Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Stockfood.cz

Jarní detox na různé způsoby. Čínská radí omezit příjem chemikálií

  • 27
Chcete-li na jaře detoxikovat svůj organismus, máte na výběr z mnoha možností. Ajurvéda klade důraz na očistné masáže, západní medicína zase na dostatek zeleniny.

Západní medicína: začněte zeleninou a na konci přidejte maso

Očistné kúry po zimě se nezříká ani klasická západní medicína. "Při jarním odlehčení by se lidé měli vyhnout různým bizarním praktikám, kterými si mohou více ublížit než prospět," upozorňuje nutriční terapeutka Věra Králová z Informační linky zdravého životního stylu. Má na mysli drastické půsty nebo výplachy střev bez lékařského doporučení.

Poraďte se s odborníkem

Při úpravě jídelníčku záleží na věku, prodělaných nemocech i celkové zdatnosti daného člověka. Nemocní, těhotné ženy, děti a osoby, které musí dodržovat určitý dietní režim, by měli způsob pročišťování organismu konzultovat se svým lékařem či odborníkem na výživu.

Pokud má mít očista smysl, měl by na ni plynule navázat jídelníček v souladu se zásadami zdravé výživy, případně redukční dietou, pokud ji má očista nastartovat. Důležité je, aby jídelníček byl pestrý a vyvážený se zastoupením všech živin a dalších důležitých látek.

Jak vypadá očista

První den: zeleninový
* Konzumuje se pouze zelenina, nejlépe syrová, ve formě salátu zakápnutého kvalitním rostlinným olejem (olivovým, řepkovým). Celkové množství zeleniny by se mělo pohybovat v rozmezí 1-1,5 kilogramu rozděleného nejméně do pěti denních dávek. Zelenina může být i tepelně upravená s přidáním malého množství kvalitního margarínu.

Druhý den: ovocný
* Skládá se pouze z ovoce. Jeho denní dávka je obdobná jako u zeleniny. Je lepší vybírat z více druhů ovoce s nižším obsahem sacharidů. Velmi vhodný je ananas (pro vysoký podíl vlákniny), dále například grapefruit, jablka či mango.

Méně vhodné jsou hrušky, hroznové víno nebo banán, protože ty patří mezi nejsladší druhy ovoce.

Třetí + čtvrtý den: s přidáním dalších sacharidových potravin

Dvakrát tolik

Uvedený postup lze rozložit například i do čtrnácti dnů tak, že se každé doporučení dodržuje dva dny místo jednoho.

* K zelenině a ovoci je dobré postupně zařazovat ostatní sacharidové potraviny. Začít můžete třeba bramborami. Doplnit lze zeleninu dušenou na rostlinném oleji či margarínu, vhodné je kysané zelí, které navíc tělu poskytne větší množství vitaminu C. Dále přidejte celozrnné pečivo, těstoviny, rýže, opět se zeleninou či ovocem. Pravidlem je každý den přidávat pouze jednu potravinu.

Pátý + šestý den: s přidáním zdroje živočišných bílkovin
* Od pátého dne se doporučuje k výše uvedeným potravinám zařazovat zdroje živočišných bílkovin ve formě nízkotučných sýrů, jogurtů (nejlépe bílých) a tvarohu.

Sedmý den: doplnění masem
* Přidejte bílé maso - rybí, kuřecí, králičí, krůtí. Maso je nejlepší upravovat dušením, vařením nebo opékáním. Naprosto nevhodné je smažení nebo úpravy na větším množství tuku.

* Nedílnou součástí očistné kúry je také pitný režim. Denně je třeba vypít alespoň 2,5 až 3 litry tekutin, přičemž nejvhodnější je voda, ať už pramenitá, stolní či kombinovaná s minerální, ale raději neslazená a nesycená. Vodu lze střídat s bylinnými a ovocnými čaji.

Ilustrační foto

Čínská medicína: po 23. hodině už raději jen odpočívejte

Jaro je podle tradiční čínské medicíny obdobím elementu dřeva. Z orgánů ke dřevu patří játra a žlučník: oba orgány zodpovídají za hladký tok energie a krve v těle, napětí a uvolnění, za flexibilitu fyzickou - tedy například klouby - i psychickou.

Pokud nejsou v rovnováze, může to mít za následek širokou škálu zdravotních problémů - potíže s očima, bolesti hlavy, zácpu, komplikace při menstruaci a další. Podle zásad čínské medicíny všechny emoce procházejí přes játra - ta je musí zpracovat.

Bez dozoru raději ne

Na psychické úrovni se potíže s játry a žlučníkem projevují buď nerozhodností, neschopností něco naplánovat a prosadit, nebo pravým opakem: přehnanou agresí, vznětlivostí, popudlivostí, netrpělivostí a nervozitou.

Na jaře se nepraktikuje klasická očista, hlavním cílem je zbytečně nezatěžovat játra. Lidé se zdravotními potížemi by se do očisty neměli pouštět bez konzultace s lékařem zabývajícím se tradiční čínskou medicínou, který doporučí opatření přesně na míru konkrétního pacienta.

Jak vypadá očista

* Kromě úpravy stravy je třeba minimalizovat veškerou chemii, která se do těla dostává, tedy i léky, které nejsou nezbytně nutné.

* V podstatě je vhodná veškerá zelená zelenina, která na jaře roste - petržel, pažitka, pórek, ale třeba i pampelišky, kopřivy. Dobrá je i brokolice a růžičková kapusta. K jídlu se přidává malé množství klíčků a výhonků (čočka, mungo, sója, řeřicha). V kuchyni se používá se také bílá ředkev a ředkvičky, které podle čínské medicíny pomáhají tělu trávit tuky.

* Kyselou chuť podporuje kvašená zelenina (takzvané pickles), je možné ji v malém množství přidávat k jídlu.

* Při vaření se upřednostňují krátkodobé úpravy, jako blanšírování, napařování, krátký var.

* Základem jsou lehce stravitelná jídla, vyhýbejte se však syrovým potravinám a studenému jídlu, které zatěžují trávení.

* Z obilnin jsou na jaře nejdůležitější kroupy, ale také oves, ječmen, lehčí druhy pšenice, jako špalda, bulgur, kuskus, žito. Z luštěnin se doporučuje natto, tempeh (dnes je již běžně seženete), černé sójové boby.

* Při vaření je dobré používat houby shitake, hodí se do polévek, dělají se z nich také zdravotní nápoje na rozpuštění usazenin z nadměrné konzumace živočišných bílkovin.

Kroupový a rýžový půst

* Je možné absolvovat půst - rýžový nebo kroupový na pročištění, ale je to velmi individuální a určitě se nedá doporučit každému.

* Vyplatí se jídlo dobře a dlouho žvýkat, nepřejídat se, nejíst na noc.

* K pití se doporučuje horká voda, a to nejen na jaře. Horkou vodou je myšlena varem prošlá voda, která už se dá pít, aniž by opařila.

* Pro očistu je důležitý přiměřený pohyb a dostatečný spánek. Už po 23. hodině by člověk neměl pracovat, protože od této hodiny se játra regenerují.

* Prospěje, když omezíte konzumaci pečeného a smaženého masa, uzenin, soli, tuku, tučných pokrmů, mléčných výrobků, rafinovaného cukru, vajec, kávy a alkoholu.

Brokolice

Ajurvéda: základem jsou očistné masáže

Tradiční indická medicína podobně jako jiné východní směry se zaměřuje na nastolení rovnováhy. Rozděluje lidi na tři různé typy podle konstrukce, jim pak doporučuje individuální přístup. Ajurvédská očista je považována za velmi komplexní, ale jen tehdy, když ji absolvujete pod odborným dohledem.

Jak vypadá očista

* V očistě hrají velmi důležitou roli speciální masáže, zejména olejové, používá se hlavně sezamový nebo bylinný olej. Masírují i dva maséři najednou, což má podle tradičního učení svůj význam - škodlivé látky se tak z těla rychleji odplavují.

* Bylinky se používají také při saunování neboli napařování, které obvykle po masáži následuje. Vyhýbat by se jim měli pouze alergici, kteří byliny nesnesou. Opatrné by měly být také těhotné ženy, případně ženy, které zrovna mají menstruaci.

Olej pročistí nos

* Další metodou je například kapání oleje do nosu - podle odborníků jde o šetrnou proceduru, ačkoli to na první pohled může vypadat hrozivě.

* Jídelníček ajurvéda upravuje konkrétnímu člověku na míru, na jaře se doporučuje omezit či úplně vynechat maso, sladká a příliš tučná jídla.

* Jako u jiných směrů je zapotřebí hlídat si příjem tekutin, doporučují se zejména teplé nápoje. Pokud tělo přijme něco chladnějšího, než je jeho teplota, dostane se podle indického učení do nechtěné nerovnováhy.

Do vody, která je základem, se doporučuje přidávat zázvor či citronovou šťávu.