Bělejší zuby stojí několik tisíc a efekt vydrží dva až tři roky | foto: Profimedia.cz

Jaro můžete přivítat se zářivým úsměvem

  • 14
Úsměv otevírá dveře i lidská srdce. Co si ale počít, když se bojíme naplno usmát kvůli nepěkným, zašedlým zubům? Vyzkoušeli jsme za vás několik nových způsobů bělení.

Za dveřmi je jaro, nový začátek. Máme chuť vkročit sundat si teplý kabát a zároveň s ním svléknout zimní tvář. Bělení zubů je nejsnadnější způsob, jak rozzářit celý obličej a hlavně se budeme moci naplno usmívat. Vzhledem k tomu, že se s rostoucím věkem zabarvují, je bělení také jedním z nejjednodušších způsobů, jak se omladit.

Chcete výsledek hned, nebo za měsíc?
O vybělení zubů se mohou postarat speciální zubní pasty, případně kúry, kdy na zuby nanášíte bělící gel, nebo zubní lékař v ordinaci. Bělení doma pomocí bělících zubních past je levné, ale minimálně účinné. Další dva způsoby jsou výrazně účinnější, je při nich potřeba navštívit lékaře a je nutné mít zdravé zuby a dásně.

V zubařském křesle trvá bělení jen hodinu (postup v fotogalerii), zuby budou výrazně bělejší, ale je potřeba si připravit několik tisíc.

Domácí bělení připravuje stomatolog, je dražší a účinnější než bělení v ordinaci. Lékař odlije formičku přesně pro vaše zuby, do ní pak každý den aplikujete bělící gel a formičku nosíte hodinu nebo i déle podle typu přípravku. Bělící gel na vaše zuby působí každý den po delší dobu, proto jsou pak zuby bělejší než při hodinovém bělení v ordinaci. 

"Pokud chcete mít bělejší zuby na dva až tři roky, nejlepší je začít bělením v ordinaci a
potom zuby dobělovat pomocí speciálních past nebo bělicích per," podotýká MUDr. Martin Mikšovský z pražské kliniky GHC, která se specializuje na bělení zubů pomocí metody Brite Smile. "Ze všeho nejdůležitější je ale po vybělení dodržovat pár zásad: nekouřit, nepít červené víno, kávu, čaj a nejíst příliš barevná jídla. Čím lépe se o zuby budete starat, tím déle vybělení vydrží," upozorňuje. Zejména kouření se na barvě zubů podepisuje nejvíce.

Proč máme zabarvené zuby?
Ani sklovina (svrchní vrstva zubu) u právě prořezaného zubu není úplně bílá a během života se dále barví různými pigmenty a barvivy zejména z kouření, čaje, kávy a červeného vína. Bělícími metodami ovlivňujeme právě tuto část zubu. Pod sklovinou je zubovina, která je žlutější a bělit se nemůže.

Výsledná barva tedy závisí na barvě skloviny a prosvítající zuboviny. Vrstva skloviny se časem ztenčuje, zubovina více prosvítá a zub tak s postupem času přirozeně tmavne.

Bělit lze i zabarvení devitálních mrtvých zubů, které má poměrně velká část lidí. Mrtvý zub, který není dostatečně nebo vůbec vyčištěn, začne černat kvůli rozkládajícím se zbytkům dřeně. „Takto zabarvený zub je potřeba dokonale endodonticky ošetřit (vypracovat a zaplnit kořenový kanálek) a vložit do něj bělící vložku. Díky ní se potom zub postupně vybělí,“ vysvětluje MUDr. Petr Kulovaný z Asklepionu – Kliniky a institutu estetické medicíny.

Stav po vyběleníOrdinační bělení: rychlé a bezpečné
Zda je ordinační bělení vhodné právě pro nás, to nám řekne lékař po zhodnocení zdraví zubů. Probíhá ve dvou fázích: nejdříve jsou pigmenty a zubní kámen odstraněny mechanicky pomocí pískovače, jde zejména o skvrny zezadu na zubech. Zub je pak hladký a bělící gel na něj může působit rovnoměrně, jinak by na zubu zůstaly skvrny. Pokud vám lékař připraví soupravu na domácí bělení, zuby také předem vyčistí, aby bělicí gel na ně mohl působit rovnoměrně a na zubech se nevytvořily bílé skvrnky.

"Samotné bělení probíhá jako chemická reakce. Můžete si jej představit jako odbarvování u kadeřníka, který pomocí chemikálie z vašich vlasů vytáhne jejich zabarvení, tedy pigment. V případě zubů tak je výsledkem světlejší barva skloviny," vysvětluje MUDr. Martin Mikšovský z GHC. K bělení se používají různé metody, většina jich má jako bělící základ peroxid vodíků v různých koncentracích. "Vůbec se nemusíte bát, dásně jsou při bělení ochráněné speciální pryskyřicí, peroxid se tak k dásním vůbec nedostane," vysvětluje doktor Mikšovský, proč se bělení není třeba obávat. Samotný bělicí gel je aktivován světlem (např. laserem nebo modrým světlem), tím se jeho působení ještě zvyšuje.

"Bělení vám může zuby zesvětlit poměrně výrazně, podle nejpoužívanějšího vzorníku se šestnácti odstíny se může efekt pohybovat až okolo osmi odstínů. Výsledek je ale vždy individuální," upřesňuje Mikšovský. Po bělení se může stát, že jsou zuby přechodně citlivější, jiné riziko z hlediska zdraví vám nehrozí.

Bělící pasta Signal White SystemBělicí pasty a gely
Bělící pasty, které jsou běžně k dostání, zuby zbaví pigmentových skvrn. Jejich efekt tedy závisí na tom, jakou část zabarvení způsobují pigmenty na zubech. Podobně mohou působit i žvýkačky s mikrogranulemi. Speciální pasty, které lze sehnat v zubních ordinacích nebo specializovaných obchodech (např. Rembrandt) obsahují malé procento peroxidu vodíku a mohou tedy do určité míry suplovat ordinační bělení.

Bělicí gely si můžete koupit buď v proužcích, ve formičkách nebo si můžete nechat formičku zhotovit na míru zubařem (domácí bělení připravené lékařem). Formičky nebo pásky si pak nasazujete na zuby na půl hodiny či hodinu po dobu několika týdnů, pak jsou zuby poměrně světlejší. První výsledky se objeví už za několik dní.

A jedna rada na závěr: pokud použijete tmavší rtěnku, zuby tak v kontrastu s ní budou vypadat opticky bělejší.  

Kde si můžete nechat vybělit zuby

Centrum esteticke mediciny GHC Praha 1, Krakovská 8, tel. 222 211 208, cena za bělení od 3600 Kč

Asklepion – Klinika a institut estetické medicíny, Londýnská 39, tel. 234 716 111, cena 4 500 Kč

Evropské centrum stomatologie - Vladislavova 17, Praha 1, Tel: 224 074 000

Nové zuby - centrum zubní implantologie - Praha 1, Pštrossova 10, tel. +420 221 595 000

Apollonia - privátní zubní klinika, Brno, Bartošova 6

pokud hledáte zubní laboratoř ve svém městě, použijte katalog klikni.cz


Bělení zubů na vlastní kůži

K bělení zubů zubů jsem se odhodlala v momentě, kdy jsem se kvůli žlutým zubům usmívala daleko méně než dříve. Přestože mě všichni strašili, že pískování a samotné bělení je nepříjemné, hodinka v zubařském křesle doktora Mikšovského se obešla bez bolesti.

Po očištění zubů pomocí speciální směsi a proudu vody pod tlakem mi na dásně nanesl doktor Mikšovský pryskyřici, která ihned světlem ztvrdla a chránila dásně před peroxidem. Na jednotlivé zuby pak nanesl bělicí pastu a postupně ji aktivoval pomocí modrého světla. To se ještě třikrát opakovalo, procedura trvala necelou hodinu. Zuby jsem měla výrazně bělejší, po pár dnech trochu zmatněly, celkovým výsledkem jsem byla ale velmi příjemně překvapena.