Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Dcera pláče kvůli zpěvákovi. Nevysmívejte se jí, radí psycholog

  • 24
Holčičky a malé dívky po celém světě se hroutily poté, co se dozvěděly o odchodu zpěváka Zayna z populární chlapecké kapely One Direction. Sociální sítě se prohýbaly pod jejich zoufalými nářky a prosbami. Podle psychologů bychom se za to dívkám neměli vysmívat, je to součást dospívání.

Myslíte si, že od dob Elvise a Beatles se fanynky změnily? Dnes jsou mladší, díky internetu a kapesnému objeví své idoly dřív, než se oni objeví v televizi a jsou jedna ruka se sociálními sítěmi. Tam se také odehrává většina obdivování a milostných vyznání zpěvákům, ovšem stále se hystericky křičí a omdlívá na koncertech. A to i na těch českých.

Zayn Malik z kapely One Direction s fanoušky.

„Platonické lásky k idolům jsou typické pro věk puberty. Jde o potřebu být zamilovaná, která přichází s pubertou a není u všech dívek stejná. Také jde o napodobování ostatních vrstevníků, někdy až trochu stádní chování - někdo s dostatečným vlivem ve třídě přijde s idolem a ostatní ho (ji) následují. Podobně je to s médii a popularitou,“ osvětluje psycholog Jan Kulhánek z centra Psychoterapie Anděl.

Opravdové emoce

Své štkaní nad odchodem dvaadvacetiletého krasavce Zayna Malika z kapely si mladé dívky dokonce natáčely na video a nahrávaly on-line, aby se o pravdivosti jejich emocí mohl přesvědčit každý. Dívky podobné stavy podle odborníků prožívají jako opravdovou lásku a pocit ztráty pro ně může být velmi silný, protože se dosud s takto intenzivními emocemi nesetkaly. A i když si psychologové nemyslí, že by „syndrom z rozpadu chlapecké kapely“ bylo potřeba zařadit mezi diagnózy, rodiče by svým dcerám měli v podobných situacích věnovat zvýšenou pozornost.

Fanynky české kapely Nightwork na jejím posledním koncertu.

„Rodič by měl být s dívkou průběžně v kontaktu, nevysmívat se, nedevalvovat a zároveň podporovat jen v rozumné míře. Většinou jde o „přechodná zamilování“, které během týdnů zase odezní. Zpozornit by měl rodič tehdy, když si všímá, že se kvůli tomu dívka více trápí než raduje, že je „nešťastně zamilovaná“. V krajních případech se totiž může rozvíjet depresivní nálada, někdy to může dojít až k sebepoškozování,“ dodává psycholog Kulhánek.

Truchlící orgie on-line

Se sociálními sítěmi a jejich hvězdami přicházejí i negativní trendy. Po posledním otřesu světa popu pro dívky se dokonce objevil hastag navádějící dívky k řezání se a citovému vydírání zpěváka fotkami svých pořezaných těl. Ten přitom svým fanynkám vyslal odchodem z úspěšné kapely přímo během světového turné velmi cennou zprávu: že si váží svého osobního života víc než slávy a bohatství.

Malikem udávaný důvod, tedy touha být „normálním“ klukem, v médiích zastřely spekulace o tom, jestli mu po údajných úletech nedala ultimatum jeho snoubenka. Pokud máte doma jeho fanynku, snažte se zdůrazňovat právě jeho důvod, stejně jako to, že touží po zdravých a šťastných fanynkách.

Lunetic v Edenu

Jak mají tedy rodiče reagovat na hysterické projevy a truchlení dcer kvůli člověku, kterého osobně ani neznají?

„Jako u jiných hysterických projevů je dobré projevit účast, například: Je mi líto, že se trápíš, rozumím ti, také jsem byla někdy nešťastně zamilovaná... a zároveň tomu nevěnovat příliš velkou pozornost,“ navádí rodiče psycholog. Pocity dívky nedevalvovat, ale pomáhat přesunout nenásilným způsobem její pozornost na jiné věci, jiné aktivity. „Pokud budou mít rodiče o dceru obavy, mohou vše konzultovat s dětským psychologem. Je-li dívka depresivní - tzn. že špatně spí, ztrácí zájem o věci, které měla ráda, uzavírá se do sebe a má na rukou škrábance nejasného původu, měli by bezodkladně vyhledat pomoc společně,“ dodává Kulhánek.

Se svou smutnou dcerou se také můžete zkusit společně zamyslet nad tím, co bude změna situace znamenat - bude její idol šťastnější? Rozjede zářivou sólovou kariéru? Ožení se a bude mít kupu dětí? Pro mnoho dívek znamená rozpad jejich milované kapely konec jedné éry. Na rodičích je, aby jim ukázali, že i v té následující si najdou zábavu.

, pro iDNES.cz