Alergie

Alergie

Jaro – nástup alergických potíží

  • 0
S přicházejícím jarem začíná sezona kvetoucích stromů a trav. Pro většinu lidí očekávané období roku, pro osoby postižené alergií začátek potíží. Alergie je stav organismu, při kterém tělo nadměrně a neadekvátně reaguje na alergeny – mikročástice – vyskytující se v okolním životním prostředí. Nejčastěji to bývá domácí prach, v přírodě pak pyly kvetoucích stromů a trav.

Začátek dýchací cesty tvoří u člověka nos a z toho vyplývají jeho hlavní funkce čistit, ohřívat a zvlhčovat vdechovaný vzduch. Čisticí schopnost je zajištěna složitou stavbou povrchu nosní sliznice, vybavenou vlhkým sekretem a mikroskopickými řasinkami, jejichž pohybem jsou posunuty a odstraněny zachycené mikročástečky směrem do nosohltanu. U alergiků je omezena samočisticí schopnost horních cest dýchacích buď nadměrnou tvorbou sekretu, nebo naopak nadměrným zduřením sliznice, a tím zúžením prostoru pro dýchání.

Samočisticí schopnosti lze znovu dosáhnout vhodným životním stylem. Tím nejdůležitějším je nekouřit, sportovat, pomůže i pobyt u moře, inhalace, v případě infekční superinfekce se doporučuje používat čističe vzduchu v místnosti, pračky vzduchu, na spánek ložnici ochladit vzduchem. Lze samozřejmě i eliminovat ze svého prostředí alergeny v domácím prachu či zvířatech, ale pylu trav a kvetoucích stromů se lze vyhnout mimo domov jen velmi obtížně.

Pro okamžitou pomoc alergickým osobám je možné použít různé léčebné prostředky podávané celkově ve formě tabletek, nebo místně v podobě nosních kapek a sprejů. Je dobré, si nechat jednoznačně zjistit kožními testy alergizující původce a využít desenzibilizační léčbu, při které se v delším časovém období podávají léky, které snižují reaktivitu vůči nalezenému alergenu, a tím se stává organismus proti němu odolný. Ve většině případů je však nutno využít opatření, kdy se dopravují do organismu různé léky s celkovým alergickou reakci tlumícím účinkem (antihistaminika, dekongestiva, aj.), nebo lze použít místně na sliznici nosní lokální léčiva (antihistaminika, kortikoidy). Při použití nosní kapek či sprejů je pro jejich dobrý účinek nezbytné, aby sliznice byla zbavena zachycených nečistot a zaschlého či hustého sekretu a připravena pro dobrý průnik léčivé látky do sliznice nosu.

Pro "očistu" sliznice je výhodné použití, např. sprejů mořské vody, které se nabízejí pod názvy Physiomer – alergie a nosní dutiny. Jsou volně prodejné v lékárnách a dají se souběžně užívat i s jinými léky na alergie. Jedná se o izotonickou mořskou vodu. Drobné kapičky "omyjí" nosní sliznici, zbaví ji sekrece, pomohou rozpustit hustý a zasychající sekret v nosním vchodu a zlepší samočisticí schopnost nosní sliznice a jejího řasinkového epitelu. Umožní alergikovi dýchat lépe, a protože neobsahují konzervační přísady ani jiné dodané chemické látky, jsou vhodné i pro děti.