Ona

Josef Jonáš: lékař obojí medicíny

Před patnácti lety se ve výlohách knihkupectví po celém Československu objevovaly narychlo psané cedulky: Jonáš není. Řeč je o knížkách lékaře Josefa Jonáše (1945), který se mezitím stal uznávaným praktikem a průkopníkem řady nových lékařských oborů.

Jeho jméno se stalo synonymem medicíny, která se pro komplexnost přístupu k pacientovi, orientaci na příčinu nemocí a pro "měkkou", nechemickou léčbu především přírodními prostředky nazývá v západním světě celostní.

Od psychiatrie k čínské medicíně
Už během studií na plzeňské fakultě se zajímal o antickou filozofii a řecké lékařství a později také o orientální medicínu.

Věnoval se psychiatrii, protože právě v duševních nemocech a poruchách spatřoval základ všech problémů. Při své praxi ještě za bývalého režimu dokonce v psychiatrické terapii používal pololegálně i akupunkturu.

Ke hlubšímu pochopení principů orientální medicíny a k její integraci do evropské medicíny jej přivedly vlastní zdravotní potíže. Po operaci ledvinových kamenů mu v pětatřiceti letech jeho kolegové-lékaři sdělili, že část z nich se nedá operativně vyjmout a že další vývoj je nejistý.

Josef Jonáš se časem zaměřil na čínskou medicínu. "V čínském pentagramu najdete všechny zásadní vazby, které určují lidské zdraví," je přesvědčen. Jeho vztah k akupunktuře velmi rychle vyústil v aplikaci elektroakupunkturní diagnostické a terapeutické metody podle německého lékaře Reinholda Volla.

Kromě ní využívá Jonáš i fytoterapii, homeopatii a bioenergii, spojené většinou se zvláštními dietními postupy. Mnohé pacienty překvapí, když v některých případech neváhá aplikovat postupy, které současná medicína dávno zavrhla - požehování pelyňkovými moxami nebo staré techniky tzv. humorální medicíny, například přikládání baněk.

Nebezpečné plísně
Jako jeden z prvních lékařů u nás si před lety začal Josef Jonáš všímat zhoubného vlivu plísní a plísňových toxinů.

"Zaplísnění jde ruku v ruce se zvýšenou kyselostí organismu, který je potom mnohem náchylnější k civilizačním a onkologickým onemocněním. Pracuji nyní na sestavení učebnice detoxikační medicíny, v níž bych chtěl shrnout svoje poznatky i zkušenosti mých zahraničních kolegů a přátel z oboru," říká.