Jídelníček ovlivňují spíše ceny

Nejvýraznější změny v jídelníčku průměrného Čecha v uplynulém roce zřejmě nezpůsobila náhlá změna životního stylu, ale spíše klesající ceny a reklama. Například drůbeží maso, kterého se loni spotřebovalo o 2,6 kilogramu na osobu více než v roce 1998, se v minulém roce prodávalo za rekordně nízké ceny. Podle Českého statistického úřadu se průměrná cena chlazeného kuřete pohybovala na konci loňského roku okolo 46 korun za kilogram. O rok dříve přitom stálo mezi 60 a 70 korunami.

"Začali jsme kuřecí maso prodávat teprve loni a prodej se rychle zvyšoval. Začínali jsme na sto kilogramech denně, teď prodáváme desetkrát tolik. Jenže to hodně závisí na cenách. Loni bylo kuřecí maso hodně levné.


Když teď začínají ceny růst, zákazníků už tolik nepřibývá," vysvětluje řezník Petr Zeman z řeznictví Křeček KK v Praze.
I loňský skok ve spotřebě mléčných výrobků, který potěšil zdravotníky, vysvětlují zástupci mlékáren především změnou obchodní strategie a snížením cen. "Spotřeba jogurtů se za poslední tři roky zdvojnásobila a na tomto zvýšení se nejvíc podílejí jogurty z dovozu. České spotřebitele totiž naučila jíst jogurty masivní reklama velkých zahraničních výrobců," tvrdí obchodní ředitel Jihočeských mlékáren Jan Stehlík. Podle jeho odhadu dnes každý čtvrtý až pátý jogurt snědený v republice pochází ze zahraničních mlékáren.
Snížení cen skoro o deset procent loni zapůsobilo i na zvýšenou spotřebu ovoce a zeleniny.


Průměrný občan například v minulém roce zkonzumoval o 5,5 kilogramu ovoce více než rok předtím.


Podle Jaroslavy Veselé z Českého statistického úřadu, která sleduje výdaje domácností, působí na vyšší spotřebu ovoce a zeleniny kromě klesajících cen i stále se rozšiřující nabídka a dostupnost po celý rok. Zatímco dříve si rodiny výrazně vylepšovaly zeleninový jídelníček z vlastních výpěstků ze zahrádky či z darů od venkovských příbuzných, v posledních letech jejich význam klesá a roste hlavně spotřeba nakoupených potravin.
"Ještě v roce 1993 tvořila větší část spotřeby ovoce v domácnostech zaměstnanců právě spotřeba vlastních či darovaných výpěstků. Nákupy v obchodech byly v menšině. V loňském roce už to bylo naopak," říká Veselá.


Úbytek vlastního zásobování potravinami je přitom patrný nejen u ovoce a zeleniny, ale i u vepřového masa či vajec.