Ona

Jsou na tom muži hůř než dřív?

Jsme nejistí, ztrácíme své pozice a na nových nám není nejlépe. I tak lze vyjádřit pocity moderních mužů, které přitom každá druhá reklama představuje jako siláky schopné lámat skály.

Jenže mnoho z nich se těžko vyrovnává s tím, že se jejich role ve společnosti změnila.

Muž rovná se hlava rodiny? Muž rovná se ten, který sám živí své nejbližší a o všem rozhoduje? Takové rovnice platí čím dál méně. Tak jako se ženy v uplynulých desetiletích stále více osamostatňovaly doma i v práci, muži jako by své pozice ztráceli.

Jsem nejistý
"Já jsem rád, že je moje žena samostatná a má svou práci, ale na druhou stranu mě to znejisťuje, mám pocit, že vlastně nejsem tak moc důležitý," říká David, mladý muž z Prahy.

Jak říká, okolí čeká, že "budu ten silný muž, já mám ale obavy podobné jako moje žena. Ode mě se čeká, že zvládnu práci, budu jí rozumět a ještě dokážu s úsměvem na rtech přebalovat našeho malého syna", stýská si muž.

Přiznává třeba, že poněkud špatně nese, když jeho žena bere pomoc doma a s dítětem jako naprostou samozřejmost. "Já to udělám rád, ale mám pocit, že by mi měla dát nějak najevo vděk. Takoví nejsou přece všichni muži," soudí.

Psycholog Vladimír Pohl jeho steskům vcelku rozumí. "Muži si říkají, že musí bojovat za rodinu o svou práci. Práce může být náročná, ale muže tíží hlavně odpovědnost za ni. Doma nemají muži lehké postavení, protože ženy v nejistotě a úzkosti přenášejí na muže jak pracovní, tak rodinné starosti," interpretuje jeho pocity.

Podle Pohla muži mívají pocit, že na nich leží základní starosti rodiny, a proto mívají potřebu být oceněni. "Jenže je to spíše tak, že muži se cítí nesví, když mají dělat domácí práce nebo se věnovat dětem, protože mají pocit, že je to pod jejich úroveň. A to zase plyne z toho, že tyhle činnosti jsou společensky nedoceňované," soudí Michaela Marksová-Tominová ze společnosti Gender studies, která se  zabývá právě rolemi mužů a žen ve společnosti.

Česká rodina
Někdy takovým pocitům nahrává i celkové naladění společnosti - podle socioložky Marie Čermákové, která nedávno studovala postoje mužů a žen k rodinnému životu, například u obou pohlaví panuje názor, že muži nezvládnou rodinný provoz.

Podle její studie se postoje mužů a žen vcelku shodují - rozhodují například o rodinném rozpočtu společně. A oba do něj také přispívají.

Jak je však možné, že nakonec je to žena, která doma pracuje více? "Očekává se, že jeden rodič bude mít práci, kterou lze kombinovat s rodinnými povinnostmi," vysvětluje socioložka s tím, že se tak nějak očekává, že to bude žena, a to i v případě, kdy vydělává více než muž.

"Kdyby záleželo jen na mužích, většina žen by pracovala na plný úvazek jen před sňatkem a po odchodu dětí z domova," dodává socioložka. Zároveň se od mužů očekává, že se nebudou dětem věnovat tolik jako ženy.

Zachrání nás noví muži?
Naštěstí přibývá mužů, kteří se vyrovnávají se svou novou rolí dobře. "Ve městech, a zejména mezi intelektuály vzniká skupina takzvaných nových mužů, kteří nemají problém dělit se s partnerkou o péči o domácnost a o děti, ale asi jich zatím není mnoho," míní.

Problém však vidí jinde. "Zatímco dnešní ženy mezi dvacítkou a třicítkou jsou zcela samostatné, muži za nimi pokulhávají, často si i manažeři vozí špinavé prádlo domů k mamince a bydlí trvale u rodičů," říká Marksová-Tominová.

Podle ní lze proto čekat problém, pokud se budou tito lidé pokoušet o soužití - protože hrozí konflikt pramenící z toho, že zatímco žena bude samostatná, muž bude vyžadovat stejný servis jako muži minulých generací.

Možný vývoj? "Konečně se stane normálním, že si lidé budou domácí práce kupovat, nebude je tedy dělat ani muž, ani žena," odhaduje.

Muži a vztahy se ženami

Muži i ženy se musí vyrovnávat s tím, že tak, jak se mění jejich společenské role, objevují se i nové nároky na jejich vzájemný vztah. Jak najít porozumění mezi muži a ženami? Radí pražský psycholog Vladimír Pohl.

 Vyhněte se nedorozumění
Nečekejte, že ten druhý hned pochopí, co od něj očekáváte. To by bylo přehnané. Základní nedorozumění vznikají tam, kde se člověk soustředí na své vlastní problémy a jakoby nevidí a nechápe potřeby a starosti těch druhých.

 • Respektujte se navzájem
Respekt k potřebám druhého a pochopení pro jeho starosti a ocenění jeho činů jsou základními pojivy rodiny. Každý z nás má potřebu být užitečný i pro jiné, být potřebný pro druhého.

Nevyčítejte, snažte se najít odstup
Sami si své chyby uvědomujeme, ale paradoxně vyčítáním budeme tísnit sami sebe a budeme o to protivnější. Přijdeme-li z práce obtíženi starostmi, stojí za to jít na procházku a starosti ze sebe setřepat. Přijdou pak i nápady a starosti vám neporostou do obludných rozměrů.

Partneři jako důvěrníci a spojenci
Berte to tak, že se váš partner může stát vaším spojencem a důvěrníkem, tím vy i váš vztah jen získáte. Společné řešení problémů je vždy lepší, než když se trápíte každý sám.

Nenuťte se navzájem k ničemu
Když budete respektovat názory partnera, budete mít o to větší šanci nabídnout ty své. Nabízejte, nenuťte, protože právě nezávaznou nabídkou nikoho nebudete tlačit ke zdi a vaše nápady projdou bez odmítavé opozice.