Ilustrační snímek

Ilustrační fotografie - Běh, běhání, sport | foto: Nike

Jednostranný sport nestačí. Námahu průběžně střídejte

  • 0
Když si zjistíte, kde jsou vaše fyzické limity a kde můžete přidat, sport si víc užijete a rychleji se dostaví výsledky.

Když si lidé vybírají sport, obvykle nepřemýšlejí o tom, co fyzicky zvládnou a co vlastně od sportování chtějí.

Člověk, který začíná nový, sportovní život, vyběhne po práci na nejvyšší kopec a ještě hodinu poté popadá dech. A příště zase. Důsledkem je, že místo aby se zlepšovala jeho kondice, kila šla dolů a organismus si na pohyb zvykal, výsledky se neprojevují a motivace k běhání se vytrácí.

I sportování má totiž svá pravidla. Abyste se jimi mohli řídit, měli byste znát svou kondici. Průměrné hodnoty nelze napasovat na všechny, ale přesto se dá na základě některých jednoduchých zkoušek odvodit, jak moc byste měli zabrat.

Jak začít sportovat?

Pokud nezvládnete ani polovinu cviků z kondičního testu, měli byste svému tělu prokázat službu a začít s pohybem.

Neuvážené sportování by vás mohlo brzy odradit. Svěřte se do rukou odborníků a zajděte si na zátěžové testy, přesně vám ukážou, jak na tom jste. Určí, jaké je vaše aerobní pásmo, tedy takové, ve kterém se nejlépe spaluje tuk, a jaké je už anaerobní, čili takové, při kterém se zvyšuje specifická trénovanost a výkonnost.

Jak jste na tom?

Otestujte si kondici

Po poradě s trenérem si můžete zvolit nejvhodnější sporty. Budou se lišit podle toho, zda se chcete hýbat kvůli celkovému zdraví, kvůli štíhlé linii, anebo toužíte zlepšit svou sportovní výkonnost.

Na testy byste měli zajít, i pokud již sportujete a test jste zvládli. Informace o vaší tepové frekvenci se hodí vždycky.

Pobavit a protáhnout

Jinak by svou kondici měli samozřejmě trénovat senioři a jinak lidé v produktivním věku. Rozdíl je také mezi fyzicky pracujícími a lidmi, kteří celý den sedí před počítačem. Fyzicky pracující by měli dbát hlavně na protažení a strečinková cvičení pro prevenci poškození kloubů.

Vyrovnávejte jednostranné pracovní zatížení

"Zvolený sport by člověka měl hlavně bavit a obsahovat kompenzační prvky: tedy ve vztahu k jednostrannému pracovnímu přetížení například pravé ruky," míní Martin Rydlo z Centra zátěžové medicíny Interní kliniky v Ostravě.

Pokud sedíte celý den před počítačem, měl by být váš trénink komplexnější než třeba i pětkrát týdně tenis s kamarádem. Lidé se často zaměřují na jednostranný sport a aktivity vůbec nestřídají. Přitom kondice je kombinací vytrvalosti a síly.

Jako nejčastější chybu odborníci uvádějí, že lidé se často vrhnou do sportování bezhlavě. "Sportují v anaerobním pásmu, přepálí celý trénink a zbytečně se zatěžují," míní fyzioterapeutka Hana Vašíčková z rehabilitačního centra Geri.

"Pro mnohé je překvapením, v jak nízké tepové frekvenci se mají pohybovat," popisuje trenér ze společnosti Alltraining Vojtěch Beran. "Ale když to člověk vydrží dva měsíce a odstraní chyby, které dělal, vidí, že tělo rychleji regeneruje, začne se adaptovat na vytrvalost, a to znamená, že sportuje dobře," dodává Beran.

Senioři s nízkou intenzitou

Sportující senioři by měli znát svůj zdravotní stav. Spíše než zátěžové testy by měli absolvovat vyšetření u lékaře. Ve vyšším věku se nesportuje kvůli dosažení maximální výkonnosti, ale doporučuje se opravdu nízká intenzita.

"Důležitá je pestrost – pohyb má být složen ze 60 procent z aerobních aktivit, jako jsou nordic walking, plavání či cykloturistika, a ze 40 procent ze cvičení na protažení těla a posílení hlavně hlubokých svalů," říká pražský trenér David Huf, který kurzy pro seniory pořádá.

,