Lékařka Jana Cermanová

Lékařka Jana Cermanová | foto: Archiv MUDr. Jany Cermanové

Jedna cigareta zkrátí váš život o pět minut, řekla on-line lékařka

  • 85
Když se sečtou všichni bývalí, příležitostní i pravidelní kuřáci, žije v Česku méně nekuřáků než kuřáků. Miliony lidí si každý den zapálí cigaretu, přestože vědí, že tím škodí svému tělu. "Udává se, že jedna cigareta zkrátí život člověka asi o pět minut," řekla v on-line rozhovoru se čtenáři lékařka Jana Cermanová.

Mnoho žen se zajímalo o to, jak kouření může ovlivnit jejich šanci počít dítě. "Kouření významně ovlivňuje jak mužskou, tak i ženskou plodnost. Plodnost kuřaček je oproti nekuřačkám zhruba o třicet procent snížená. Kuřačka bude mít více než třikrát větší pravděpodobnost, že jí úspěšné početí potomka potrvá déle než jeden rok, ve srovnání se svou nekouřící vrstevnicí," uvedla Cermanová.

Zároveň dodala, že pokud chcete dítě a kouříte, měli byste vy i partner přestat rok před plánovaným otěhotněním. Již dvouměsíční abstinence před začátkem snahy o početí významně zvyšuje úspěšnost oplodnění.

A jak se kouření zbavit? "Odvykání kouření je záležitost jak fyzické závislosti, tak i psychosociální. Nejdůležitější je pevné odhodlání. Od fyzické závislosti (abstinenčních příznaků) vám může pomoci farmakoterapie. Jedná se tedy o komplexní záležitost. Doporučuji kontaktovat specializované Centrum pro závislé na tabáku, kterých je po republice přes třicet, kde s vámi problém proberou a nabídnou vám řešení včetně psychoterapie a farmakoterapie. Centra můžete najít například na www.odvykani-koureni.cz či www.SLZT.cz," poradila lékařka.

Odpovědi lékařky Jany Cermanové ZDE

I když je úterý 31. května Světovým dnem bez tabáku, i tak bude na ulicích, v barech, v kancelářích mnoho žen a mužů, kteří budou popotahovat z cigarety a dobrovolně si vpravovat do těla jedy.

Podle Evropského výběrového šetření o zdraví v České republice nikdy nekouřilo 42,7 procent Čechů a 59 procent Češek starších 15 let. Ostatní kouří, nebo kouřili dříve.

Pravidelných, každodenních kuřáků je třetina mužů, asi 13 procent z nich jsou silní kuřáci. Denně kouří více než 19 procent žen, přičemž něco přes 4 procenta jsou silné kuřačky. Silným kuřákem je ten, kdo vykouří více než jednu krabičku za den.

MUDr. Jana Cermanová

Vystudovala 2. lékařskou Univerzity Karlovy v Praze. V současné době pracuje na Pneumologické klinice 1. LF UK a Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze, kde se specializuje na léčbu závislosti na tabáku v Centru pro závislé na tabáku.

Dlouhodobí kuřáci především riskují různá plicní onemocnění, jako je například rakovina nebo chronická obstrukční plicní nemoc. U obou těchto chorob existuje výrazné riziko, že nejdou zcela vyléčit.

"Kuřákům se nevyhýbají ani kardiovaskulární nemoci. Cigaretový kouř se podepisuje na stavu cév a tepen. Riziko infarktu myokardu je u kuřáka dvojnásobné v porovnání s nekuřákem," připomíná doktorka Jana Cermanová. K poškození cév přitom stačí i jen malá dávka kouře, například několik minut v zakouřené restauraci.

Kuřáky také častěji trápí žaludeční vředy a poruchy sluchu či zraku. Cigaretový kouř zanechává své stopy i na vnějším vzhledu člověka a jeho chování. "Kuřákům se více kazí zuby a vypadávají jim vlasy. Mají víc vrásek, horší akné či kvalitu pleti," dodává Cermanová.