Základem úspěšného zhubnutí je reálný cíl. Ilustrační snímek

Základem úspěšného zhubnutí je reálný cíl. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyhněte se jo-jo efektu a zhubněte natrvalo

  • 65
Každý druhý člověk v Česku váží více, než by měl. Mnozí z nich se sice snaží zhubnout, ale volí špatné způsoby, takže se jejich život vlivem "černobílého myšlení" skládá z období diet a přejídání. Dvě kila shodí a tři naberou. Poradíme vám, jak se vyhnout takzvanému jo-jo efektu.

Nejeden člověk, který se snaží zhubnout, se točí v začarovaném kruhu. Od Nového roku, od začátku měsíce, od pondělí nebo třeba od měsíčního úplňku odstartuje přísnou dietu, během níž si zakáže tučné nebo sladké pokrmy. Shodí pár kilo, ale pak se vrátí do starých kolejí, přejídá se a hmotnost je znovu nahoře, nebo dokonce ještě výš než původně.

S jo-jo efektem bojovala i paní Naďa Jeřábková. Nakonec se jí v 69 letech podařilo zhubnout 23 kilogramů. Celý příběh čtěte ZDE.

"Jako jakýkoli pokus o životní změnu provází i hubnutí neúspěchy. Chroničtí dietáři prožijí život ve jménu černobílého myšlení, kdy střídají období diet a přejídání. Zhubnou dva kilogramy a další tři přiberou. Výsledkem je tedy starý známý jo-jo efekt," řekla iDNES.cz Jana Divoká ze sdružení Stop obezitě (STOB).

Dejte si reálný cíl

Chcete-li jo-jo efektu předejít, má Jana Divoká první zásadní radu: nedávejte si nereálné cíle, ale postupnými kroky se snažte o trvalou změnu svého životního stylu.

Jak si udržet nižší hmotnost

- Způsob, jakým jste zhubli, by vás měl přivést k návykům, které vám nebudou nepříjemné. Naopak by vám měly zvýšit kvalitu života.

- Buďte pozitivní. Pokud si nevěříte a už předem se smiřujete s tím, že se vám váha zase vrátí, často se tak i stane.

- Musíte počítat s tím, že změna stravovacích návyků a životního stylu potrvá dlouho.

- Po redukci váhy zvyšujte množství jídla jen pomalu a postupně. Nejlépe jednou týdně si kontrolujte hmotnost. Pokud se dopustíte "jídelních orgií", vraťte se okamžitě ke správným jídelním návykům.

- Obecně se doporučuje zvýšit energetický příjem po skončení hubnutí o 400 kJ. Pokud i po 14 dnech bude váha dál klesat, můžete přidat dalších 400 kJ.

- Nezapomínejte na sport a aktivní pohyb. Každý den byste pohybem měli vydat asi 1000 kJ.

- Tepová frekvence při sportování by měla být okolo hodnoty "180 minus váš věk".

- Předem se připravte na situace, které by mohly vést ke zvyšování hmotnosti, jako je například těhotenství, ukončení aktivní sportovní kariéry, ale třeba i Vánoce, rodinná dovolená nebo zimní měsíce.

- Zbavte se ošacení, které jste měli před zhubnutím. Pokud začnete tloustnout, nové oblečení vás bude tlačit a "varovat".

"Nedržte nesmyslné diety, ale dejte si za cíl, že se pokusíte ve svém jídelníčku například omezit živočišné tuky, sacharidy s vysokým glykemickým indexem, tím i energetickou hodnotu. A naopak obohatit jídelníček o zeleninu, zařazení pravidelné pohybové aktivity," doporučuje Divoká.

"Zároveň se za chyby neobviňujte, hledejte ve svém konání spíše pozitivní aspekty. Je totiž více než žádoucí, abyste se na cestě za změnou netrápili, ale aby to byla změna přinejmenším přijatelná, v nejlepším případě příjemná," dodává.

Výčitky a čokoláda

Pro většinu hubnoucích je totiž život rozdělen na dvě etapy. V prvním období si dají nereálné cíle, většinou si naordinují přísnou dietu, při níž trpí na těle i na mysli. Zcela zákonitě ji po nějaké době poruší.

"A místo toho, aby se pochválili, jak jsou dobří, že vydrželi týden či dva, naskočí jim negativní automatické myšlenky, že jsou k ničemu, že nemají vůli," upozorňuje Jana Divoká.

Negativní myšlenky pak ovlivní emoce, hubnoucí člověk se dostává do deprese, a když už si vzal jeden čtvereček čokolády, dojí tabulku celou. A přitom by stačilo se na začátku hubnutí vyhnout závazku "nikdy si nedám sladké" a místo toho si dát předsevzetí ve smyslu "obvykle" nebo "většinou" si nedám sladké.

Pak pro hubnoucího začíná druhá etapa: ještě přísnější dieta, která začne od nějakého významného data.

"V této druhé etapě dochází k největším váhovým přírůstkům. Hubnoucí si jídlo nevychutnají, protože mají v tomto období silné pocity viny. A tak se stále trápí, život jim utíká ve jménu hubnutí a váha jde paradoxně často nahoru, protože po zhubnutí dvou kil přiberou další tři," říká Divoká.

Zapojte hlavu

Při správném hubnutí je proto zapotřebí mnohem víc zapojit místo žaludku mozek. Fyziologickým signálem pro konzumaci jídla by se měl stát především pocit hladu.

"Žijeme však v takovém "toxickém" prostředí, které nám poskytuje řadu podnětů pro to, abychom nejedli z hladu nebo v momentě, kdy je na jídlo čas, ale ve chvíli, kdy nás ovlivní právě nějaký jiný podnět," připomíná Jana Divoká ze sdružení STOB.

Hubněte s odborníky

Chcete i vy zkusit zhubnout natrvalo? Společnost Stop obezitě připravila tříměsíční program, kam se může každý přihlásit, a dokonce vyhrát i zajímavé ceny.

Pomáhat vám budou nejen lidé, kteří již zhubli, ale také odborníci z řad nejlepších českých lékařů a terapeutů.

Více informací a registrace na: www.stobklub.cz

"A tak, stejně jako to pan Pavlov naučil své pokusné psy, i my se naučíme, že naše tělo přijme jako výzvu ke konzumaci jídla různá "světýlka a zvonečky" v podobě podnětů. Ty mohou stejně jako u Pavlovových psů přicházet zvenčí, například televize, počítač či jídlo samotné, nebo se jimi stanou naše vlastní myšlenky či emoce."

Zhubnout a nepřibrat

Stravovacím návykům se všichni učíme odmala. Pokud se naučíme návykům správným, pak je vše v pořádku. Pokud se však naučíme zlozvykům, které jsou po desítky let součástí života, je posléze velmi náročné se jich zbavit, stejně jako kouření nebo alkoholismu.

Je nutné si uvědomit, že hubnutí a udržení dosaženého úbytku hmotnosti jsou dva zcela odlišné procesy. Pokud jste úspěšní při hubnutí, neznamená to ještě, že budete automaticky úspěšní i při udržení zredukované hmotnosti.

Většina programů se soustředí na redukci hmotnosti, ale ne už na udržení. Přitom udržet hmotnost se musíme učit zrovna tak, jako ji redukovat. Podstata problému tkví v tom, že když se po skončení "hubnutí" vrátíte k původním nevhodným stravovacím a pohybovým návykům, znamená to i návrat k původní, nebo ještě vyšší hmotnosti.