Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jako těhotná zapomeňte na léky proti bolesti. Můžete potratit

  • 16
Volně dostupné léky proti bolesti by neměly užívat těhotné ženy. Podle nové evropské studie tyto léky totiž mohou ohrozit plodnost u mužských potomků.

Léky proti bolesti nebo také analgetika se běžně vyskytují ve většině domácností a pomáhají ulevit hlavě, zubům, kloubům, svalům nebo menstruační bolesti.

Mezi nejpoužívanější volně dostupná analgetika u nás patří Acylpyrin, Aspirin, Anopyrin, Panadol, Nurofen, Ibuprofen a Nalgesin. Všechny tyto léky však nejnovější výzkum spojuje s abnormalitami u novorozených chlapců, které později v životě mohou vést k problémům s plodností.

Ženy podceňují nebezpečí analgetik

Podle průzkumů více než polovina žen v Evropě a ve Spojených státech užívá během těhotenství léky proti bolesti i přesto, že jim to jejich lékaři nedoporučují.

Mnoho těhotných žen je však podceňuje, protože je nepovažuje za opravdové léky a pravidelně je při bolestech užívají.

Kromě neplodnosti svých synů riskují tyto ženy i to, že mohou v krajním případě potratit.

Neplodnost u mužů stoupá

Někteří vědci se domnívají, že užívání různých analgetik v těhotenství může být zodpovědné za nárůst problémů s neplodností u mužů, který je v západních zemích pozorován posledních padesát let.

Průměrně se množství spermatu zmenšilo o více než polovinu a stoupá počet případů testikulární rakoviny a dalších abnormalit reproduktivních orgánů u mužů.

Problém nesestouplých varlat

Výsledky evropské studie odhalují, že dlouhodobější užívání Ibuprofenu, Paracetamolu nebo Aspirinu, nebo kombinace těchto léků, zvyšuje pravděpodobnost, že se chlapci narodí s nesestouplými varlaty. Tento jev je lékařsky znám jako kryptorchizmus a označuje stav, kdy jsou varlata nebo varle během nitroděložního vývoje plodu zadrženo ve svém putování z břišní dutiny do šourku.

Pokud varlata nesestoupí za několik měsíců po porodu, nedá už se přirozený sestup očekávat. Pak hrozí poškození spermatogeneze, od velmi lehkých stupňů až po zástavu tvorby spermií.

Nesestouplá varlata mohou být léčena chirurgicky, ale šance na obnovení normální plodnosti je malá. Kryptorchizmus tak podle lékařů pravděpodobně zvyšuje nejen riziko neplodnosti, ale také testikulární rakoviny později v životě.

Kdy je plod nejzranitelnější

Během studie, které se zúčastnilo více než 800 žen v Dánsku a téměř 1500 žen ve Finsku, měly ženy, které najednou kombinovaly více než jeden lék proti bolesti, sedmkrát vyšší pravděpodobnost porodit syna s nesestouplými varlaty v porovnání se ženami, které žádná analgetika nebraly.

Autoři studie zaznamenali, že nejzranitelnějším obdobím je především druhý trimestr, kdy jakékoli užití léků proti bolesti více než zdvojnásobuje toto riziko. Kombinace více než jednoho léku proti bolesti během druhého trimestu zvyšuje riziko dokonce šestnáctkrát.

Výsledky výzkumu podpořila také následná studie na laboratorních krysách, kterou provedli vědci z Francii a Dánska. Při této studii bylo zjištěno, že léky proti bolesti narušují endokrinní systém, čímž mění způsob, jakým tělo produkuje testosteron.

Čím méně léků, tím lépe

Vedoucí výzkumu doktor Henrik Leffers z nemocnice Righospitalet v Kodani si myslí, že vystavení endokrinním disruptorům stojí za zvýšením reproduktivních problémů mezi mladými muži ze západního světa a jeho výzkum tak ukazuje, že konkrétní pozornost by měla být věnována užívání slabých analgetik během těhotenství, protože ty by mohly být hlavním důvodem těchto problémů.

Riziko hrozí jen při dlouhodobějším užívání

Ačkoli se výzkum zaměřil pouze na chlapce, autoři studie tvrdí, že mohou existovat i změny u děvčat spojené s užíváním léků proti bolesti.

Doktor Leffers řekl: "Ženy by se měly snažit snížit užívání léků proti bolesti během těhotenství. "

Profesor Richard Sharpe z lékařského výzkumného centra pro lidskou reprodukci z univerzity v Edinburgu však uklidňuje, že občasné užití léku proti bolesti na hlavu nemá žádný vedlejší účinek na plod, riziko hrozí jen při dlouhodobějším užívání.