Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jitka zhubla 6 kilo. Už nesnesla manželovy urážky, že je tlustá svině

  4:29aktualizováno  4:29
Sourozenci Jitka a Petr byli v mládí vrcholoví sportovci, ale teď oba trpí nadváhou a chtějí stůj co stůj zhubnout. Ona má 92 kilogramů při výšce 163 centimetrů, on 95 kilo při 173 centimetrech. Jitku navíc psychicky týrá manžel. Sourozenci nyní doufají, že jim pomohou odborníci z pořadu Jste to, co jíte.

Oba jsou bývalí gymnasté, sportovali na vrcholové úrovni, ale při pohledu na jejich otylé postavy by tomu dnes jen těžko někdo věřil.

Jitka

Při 163 centimetrech váží 92 kilogramů.

Za tři měsíce zhubla 6 kilogramů tuku.

V pase shodila 11 centimetrů a přes boky má minus 9 centimetrů.


Petr

Při 173 centimetrech váží 95 kilogramů.

Za tři měsíce zhubl jen 0,5 kilogramu tuku.

V pase shodil 5 centimetrů a přes boky má minus 4 centimetry.

Petrovi překáží nadváha především v práci. Je zedník, provádí výškové práce a tlačí ho jistící pás na břiše. Má i zdravotní potíže - vyšší tlak, špatné jaterní testy, vysoký cholesterol. Není se co divit, když si dopřává smažená jídla s tatarkou, čínské instantní polévky a v deset večer si klidně dá něco sladkého nebo uzeninu.

Jitka se sice snaží moc nejíst, jenže s manželem provozuje restauraci, kde vaří klasická česká jídla. Jitčin stav hodně ovlivňuje nalomená psychika, a i když na první pohled vypadá vesele, bere antidepresiva a má nulové sebevědomí. Manžel ji totiž ponižuje.

"Jsi hnusná, nepřitažlivá, tlustá svině, to je jeho oblíbený," svěřuje se Jitka. Doufá, že když zhubne, nadávky přestanou a vztah s manželem se zlepší. A když ne, alespoň bude mít sílu odejít.

Zvíře, které chrochtá

Petr chce hlavně podpořit svou sestru Jitku, oba slibují, že dají na charitu svůj měsíční plat, pokud nebudou dodržovat rady odborníků. Kateřina Cajthamlová a Petr Havlíček zpočátku váhají, jestli je vůbec do pořadu Jste to, co jíte přijmout. I když Jitka, kterou manžel ponižuje, by podporu odborníků určitě potřebovala.

"Když jsi před pár lety zhubla, tak jsem měl radost. Pak jsi to nabrala zpátky a je to, jak to bylo. Možná ještě horší. To už ale snad ani nemůže bejt horší," říká Jitčin manžel.

Fotogalerie

"Jsi fakt milej," odvětí Jitka. "Minulý týden jsi mi řekl, že jsem tlustá kráva." A "ostrý" dialog pokračuje:

Manžel: "Ne, já jsem to řekl jinak."

Jitka: "No dobře, tak možná jsi použil jiné zvíře."

Manžel: "Jiný zvíře tam bylo."

Jitka: "Takový, co chrochtá."

Petr miluje tatarku

Jitčin bratr vykládá, jak s Jitkou byli zvyklí na jiné tvary těla, když ještě dělali sportovní gymnastiku a posléze trampolínu.

"Nevybírám jídlo podle zdravé výživy, ale podle toho, abych se najedl. Tatarku mám rád, v hospodě mají vlastní tatarky a ty jsou většinou lepší jak celý jídlo," říká Petr. Jeho sestra si stěžuje, že musí jíst klasická česká jídla, která vaří její manžel v jejich restauraci.

"Já ji nenutím. Ona se zeptá, co máme k jídlu, a já jí to řeknu. A buď to žer, nebo nežer," reaguje manžel.

Petrova manželka zase vypráví, jak se její muž nacpe třeba v deset večer. Ale slibuje, že bude Petra v hubnutí podporovat.

Zdravý stůl pro oba sourozence je plný libového masa, ryb, nechybí dostatek...

To Jitka svému muži moc nevěří. "Vždycky si najde nějakej důvod, jak mě srazit," tvrdí.

Šunka musí mít 95 procent masa

Kateřina Cajthamlová s Petrem Havlíčkem spekulují, jestli má cenu se obézními sourozenci zabývat. "Nevěřím ani jednomu," říká Havlíček a upozorňuje i na to, že Jitka bere antidepresiva.

Nakonec se rozhodnou, že to s nimi zkusí. Při kontrole ledničky zarazí Kateřinu například několik let staré marmelády a plesnivý džem, Petra Havlíčka zase šunka, v níž je jenom 80 procent masa.

"A pak je tam škrob, dextróza, dva stabilizátory, kuřecí aroma, zahušťovadlo a antioxidant. Za cenu šunky si kupujete 20 procent vody v domnění, že si kupujete kvalitní šunku. Kvalitní šunka by měla mít minimálně 95 procent masa," upozorňuje Havlíček.

Na tradičním stole hrůzy je vidět, jak ve stravě převažují tuky. "Tučné stravy vždy sníte víc, protože tělo potřebuje určité množství bílkovin. Nedostatek bílkovin se projevuje hladem, nedostatek sacharidů ztrátou energie plus chutí na sladké," objasňuje Kateřina.

Se svým kolegou Havlíčkem pak doktorka Cajthamlová připraví pro Jitku s Petrem kvalitní jídelníček. Pro Petra se dokonce najdou i zdravé instantní polévky, když si tak potrpí na ty nezdravé čínské.

Dcery jsou její oporou

Kateřina vede s Jitkou rozhovor o jejích depresích a tloustnutí. "Začala jsem mít problémy s tloustnutím, když jsem v roce 1989 přišla v šestém měsíci o děcko," svěřuje se Jitka. Pak se přidaly i problémy s manželem, které se začaly stupňovat. Říká, že s ním "válčí" deset, patnáct let.

"První řešení, když už to začalo přerůstat přes hlavu, byla manželská poradna. Tam ale manžel přišel úplně opilej a urazil paní doktorku. A tím to skončilo," vykládá Jitka. S alkoholem má její manžel problémy dlouhodobě.

"Děti jsem vychovávala v podstatě sama," dodává. Že s ním má děti, ale nelituje. "Dcery jsou pro mě hrozná opora."

Manžel ji sprostě uráží i na veřejnosti. "Švára ji opravdu hodně drtí. Před lidmi v hospodě na ni řve: "Ty krávo tlustá!" Bývá to i peprnější. Kdysi dávno jsem po něm vystartoval, dodneška mě mrzí, že jsem ho nezabil," přiznává Petr.

Petr Havlíček se snaží manželovi Jitky vysvětlit, že je někdy lepší partnera spíše podržet než ho podrazit. "To je pravda, ale někdy už to nejde udržet. A já jsem takovej, že říkám pravdu. A ono se to kolikrát lidem nelíbí," odpovídá Jitčin manžel.

Petr po třech měsících zhubl v pase pouze o 5 centimetrů a přes boky o 4...
Jitka zhubla po třech měsících v pase o 11 centimetrů a přes boky o 9...

Sport jako mejdan?

Jitčiny obavy, že ji manžel při jejím hubnutí nepodrží, se potvrdí. Má připomínky k jejímu stravování i k tomu, že chodí sportovat.

"Pro něj je sportování mejdan," říká Jitka. "Potřebuju to nějakým způsobem vyřešit tak, abychom do vysílání tohoto pořadu už nebyli spolu. Je pravda, že kolikrát se dostávám do takového stavu, že přemýšlím, jak ho zabít."

Příště uvidíte

Zuzana má na svém těle 95 kg tuku

Jednačtyřicetiletá účetní Zuzana se rozhodla udělat v životě radikální řez, když se její váha vyšplhala na hrozivých 170 kg. Uvědomila si, jak obrovské problémy jí dělá i obyčejné venčení psů.

Zuzana všem tvrdí, že jí opravdu málo. Složení jídelníčku, které udala, však neodpovídá výsledkům testů. Co si o tom pomyslí výživový odborník Petr? Kde nastal zádrhel? 

Na vzhledu Zuzany se hodně podepsal také poslední vztah, během něhož nabrala 25 kilo. Sama Zuzana však přiznává, že většinu problémů si způsobila svou slabou vůlí. Nastane teď radikální změna?

Sledujte nelehký boj s obrovskou nadváhou již ve čtvrtek 29. března od 21:20 na Prima Family.

Kateřina Cajthamlová ale Jitku chválí, jak se snaží v jídle i sportování, dokonce se jí zlepšuje i psychické rozpoložení.

Přepadová kontrola dopadla na jedničku. "Z Jitky mám velikou radost, vypadá líp, má jinou energii, sportuje," konstatuje Kateřina.

I Petr drží dietu, kterou si ale sám upravil, a sportu taky moc nedá, což se Kateřině moc nelíbí. "Cvičím málo. Na rotopedu skoro vůbec, ale cviky od Martina dělám aspoň čtyřikrát denně," říká. "To, že jsem si upravil stravovací plán po svým, bylo vlastně z nějaké ješitnosti. Teď už vím, že to bylo špatně."

Cvičitel Martin dokonce Petra kritizuje, že na rozdíl od Jitky se v některých partiích a ukazatelích zhoršil, hlavně v oblasti hýždí, stehen a zad.

Šest kilo dolů

Při závěrečném vážení a měření také nejsou u Petra výsledky nic moc. Za tři měsíce se zbavil jen půl kila tuku. Ovšem u Jitky to je něco jiného.

"Výsledek u Jitky je hodně dobrý, šest kilo tuku u ní považuju za obrovský výsledek. Korunováno o minus jedenáct centimetrů přes břicho," chválí Petr Havlíček.

Jitčin bratr sice nemusí posílat svůj plat na charitu, ale přišel o rotoped, který původně dostal, ten putuje do dětského domova.

Jitka je spokojená. "Chci vám moc poděkovat, že jste mi pomohli. Potřebovala  jsem pošťouchnout, a to se povedlo dobře. Myslím si, že v tomhle se dá úplně normálně pokračovat celý život," říká.

Nejčtenější

Chrissy Teigenová (Beverly Hills, 26. února 2017)
Chrissy Teigenová: Kvůli dalšímu umělému oplodnění končím s alkoholem

Modelka Chrissy Teigenová (31) prozradila, že se dostala do stádia, kdy byla závislá na pravidelné konzumaci vína. Denně si dopřávala několik skleniček a...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Jedni rodiče byli chudí, druzí zločinci. Ujali jsme se jejich dětí

Každé dítě si zaslouží lásku a potřebuje vyrůstat v bezpečném rodinném prostředí. A pokud biologická rodina selže, je skvělé, že jsou tu lidé s velkým srdcem,...  celý článek

Herečka Emma Stone na zahajovacím ceremoniálu MFF v Benátkách
Emma Stone: Jsem známá a můj hlas má sílu, nesmím se bát vyjádřit názor

Herečka Emma Stone (28) cítí potřebu nahlas říkat, co si myslí, protože může díky své popularitě ovlivnit víc lidí než běžný člověk. Zatímco ještě nedávno měla...  celý článek

Ilustrační fotografie
Aktovka musí sedět přesně, těm na kolečkách se vyhněte, řekla odbornice

Nemoci pohybového aparátu v posledních letech trápí stále více školáků. Důvodem je i špatný výběr školní brašny. "Správná taška by měla na dětských zádech...  celý článek

Neuroložka prof. MUDr. Marcela Lippertová-Grünerová, ph. D. působila celou řadu...
Neuroložka: Mozkové buňky umí spáchat sebevraždu, ale to my nechceme

„Mozkové buňky mohou spáchat sebevraždu. Mají jakýsi,červený knoflík’, který buď stisknou, nebo ne. My se je snažíme přesvědčit, aby ho nemačkaly, protože je...  celý článek

Další z rubriky

(Ilustrační foto)
Nejzdravější jídelníčky světa. Po boku Japonska najdete Dánsko i Francii

Řecko, Itálie nebo Japonsko jsou svými jídelníčky známé, národy severní Evropy a západní Afriky už méně. Všechny si ale zaslouží přední příčky na seznamu zemí,...  celý článek

Ilustrační fotografie
Může nás lenost zabít? Vědci říkají, že ano

Zdravé je sportovat několikrát týdně, říkají experti, a přesto se dvě třetiny Čechů nehýbou skoro vůbec. Jak je možné, že jejich těla fungují a nerozpadají se?  celý článek

Ilustrační fotografie
Pít se musí umět. I v případě vody

Zajistit, aby tělo mělo dostatek tekutin i v létě, není tak snadné, jak se může zdát. Pravidlo, že stačí vypít dva nebo tři litry a máte vystaráno, neplatí...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Zase přepudrovat? S těmito make-upy se mastná pleť neleskne
Zase přepudrovat? S těmito make-upy se mastná pleť neleskne

Těším se na léto. Na rozdíl od mojí pleti. Co s tím, abych se nestyděla za prázdninové fotky, kde se lesknu jako prasátk... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.