Miliony lidí na celém světě využívají blahodárné účinky jógy a meditace, ale zřejmě netuší, že tyto účinky začínají na molekulární úrovni.

Miliony lidí na celém světě využívají blahodárné účinky jógy a meditace, ale zřejmě netuší, že tyto účinky začínají na molekulární úrovni. | foto: Michal Šula, MAFRA

Jóga a meditace chrání naše geny. I proti rakovině, dokázali vědci

  • 14
Jóga je čím dál oblíbenějším a rozšířenějším způsobem kompenzace stresu v našem uspěchaném životě. Nyní vědci přišli se zjištěním, že cvičení jógy a meditace není jen o relaxu, protažení či boji se špatnou náladou, ale také o ochraně našich buněk.

Poprvé na józe

Napoprvé mi cviky moc nejdou, a tak pomoc lektorky Martiny vítám.

Lidé pravidelně cvičící jógu a provozující transcendentální meditaci jsou podle studie britských vědců publikované na Frontiers in Immunology prokazatelně zdravější, žijí déle a méně trpí civilizačními chorobami, protože se v jejich tělech tvoří mnohem méně bílkovin aktivujících geny vyvolávající záněty.

„Miliony lidí na celém světě využívají blahodárné účinky jógy a meditace, ale zřejmě netuší, že tyto účinky začínají na molekulární úrovni a můžou měnit způsob, jímž genetický kód pracuje. Jednoduše řečeno tyto techniky chrání DNA,“ tvrdí doktorka Ivana Buricová z University of Coventry.

Chronický stres zvyšuje riziko rakoviny

Produkci bílkovin spouští nejsilněji stres. Pokud je chronický, záněty v těle působí dlouhodobě, zvyšují riziko rakoviny, urychlují stárnutí a rozvoj závažných chorob.

„Tato studie je významným základem pro další výzkum, jak aktivity propojující fyzické cvičení s vědomou prací mysli blahodárně působí na zdraví,“ tvrdí Buricová.

Jóga proti stresu

BÁLÁSANA (pozice dítěte) Klekneme si na zem, kolena srovnáme vedle sebe (těhotné od sebe na vzdálenost úměrnou velikosti bříška). Zavřeme oči. Uvědomíme si kostrč a korunu hlavy, s výdechem rolujeme páteř obratel po obratli do předklonu, než se čelo opře o zem. Pokud to není možné, lze si hlavu podložit polštářem, nebo pěstmi opřenými o sebe. Dýcháme proti páteři, jako by byla nataženou plachtou mezi korunou hlavy a kostrčí, výdech jako by odtékal čelem do země. Zůstáváme alespoň na 3-6 dechových cyklů, dýcháme nosem.

„Vědci analyzovali poznatky z 18 dříve publikovaných studií - zahrnujících celkem 846 lidí - o biologických účincích meditace, jógy, dýchacích cviků, čínského cvičení Qigongu a taiči. Studie podle nich ukazují, že tato cvičení mysli a těla zřejmě potlačují expresi genů a genetických cest (proces, kterým je v genu uložená informace převedena v reálně existující buněčnou strukturu nebo funkci), které podporují zánět,“ vybírá ze studie časopis Time.

Zánět je užitečný, pokud dočasně posílí imunitní systém a ten tělo ochrání před zraněním a infekcí, napsali autoři ve svém příspěvku. Ale v dnešní společnosti, ve které je stres primárně psychologický, může být zánětlivá reakce těla chronická a může poškodit jak fyzické, tak duševní zdraví.

Vědci zjistili, že těla lidí, kteří pravidelně cvičí a meditují, nejen že netrpí tolika záněty, ale poklesne i hodnota zánětlivých proteinů, což může ve výsledku snížit rizika onemocnění a stavů se zánětem spojených.

„Meditace je zcela jiná než jóga nebo taiči,“ uvedla Buricová. „Ale zdá se, že všechny tyto aktivity - když se pravidelně cvičí - snižují aktivitu genů, které se podílejí na zánětu. Různé typy metod práce s myslí a tělem měly podobné účinky na genetické úrovni,“ překvapilo vedoucí autorku studie Ivanu Buricovou a její tým.

Je zřejmé, že životní prostředí a životní styl mohou ovlivňovat to, které geny jsou zapnuté, které vypnuté a které mohou zvyšovat riziko onemocnění, životnost a dokonce i to, které se přenesou na budoucí generace. Studie podle Buricové naznačují, že intervence mysli a těla může ovlivnit i procesy na DNA úrovni a zlepšit tak naši životní pohodu. Dále zdůrazňuje, že zděděné geny nejsou statické a že aktivita DNA může záviset na věcech, které lidé mohou ovládat. „Při výběru zdravých návyků můžeme dnes a denně pracovat na modelu genové aktivity, který je pro naše zdraví výhodnější,“ říká.