Jehličnany pomohou například při nachlazení (ilustrační snímek)

Jehličnany pomohou například při nachlazení (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jehličnany léčí. Pomohou při nachlazení i bolesti kloubů

  • 3
Že jsou léčivé některé listnaté stromy, o tom není žádných pochyb. Ale léčit umějí i jehličnany. Již ve středověku je lidé používali k hojení ran.

"Při rýmě a kašli se větvemi jehličnanů topilo na otevřeném ohništi. Éterický olej, který má antibakteriální účinky, se teplem uvolňoval do ovzduší, nemocný jej vdechoval a tato forma, jak bychom dnes moderně řekli mikroinhalace, uvolňovala dýchací cesty a také je dezinfikovala," říká odbornice na přírodní medicínu Eva Holubová.

Později se vonné éterické oleje přidávaly do mastí, roztoků, které byly určeny k potírání bolestivých svalů a kloubů. Přidávaly se rovněž do koupelí. "Za 2. světové války se v Rusku hojně používal olej z jedle sibiřské, oblast západní Evropy se vyznačovala použitím oleje z kosodřeviny," říká odbornice.  Éterický olej se využívá dodnes.

Kosodřevina neboli borovice lesní

Olej z kosodřeviny se od ostatních éterických olejů získaných z jehličnanů liší. Může za to látka zvaná delta - 3 caren. "Tato látka je schopna při aplikaci na povrch lidského těla stimulovat kůru nadledvinek k produkci kortisolu, což je nejsilnější protizánětlivě působící látka, která je ale tělu vlastní," vysvětluje Eva Holubová.

Olej z kosodřeviny slouží k inhalacím, dezinfekci ovzduší v místnostech, zevně k léčbě revmatismu, dny, namožených svalů a kloubů a k podpoře krevního oběhu.

Co je to Delta-3-caren

Pod dlouhým názvem se ukrývá unikátní látka, která vstupuje do těla prostřednictvím mazových žláz.

Zde stimuluje kůru nadledvinek k produkci kortizolu - látky tělu vlastní. Ten je následně krevním oběhem rozváděn do celého těla, a protože se jedná o látku účinně likvidující vzniklé záněty. Spolu s ním navíc mizí i jeho průvodní znaky - bolest, otoky a snížená funkce.

Z borovice ale léčí i pupeny, které se suší. Obsahují silici, která při bronchiálním kataru podporuje odhleňování. Působí také močopudně, mírně dráždí pokožku a způsobuje její prokrvení. Příznivě působí při revmatismu a kožních vyrážkách. Často se užívá nálevu z čerstvých pupenů, jako zdroje vitaminu C. Kromě pupenů poskytuje borovice terpentýn, terpentýnovou silici, kalafunu a dehet.

Jedle a její štrasburský terpentýn

I jedle je léčivá. Konkrétně její kůra. Jedlová esence je vhodná na napařování těla, inhalace, obklady, používá se i v aromaterapii.

Tlumí kašel, má protirevmatické účinky, čistí krev, stimuluje krevní oběh a účinkuje i proti bakteriím a virům. Lze jí léčit kašel, nachlazení, plynatost, průjem, zahleněnost, zánět horních cest dýchacích a teplotu.

Modřín skrývá své léčivé účinky v kůře

Kmen obsahuje benátský terpentýn. Dříve se používal jako přísada do balzámů k léčení katarových onemocnění. Vnitřní kůra z modřínu opadavého se dá dokonce jíst a to uvařená nebo usušená, rozemletá na prášek. Z kmene lze získat sladce chutnající hmotu - léčivou manu.

Vnitřní kůra má močopudné účinky, hojí a především podporuje vykašlávání, proto se uplatňuje při chronické bronchitidě. Ale je dobrá i na záněty močového měchýře.

Výtažek z kůry se používá také jako projímadlo. Prokázány jsou ale i léčivé účinky na ekzémy a lupénku.

"Sušenou kůru je možno použít na hnisavé a těžké rány na podporu hojení. Terpentýn získaný z pryskyřice je antiseptický, močopudný, hemostatický, působí zčervenání kůže a je účinný proti červům. Je to cenný prostředek při léčbě ledvin, močového měchýře a revmatických chorob a také při onemocnění sliznic a léčbu respiračních potíží," píše web darius.cz.

Ovšem pozor, terpentýn je kontraindikován pro každého, kdo má potíže s ledvinami.

Ze smrku sbírejte jehlice a větvičky

Také smrk je léčivý. V lidovém léčitelství se osvědčil odvar z mladých jehlic a větviček. Mladé větvičky s cukrem pustí šťávu, ze které se připraví léčivá limonáda.

Jehličí se může přidat také do čajů, piva, parní či vodní lázně.