Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Jarní únavě dejte padáka!

Zima si letos dala přestávku, o jarní únavě to ale neplatí. Nad ní však můžeme zvítězit. Zítra je první jarní den, a tak je nejvyšší čas se proti únavě vyzbrojit. Použijte slunce, očistu organismu a pohyb.

Jarní únava | foto: Profimedia.cz

V posledních měsících jsme slunce viděli jen na pohlednicích, z kuchyně se linula vůně těžkých mas a co je sport, to musíme pomalu hledat v slovníku cizích slov.

1. Potřebujete světlo

,,Myslela jsem si, že když letos mrzlo jen dva dny a už v únoru u nás v lese kvetly sedmikrásky, jarní únava mne nedostihne. Jenže už několik týdnů jsem jako bez života. Stále mne bolí hlava, jsem unavená, v noci se nevyspím, křičím na manžela i děti, do práce chodím jako za trest. Opakuje se to každý rok, přesto jsem vždy zaskočená. Do kolejí se dostanu tak v květnu,“ vypráví čtyřicetiletá prodavačka Jolana Švejdová z Prahy.

Rozmrzelost, někdy až deprese u mnoha lidí ohlašují jaro spolehlivěji než přílet vlaštovek. Tyto stavy mohou trvat dlouhé týdny a někdy si vyžadují návštěvu odborníka – psychologa či psychiatra. Viníka hledejte na obloze.

V zimních měsících se nám nedostává slunce. Na začátku zimy to jako velký problém nevnímáme, bereme si ze zásob, které jsme načerpali v létě. Energetická spíž se ale vyprazdňuje a v březnu či dubnu ohlásí kritický stav. Proč je vlastně ten velký žlutý prášek od nebeských psychiatrů, jak slunce kdysi nazval oblíbený český spisovatel Ota Pavel, tak důležitý?

Palivo pro lidský stroj
Sluneční svit je nevyhnutelný pro tvorbu hormonu serotoninu. Ten může za to, zda jsme veselí a optimističtí, nebo naopak svět vidíme jen v černých barvách. V zimě ho máme v těle jen velmi málo. Naopak, ráj má hormon melatonin. Jeho produkce stoupá, když se venku stmívá. Melatonin nás, obrazně řečeno, uloží do postele a popřeje nám dobré sny. Bohužel, v zimě se stmívá prakticky už od rána, a proto je hladina melatoninu vysoká neustále. Poznáte to na častém zívání a usínání během pracovních porad.
Energii ze slunce dále potřebuje každá buňka lidského organismu, slouží jim jako palivo. A když paliva není dost, lidský stroj se zasekne. Právě proto máme na začátku jara pocit, že do té práce snad dnes nedojdeme a každý pohyb navíc je těžší než výstup na Everest.

,,Na nedostatek slunce pomůže jen jediné – dostatek slunce. Musíte často ven, kdykoliv to jde. Udělejte si večer oběd do práce a pak ho snězte někde v parku. Přes víkend se snažte být na vzduchu alespoň čtyři hodiny, ale i více,“ radí psycholožka Mgr. Jana Sládečková z Prahy.

Skvělou imitací slunce je fototerapie, která pomocí speciálních biolamp nahrazuje sluneční svit.  Lampy využívají takzvané polarizované světlo, které je úplně bezpečné. Nemusíte se bát ozáření škodlivým ultrafialovým zářením. Polarizované světlo podobně jako laserový paprsek proniká k buňkám, a to až do hloubky tři centimetrů.

,,To například obyčejná lampa nedokáže. Slunce vám opravdu nenahradí, protože jde o velmi slabý zdroj světla,“ vysvětluje Sládečková. Pro ilustraci: k fotoléčbě se nejčastěji používá světlo s intenzitou 2500 luxů, což je záření přibližně desetkrát větší než běžné osvětlení. Před lampu se posaďte alespoň několik dnů po sobě na půl až dvě hodiny. Biolampy nabízejí různá regenerační centra, ale i někteří lékaři. Můžete si ji také koupit domů.

2. Potřebujete očistu

Úřednice Simona Slezáková (36) se na jaře cítí jako otrávená. Špatná ,,zimní“ strava jí dává zabrat rok co rok. I když se snaží do jídelníčku zařazovat zdravé potraviny, velký smysl to podle ní nemá.

,,Hlídám si třeba přísun zeleniny, ale na konci zimy už mnoho vitaminů neobsahuje. Mrkev či brambory jsou měkké, o chuti se vůbec nedá hovořit. Zvýšila jsem třeba příjem kvašené zeleniny, která se v zimě velmi doporučuje, ale nemohu ji jíst na kila. A tak si dám na talíř často to, co je v zimě lehce dostupné, tedy maso, maso a zase maso,“ vypráví. ,,Už teď se těším, až mi na zahrádce vyraší jarní cibulka a ředkvička, do té doby se asi se špatným zažíváním budu muset smířit.“

Toxiny, z těla ven
Nafouklé břicho, špatné zažívaní, ale i bolesti hlavy, zahlenění či neustávající rýma jsou důkazem, že organismus zahltily toxiny ze špatné stravy. Játra, ledviny, plíce i střeva, které mají škodliviny likvidovat, na to už sami nestačí. Musíte jim pomoci. Kouzelné slovíčko zní detoxikace. Očištění organismu má v každém případě smysl, nesmí ale jít o drastickou hladovku. Ta ničemu dobrému neprospěje.

Na výběr je několik detoxikačních metod. První na ráně je samozřejmě úprava jídelníčku. Prospěje vám, když nebudete jíst červené maso, uzeniny, cukr, ale i dráždidla v podobě černé kávy či černého čaje. V další fázi si jednou za několik dnů udělejte ovocný nebo zeleninový den. Dobrým tipem je smoothie: rozmixované nebo povařené čerstvé ovoce s vodou, které pročišťuje trávicí ústrojí. Pokud si na to troufáte, zkuste jedno, maximálně třídenní půst. Povoleno je pít zeleninové vývary, bylinkové čaje či ovocné džusy.
Čistícími schopnostmi vládnou jarní bylinky. Pažitka, řeřicha nebo cibulková nať. Jedničkou jsou ale mladé lístky kopřivy, které můžete přidávat do jídel, nebo si je připravit samostatně. Zkuste špenát z kopřiv. Spařte je, chvíli poduste, přidejte trochu oleje, vody, celerovou nať a trochu česneku. Spolu duste asi deset až patnáct minut. K tomu můžete popíjet kopřivový čaj. Po dobu asi tří týdnů pijte denně asi půl litru.

3. Potřebujete pohyb

,,Minulé léto jsem hodně sportovala, na kole jsem si udělala osobní rekord přes dva tisíce kilometrů. A také jsme s přítelem chodili po horách. V zimě to bylo horší. Nebaví mne žádný sport, který se odehrává v uzavřených prostorech, posilovny nebo spinning proto nepřicházely v úvahu a cvičit jsem se nepřinutila ani doma. Jediný pohyb byly procházky se psem, ani ty mne ale příliš nebavily. Na ulicích i v parku nebo v lese bylo bláto, počasí pošmourné,“ říká manažerka Štěpánka Zavadilová (28). ,,Teď vidím následky. Nedovedu si představit, že sednu na kolo a ujedu dvacet kilometrů. Vlastně se mi vůbec nechce hýbat, i když jsem se na jaro tolik těšila – právě kvůli sportování. Nejraději bych jen spala a jedla,“ dodává.

Zpátky do kondice
Trvá několik měsíců, než se člověk dostane do slušné kondice. Opačným směrem to jde mnohem rychleji. Odborníci například tvrdí, že když se vytrénovaný sportovec najednou přestane hýbat, už za dva týdny mu začnou ochabovat svaly a za měsíc je tam, kde byl, než začal sportovat. Je proto pochopitelné, že pokud jsme se v zimě pohybu vyhýbali, naše kondice je v prachbídném stavu. Ruku v ruce s tím jdou únava, nedostatek energie, ale i špatná nálada.

Takzvaná bioenergetická cvičení vám pomohou dostat se rychleji do kondice a také odstraňují únavu. ,,Jejich tajemství spočívá v tom, že působí přímo na energetická centra organismu. Uvolněná energie pak může volně proudit a my se cítíme mnohem  výkonnější a v lepší náladě,“ informuje osobní trenér z Prahy Jan Reml. ,,Toto cvičení ale nepomáhá jen k lepší kondici, také velmi zlepšuje psychický stav,“ říká trenér.  Bioenergetická cvičení nabízejí některá fitness centra, ale existují i knihy s popisem jednotlivých cviků.
Samotné cvičení ale nestačí. K obnovení ztracené energie je nutné správně dýchat. Většina lidí dýchá mělce a rychle, tím se zcela dobrovolně ochuzuje o životní elán. Správně dýchat ale není nic těžkého, chce to jen trochu cviku a trpělivosti. Nádech začněte zvednutím břicha, dechová vlna pak postupuje do dolní a horní části hrudníku. Musíte cítit, jak se celá plíce plní vzduchem. Asi po dvou třech sekundách vydechněte. Nejdříve klesá břicho, pak hrudník. Důležité přitom je, aby výdech trval jednou tak déle než nádech.

Autor:
  • Nejčtenější

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

16. dubna 2024

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike....

Trend pickuperství je fenomén i byznys. Ženy se však mohou cítit jako kořist

11. dubna 2024

Nedávno mě na zastávce oslovil muž. Se sebevědomým úsměvem se zeptal, jestli bych s ním nezašla na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nekupujte zajíce v pytli. Sedm signálů, že vám to bude klapat v sexu

17. dubna 2024

Na začátku každého vztahu býváme opatrní, zvláště pak v dospělém věku. Nechceme se zase spálit....

Vyrostla v Jižní Africe, zažila i vězení. Po letech česká zpěvačka zvolila Prahu

14. dubna 2024

Premium Jazzová zpěvačka Barbora Tellinger prožila 51 let v Jihoafrické republice, kam jako malá emigrovala...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Žena trpí obrovskými bolestmi zad kvůli ňadrům, implantátů se však nevzdá

15. dubna 2024  7:47

Influencerka Paige Woolenová má ňadra velikosti osm a je na ně náležitě pyšná. Bohužel jí však...

Žena si dopřála obří poprsí, teď musí nosit tři podprsenky

18. dubna 2024  8:01

Modelka Katy Ann dala za svá obří silikonová ňadra v přepočtu téměř sedm set tisíc korun. Jsou tak...

Život s výživou na zádech. Lukáš trpí chronickou střevní pseudoobstrukcí

18. dubna 2024

Svou výživu si nosí v batohu na zádech. Ten místo obvyklých svačin skrývá speciální výživu, která...

Od žen chodím odpočívat do mužského světa, říká scenáristka Sodomová

18. dubna 2024

Premium Scenáristka a producentka Daniela Sodomová stojí za projektem letní divadelní scény Musea Kampa....

Tradiční manželka se vrací. Trend TikToku velebí ženy u plotny a dětí

18. dubna 2024

Její jedinou prací je starat se o domácnost, děti a manžela, zakládá si na svém vzhledu a její...

Kdy dát dětem první kapesné a kolik?
Kdy dát dětem první kapesné a kolik?

Kdy je vhodný čas dávat dětem kapesné a v jaké výši? To jsou otázky, které řeší snad každý rodič. Univerzální odpověď však neexistuje. Je ale...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...