Ona
Gynekolog Vladimír Dvořák

Gynekolog Vladimír Dvořák | foto: Archiv lékaře

Jen očkování a sexuální abstinence vás ochrání před HPV, řekl lékař

Rakovině děložního čípku podlehne v České republice ročně čtyři sta žen. Nákaza lidskými papilomaviry (HPV), které tuto nemoc způsobují, je v současnosti nejčastější z pohlavně přenosných infekcí. "Očkování není lék, ale prevence nákazy," řekl v on-line rozhovoru lékař Vladimír Dvořák, předseda České gynekologické a porodnické společnosti.

"Je pravdou, že nechrání proti všem typům HPV, ale dramaticky snižuje riziko mnoha nebezpečných a nepříjemných nemocí. Další prevencí by byla celoživotní sexuální abstinence nebo celoživotní monogamie páru (za předpokladu, že žádný z dvojice neměl nikdy jiného sexuálního partnera)," uvedl Dvořák.

"Test na HPV není součástí gynekologické prohlídky. Při ní nepátráme po HPV, ale po přednádorových změnách. Ty odhalí cytologický stěr nebo kolposkopie (ty součástí prohlídky jsou). Přítomnost HPV neznamená nemoc, s infekcí se setká cca 80% naší populace," upozornil čtenářku gynekolog.

Očkování už se dnes netýká jen mladých dívek. "Minimálně jedna z vakcín, které jsou na trhu, má účinnost pro ženy do 45 let," dodal.

Odpovědi gynekologa Vladimíra Dvořáka najdete ZDE

Lidské papilomaviry napadají ženy i muže a mohou způsobit řadu dalších zhoubných i méně závažných onemocnění, například genitální bradavice a papilomatozu hrtanu. 

Rakovina děložního čípku je po nádoru prsu druhým nejčastějším onkologickým onemocněním u žen. Před rakovinou děložního čípku vás spolehlivě ochrání pouze očkování. Důležité jsou ale i pravidelné každoroční prohlídky u gynekologa.

MUDr. Vladimír Dvořák je předsedou České gynekologické a porodnické společnosti ČLS JEP a členem HPV College.

V Česku je podle odhadů naočkováno jen zhruba 12 procent žen a dívek. Odborníci se shodují, že s ochranou před touto chorobou je vhodné začít ještě před začátkem sexuálního života, kdy je účinnost očkování nejvyšší. Ideální doba je proto mezi 13. a 15. rokem.

Příčinou rakoviny děložního čípku jsou takzvané papilomaviry, označované rovněž zkratkou HPV. Jsou to vysoce nakažlivé a navíc mezi lidmi hojně rozšířené viry. Během svého života se s nimi setká až 80 procent sexuálně aktivních žen.

Papilomaviry se nejčastěji přenášejí při sexuálním styku. K nákaze však stačí i pouhý kontakt s kůží u genitálu. Spolehlivou ochranu přitom neposkytuje ani prezervativ. Infekce pak může v těle přežívat bez jakýchkoliv příznaků i několik let a až pak se vyvinout v nádor.