Ona
Jídlo na oslavu můžete připravit podle dietních zásad (ilustrační snímek)

Jídlo na oslavu můžete připravit podle dietních zásad (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jak zvládat při dietě zátěžové situace? Čtenářky prozradily své triky

  • 77
Oslava narozenin, služební cesta nebo procházka kolem cukrárny. To jsou situace, kterým chutě těžko odolávají. Udržujete-li si svou váhu, jednodenní "jídelní orgie" nemusí být problémem. Pokud se však snažíte zhubnout, pak by vám mohla pokazit vaši dlouhodobější snahu a demotivovat vás. Jak si poradit se zátěžovými situacemi, nám prozradily Markéta, Helena a Petra, které s námi už od září hubnou.

Jednou z nestandardních situací jsou oslavy. Markéta o víkendu oslavovala sedmadvacítku a při přípravě nic nepodcenila.

"V programu a dodržování jídelníčku je velmi svědomitá, proto si mohla dovolit i dortík podle svého receptu a přípitek. Celou přípravu s námi konzultovala, proto jsem neměla obavy, že by tuto zátěžovou situaci s přehledem sobě vlastním nezvládla," říká Gabriela Knosová z brněnského Institutu kompliment, který trojici čtenářek OnaDnes.cz s hubnutím pomáhá.

Tip na narozeninové menu

Narozeninové menu Markéta zvolila tak, aby bylo chutné a mohli ho jíst všichni.

Hubněte o wellness pobyt

1. Založte si na OnaDnes.cz vlastní blog a do prvního příspěvku vložte svou aktuální fotografii celé postavy. Zapisujte do poloviny prosince, jak hubnete s námi, popisujte, v čem je váš problém, co vás naopak baví a jak vám jdou kila dolů.

2. Další možností, jak se zúčastnit soutěže, je poslat příběh i s fotografiemi před hubnutím a po něm na e-mail: zdravi@idnes.cz

3. Na závěr našeho seriálu Hubneme pro zdraví vybereme jednu z vás, která byla nejaktivnější a zároveň jí hubnutí nejvíce prospělo. Ta od Institutu kompliment získá víkendový wellness pobyt pro dvě osoby v luxusním wellness & spa hotelu Augustiniánský dům v Luhačovicích.

4. Kdybyste si na blogu nevěděly s něčím rady, napište nám blogona@idnes.cz.

"Myslím, že se oslava velmi vydařila. Připravila jsem zákusek z nízkotučného tvarohu a zakysané smetany, do které jsem přidala skořici a kapku medu na dochucení. Každému jsem pak dala do poháru lžičku borůvek, jeden cukrářský piškot namočený v silné kávě, proložila směsí tvarohu a smetany a nechala vychladit. U sebe jsem vynechala jen ten piškot," popisuje Markéta pokrm, na němž si pochutnali všichni hosté.

Jednohubky vytvořila z celozrnné housky s pomazánkou z nízkotučného tvarohu, šunky, strouhaného sýra a cibulky a obložila je rajčetem a okurkou. Na večeři servírovala pečeného kapra se zeleninou na bílém víně.

"S přípravou všech jídel mi pomáhala moje maminka. Myslím si, že každá zátěžová situace, o které víte dopředu a je ve vaší režii, se dá zvládnout," dodává Markéta.

Institut kompliment přidává ještě jeden zajímavý tip na plněná cherry rajčátka: ze 150 gramů rajčátek vydlabejte vnitřek a ten promíchejte s 40 gramy nakrájeného camembertu (30 % tuku v sušině), s tymiánem a špetkou soli. Směsí vyplňte vydlabaná rajčátka. Pak nakrájejte ředkvičky, na ně rajčátka položte a spojte párátkem.

Co s celodenní pracovní cestou?

Jinou zátěžovou situací mohou být pracovní výjezdy. Petra jezdí často na celodenní školení, kde je bohužel většinou problém sehnat jídlo vhodné pro dietní režim. Ráno nebo už večer si proto chystá krabičky s jednotlivými jídly a lahev vody.

"Obložené pečivo se dá dobře jíst i během jízdy autem, stejně tak ovoce a zelenina. Trochu horší je to se saláty a zapečenými jídly, není kde si je ohřát," říká Petra.

Ne každému je příjemné vybalit na pracovním výjezdu namazaný chleba, k tomu mají výživové specialistky z Institutu kompliment tip: "Jedné z našich klientek se velmi osvědčilo chystat si na cesty na odpolední svačinu malé špízy, které se skládají z kousku pečiva se šunkou nebo sýrem a kousku zeleniny. Jednotlivá sousta má napíchnutá na párátka a uložená v krabičce. Pak jen elegantně uzobává."

I pokud je na školení zajištěné jídlo, není na škodu si pro jistotu vzít zeleninu nebo kefírové mléko s ovocem.

I chutím na sladké lze odolat

Helena zase nejvíce a pravidelně bojuje s chutěmi na sladké.

"Vypěstovala si za předchozí léta poměrně silný zvyk konzumovat sladkosti v různých situacích, ať je to stres či nedělní a odpolední pohoda. Nejvíc ale vnímá nutkání vzít si sladkou tečku po obědě nebo k odpolední kávě," říká Gabriela Knosová z Institutu kompliment.

"Tyto chutě nejsou způsobeny hladem, ale jde jen o návyk - postupně se vypěstoval, ale to neznamená, že by nešel změnit. S podporou partnera a se svou vůlí může vytvořit nové, zdravější návyky," dodává Knosová.

Chutě na sladké má Helena stále, ale už jsou méně intenzivní. "Pravdou je, že zvyknout se dá na všechno," říká. Po skončení diety si může sladkosti čas od času dopřát, jde jen o to, uhlídat množství, neměly by být také konzumovány výměnou za plnohodnotné jídlo.

O tom, jak bojovat s chutěmi na sladké, jsme psali i v rámci loňského Hubneme pro zdraví.

Na plese tančete, zahání to chutě

Před námi je také sezona plesů. Petra už má jeden za sebou.

"Součástí byl raut, ze kterého se dalo dobře vybrat. Dala jsem si krevety v aspiku, šunku, sýr, rajčata, okurku. V čem jsem se ale neovládla, vlastně ani nechtěla, bylo víno, kterého jsem vypila asi čtyři deci, protože bylo opravdu co zapíjet. Naopak jsem dokonale odolala sladkému," pochlubila se.

Ne vždy máte štěstí na dobře připravený raut. Pak na ples nechoďte hladová. Dobře zasytí kombinace zeleniny s vyšším obsahem vlákniny a bílkovinné potraviny s nízkým obsahem tuku.

Na samotném plese nejezte do sytosti, spíše ochutnávejte. Pokud se nevyhnete alkoholu, pak je nejlepší variantou dvě deci suchého bílého vína nebo vinný střik se sodou. A samozřejmě nevynechejte žádné taneční kolo - takový pohyb totiž nejen spaluje kalorie, ale přirozeně i zahání chuť na jídlo.