĚD: králičí maso s fenyklem
100 g králičího nebo krůtího masa
150 g fenyklu
šťáva z citronu
1 lžíce olivového oleje
sůl, pepř
Fenykl nakrájejte na tenké plátky, pokapejte citronem, osolte, opepřete, přidejte polovinu oleje a promíchejte. Dejte na chvíli do lednice. Na pánvi rozehřejte olej a na něm opečte maso. Fenykl podávejte jako přílohu.
1110 kJ 

SVAČINA: tvaroh s mangem
100 g polotučného tvarohu
2 lžíce kokosového mléka
polovina manga
1020 kJ 

VEČEŘE: romanesco se sýrem
1 vařený brambor
250 g uvařeného romaneska
sůl, pepř
1 lžička oleje
50 g strouhaného sýra na posypání
1230 kJ

CELKEM: 5320 kJ

,