Nezapomínejte v zimě pečovat o svou pleť i postavu (ilustrační snímek).

Nezapomínejte v zimě pečovat o svou pleť i postavu (ilustrační snímek). | foto: Profimedia.cz

Tipy a triky, jak zůstat krásná a fit i v zimě

  • 4
Máte v zimě suchou pokožku, nepřekonatelnou chuť k jídlu a nulovou motivaci jít si zacvičit? Nejste jediná. My vám poradíme, jak o své tělo pečovat v zimním období.

Zoufale mažete jednu vrstvu krému za druhou a vaše pleť je stále citlivá, suchá a svědivá. Čím to je?

Dobroty, které vám zvednou náladu

Nedostatek slunečního světla snižuje hladinu serotoninu a to pak způsobuje horší náladu a může vést až k depresi.

Hořká čokoláda
Zvyšuje hladinu hormonů štěstí - endorfinu a serotoninu. Čokoláda by však měla obsahovat minimálně 70% kakaa.

Losos
Obsahuje Omega 3 mastné kyseliny, které mají vliv na snížení depresivní nálady.

Čočka
Je bohatá na vitamín B9 neboli kyselinu listovou. I její nedostatek může způsobit depresi. Nejnižší obsah kyseliny listové byl podle výzkumu naměřen u americké populace.

Paraořechy
Obsahují další důležitou látku – selen. Nízký obsah selenu je také spojován s výskytem deprese.

Mléko
Obsahuje syrovátku. Studie, kterou vydala univerzita Yale, ukazuje, že syrovátka zvyšuje hladinu tryptofanu v mozku, což přispívá k dobré náladě.

Zima a chladný vítr narušují pokožku a její schopnost chránit se před vlivy vnějšího prostředí se tímto narušuje. S přibývajícím věkem také naše tělo ztrácí schopnost udržovat vlhkost. Výsledek? Pokožka je suchá, šupinatá a svědí.

Suchá pleť - co s tím?

Chcete-li dostat svou pleť do co nejlepší kondice, začněte používat hustší hydratační krémy. Pokud se mažete lehčími krémy, přejděte v zimě na mastnější.

Nejen vlhkost, ale i přirozená mastnota pomáhají udržovat rovnováhu pleti. Lidé si v zimě rádi dopřávají dlouhou horkou sprchu.

Ta sice pomáhá odstranit suché odumřelé části kůže, ale na druhou stranu kombinace horké vody a drhnutí zbavuje kůži přirozených olejů. Místo toho se zkuste sprchovat maximálně deset minut vlažnou vodou a netřete kůži více, než je nutné.

Nemám chuť cvičit

Ráno vstanete a je chladno a tma, večer se vrátíte z práce a je zima a tma… Jít v tomhle počasí běhat? Ani omylem!

"Vašemu tělu trvá v zimě o něco déle, než se zahřeje. Cirkulace ve svalech je omezená, a proto i pohyb více bolí. Navíc budete mít pocit, že se pohybujete pomaleji než obvykle," říká Ashley Conrad, vyhledávaná profesionální trenérka, se kterou spolupracuje i řada hollywoodských hvězd jako Bradley Cooper či Kate Hudson. Její trik?

Tři dobré zimní investice

1. Teplé a pohodlné sportovní oblečení: noste kvalitní oblečení, které ve vašem těle udrží teplo bez ohledu na to, jaká je venku teplota.

2. Zvlhčovač vzduchu: Teplo, které vychází z topení do vzduchu, vysušuje kůži a tomu dokáže zvlhčovač zabránit.

3. Činky: Když se vám nechce zimou a tmou do posilovny, trénujte doma. Nepotřebujete ani moc prostoru, různé zvedání a výpady se dají cvičit i v malém pokoji.

"Běžte cvičit hned ráno po probuzení," radí trenérka. "Pokud nemůžete fungovat na lačný žaludek, dejte si předtím proteinový nápoj. Nastartuje vás a nebudete se cítit plní."

Dieta v zimě? Marnost

Během zimy nás lehčí studená jídla jako saláty moc neuspokojují a vybíráme si raději vydatnější potraviny.

Jíme raději tučnější jídla jako karbanátky, guláš či hranolky, která nás zahřejí.

Mají ale vysoký obsah cukrů, tuků, sacharidů a tedy i kalorií. Lidé mají silnější tendenci v zimě přibírat proto, že jsou celkově méně aktivní a tráví víc času doma.

Potřebujete sice více kalorií, abyste se v zimě zahřáli, ale rozhodně by neměla ustávat vaše fyzická aktivita. Řešení?

Zůstaňte i přes zimu aktivní. Pokud budete sportovat stejně jako v jarních a letních měsících, spálíte více kalorií, abyste se zahřáli a ty pak teprve kompenzujte vyšším příjmem jídla.