Ona
Aquabike neboli cvičení pod vodou.

Aquabike neboli cvičení pod vodou. | foto: Balance Club Brumlovka

Jaký sport vyřeší váš problém? Víme, jak si vybrat

  • 34
TRX, flowin, ropeskipping, Power Plate, kranking. Fitcentra se dnes předhánějí v tom, jakou novinku nabídnou. Jedno mají ale nové sporty společné, zaměřují se na posílení středu těla včetně hlubokých svalů podél páteře. Jakou hodinu si ale vybrat, když chcete třeba zformovat pas, nebo si prostě jen zvednout náladu?

"Výběr sportu záleží z velké míry na naturelu klienta. Především by se však měl odvíjet od jeho fyzických možností a zdraví. Ideální je si na začátku sednout s trenérem, probrat aktuální stav a poradit se, jak je vhodné cvičit, abychom dosáhli kýženého cíle," vysvětluje Libor Hrubý, sportovní specialista a trenér ve Sport Academy a Balance Clubu Brumlovka.

Když už jsem zmínila psychickou pohodu, na tu jsou vhodné pomalé sporty. "Lidé mají dnes z rychlého světa neklidnou mysl, pomoci jim mohou různé formy jógy, ať už hatha, vinyasa nebo i power jóga, nebo i nejrůznější meditace, při kterých se klade důraz na dýchání," uvádí Hrubý.

Na co také narazíte ve fitcentrech:

TRX (cvičení se speciálními popruhy)
Flowin (cvičení se speciální deskou, po které se nejrůznějšími způsoby klouže)
Ropeskipping (skákání přes švihadlo)
Bosu (cvičení s nafouknutou kopulí)
Jumping (skákání na malých tampolínkách)
EMP (posilování nejčastěji ochablých svalových partií)
Power Plate (cvičení na vibrační plošině)
H.E.A.T. (cvičení na mechanickém běžicím pásu, který simuluje horské podmínky)Kranking (spinning pro horní polovinu těla)
Aquabike (kolo pod vodou)
Pump-fx (cvičení s nakládací činkou)
Bodylastics (cvičení s pružinami)
Indoor rowing (cvičení na veslařském trenažeru)
Dancehall (taneční hodina, která mísí rytmy reggae a vrtění boky)

Pro pobavení se naopak hodí rytmické taneční sporty s živou hudbou. Kromě latinskoamerických rytmů zumby můžete vybírat i z hodin hip hopu, breakdance, jazzu, nebo třeba dancehallu, který v sobě mísí reggae a rychlé vrtění pánví a boky.

Většina z nás ale stejně přichází do fitka spíš ubrat špeky a faldy, ať už z břicha, zadku nebo nohou. "Pas dobře formují břišní tance, pak cvičení zaměřené na střed těla, tedy například flowin a snad všechna centra už dnes nabízejí dvaceti nebo třicetiminutovky zaměřené výhradně na břicho a záda. Jmenuje se to od 'plochého břicha' po 'břišní pekáč'," přibližuje Hrubý.

Boky zase dobře zformují sporty, při kterých musíte kopat do stran, tedy třeba kick-box nebo taebo. Existují ale i posilovací hodiny zaměřené výhradně na tyto partie, často je najdete jednoduše pod názvem problem zones. Stejně tak lýtka si vypracujete při "kopacím" kick-boxu, ale i při starém známém skákání přes švihadlo, které se do fitness center vloudilo pod názvem ropeskipping, nebo při jumpingu - skákání na malých trampolínkách.

Svaly naberete silovými formami cvičení, na kruhovém tréninku, cvičení s činkami pump-fx či na posilovacích hodinách zaměřených na celé tělo, jakým je třeba EMP (European Muscle Power).

Aquabike

TRX

Flowin

Veškeré aktivity, které budete provozovat v takzvané aerobní zóně (o tom, jak si změřit tepovou frekvenci, čtěte zde), povedou ke zlepšení kondice. Poohlédnout se můžete po TRX, flowin, nebo vyrazte třeba na aquabike. Ten bude stejně jako další cvičení ve vodě navíc vyhovovat i velmi obézním lidem nebo tomu, kdo má problémy s klouby.

Pokud ale vaším cílem není nic menšího než zhubnout celkově, nezbude vám, než zavést i jiné změny, ne jen několikrát týdně navštívit fitcentrum. "To už je potřeba celková změna životního stylu včetně stravování," uzavírá Hrubý.