Jste závislí na cukru?

  • 2
Tak jako jiné drogy i cukr má své narkomany. Otázku, zda existuje skutečná fyzická závislost na cukru, si položilo nezávisle na sobě několik vědců z renomovaných univerzit. Výsledek prokázal, že cukr je vlastně „měkká“ droga!
Řada dietologů a výzkumníků možnost vzniku závislosti na cukru předpokládala. Teprve pokusy doktora Bartley Hoebela z Univezity v Princetonu jim však daly zapravdu. Není tedy možná daleko doba, kdy toxikologové přiřadí cukr k takzvaným měkkým drogám.

Doktor Hoebel delší dobu krmil pokusná zvířata stravou bohatou na cukr, tedy sladkostmi všeho druhu. Jakmile přísun cukru ustal, objevily se u zvířat abstinenční příznaky srovnatelné se stavy při závislosti na morfinu nebo tabáku (zlehčovaná, ve skutečnosti velmi silná závislost).

Podobné výsledky vykazovaly i testy zveřejněné Kolumbijskou univerzitou. Zde, ovšem méně drastickým způsobem, zato však komplexněji, zkoumali skupinu bulimických dobrovolníků. Podle biochemika, doktora Adama Drewnowského z Rockefellerovy univerzity v New Yorku, pomáhá cukr uvolňovat dopamin, což vede k celkovému pocitu spokojenosti, ale také některé opioidy, kterých se potom tělo vehementně domáhá. Důsledkem pak jsou abstinenční příznaky, podobné těm, jaké trápí narkomany – bolesti hlavy, nevolnost, nechutenství… 



 

Vosí hnízda a linecké cukroví