Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak zabránit otravě dětí: saponáty a čističe zamkněte, dieffenbachii vyhoďte

aktualizováno 
Až 90 procent všech případů otrav dětí se stane v relativně bezpečném prostředí vašeho domova. Na vaše malé potomky číhá mnoho nástrah, které si ani nemusíte uvědomit. Třeba obyčejná aviváž.
Saponáty a léky zamkněte před dětmi do skříně (ilustrační fotografie)

Saponáty a léky zamkněte před dětmi do skříně (ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

U všech domácích chemikálií, které běžně používáme například k praní nebo čištění nábytku, se vyplatí dát je na místo, kam malé dítě nedosáhne.

U čisticích prostředků děti lákají barevné obaly a často si je pletou s nápoji či jinými potravinami. V některých domácnostech navíc stále přežívá nešvar přelévat obsah chemikálií do neoriginálních obalů bez etiket (například do PET lahví). Dítě si je tak snadno splete třeba s limonádou.

Nebezpečí hrozí i u aviváže. Pokud váš potomek například jen olízne uzávěr, nemusíte se obávat následků, koncentrace chemikálií není tak silná. Ve větším množství ale dráždí sliznici a kůži. Nejrůznější čističe (skvrn či potrubí) zase mohou poleptat ústa, v horším případě i jícen či žaludek.

K 70–90 % otrav dojde doma. Nejčastějším místem otrav jsou kuchyně (3/4 případů).

Když dítě "ochutná" pleťový krém, mýdlo, šampón na vlasy nebo jiné kosmetické přípravky, obvykle mu bezprostřední nebezpečí nehrozí. Záleží ovšem na množství, které do sebe dostalo. Pokud jen malé, pak se dostaví průjmy, nevolnost a zvracení. Mnohem rizikovější jsou parfémy, vody po holení či toaletní vody, které obsahují alkohol.

Chemické látky v garáži, dílně či na zahradě - zejména nemrznoucí směsi - jsou vysoce jedovaté. Mají nasládlou chuť, takže dítě může této látky vypít velké množství, aniž by ho nepříjemná pachuť nutila tekutinu vyplivnout. V takovém případě hrozí i smrtelná otrava.

Jak pomoci při otravě chemikáliemi:

Bez porady s lékařem nevyvolávejte zvracení. Vypláchněte dítěti ústa. Pokud dáváte dítěti napít, podejte mu vlažný čaj nebo vodu. Opatřete si obal a etiketu se složením a přesným názvem výrobku. Zavolejte lékaře nebo Toxikologické informační středisko.

Ilustrační foto

Rostliny a houby

Abyste předešli otravám z rostlin, je nejlepší znát všechny, které doma či na zahradě pěstujete. Pokud máte malé děti, je nejlepší vůbec je nepěstovat. Jisté nebezpečí představují i rostliny s trny a ostrými listy. Pokud takové doma máte, pak tyto i jedovaté druhy odstraňte z dosahu dětí. Nejčastěji to bývají dieffenbachie nebo skupina pryšcovitých (např. pryšec trojhranný, Kristova koruna apod.).

Nejjedovatější houbou v Česku je muchomůrka zelená. Příznaky otravy, jako je průjem a zvracení, se mohou objevit za 8-12, nebo i za 24 hodin. Otravy muchomůrkou jsou velmi často smrtelné. K dalším jedovatým houbám patří například muchomůrka tygrovaná nebo hřib satan.

Velmi ostražití buďte na veřejných místech, hřištích či parcích. I tam se mohou vyskytnout jedovaté rostliny, například čilimník obecný, lidově známější jako zlatý déšť, nebo tis červený. Proto mějte nad dítětem neustálý dohled.

Podobně postupujte i na procházkách a v lese. Pokud dítě ochutná jedovatou houbu, hrozí mu těžká otrava. Děti by také neměly jíst ani jedlé houby v syrovém stavu.

Jak pomoci: Vyndejte dítěti zbytky z úst, vypláchněte je a pokuste se zjistit, jakou rostlinu či houbu dítě snědlo. Pokud po houbovém jídle dítě zvrací nebo má průjem, uchovejte vzorek zvratků či průjmovité stolice. Zkontaktujte lékaře nebo Toxikologické informační středisko (TIS). Pokud to lékař doporučí, dejte dítěti několik tablet aktivního (černého) uhlí. U otravy houbami podejte aktivní uhlí podat v každém případě.

Co dělat, když...

dítě vypije kyselinu či louh?
- nevyvolávejte zvracení, opětovný průchod jícnem by mohl způsobit ještě větší poleptání. Nesnažte se neutralizovat požitou látku. Dejte mu napít obyčejné vody, mléka nebo čaje. Ústa vypláchněte pitnou vodou. Nepodávejte aktivní uhlí! Pak dítě i se zbytky tekutiny transportujte k lékaři, při velkých potížích lékařskou pomoc přivolejte. Pokud má dítě poleptanou kůži obličeje nebo jiné části těla, oplachujte postižené místo alespoň 15 minut pitnou vlažnou vodou.

dítě vypije jar na nádobí?
- nevyvolávejte zvracení, abyste nezpůsobili vznik pěny, kterou by pak dítě mohlo vdechnout. Dejte po malých doušcích pomalu upíjet čaj, vodu nebo mléko, jedna menší sklenka postačí. Šumivé nápoje jsou nevhodné. Naopak, vhodné je podat obsah ½ až jednoho sáčku suspenze SAB SIMPLEX.

dítě spolyká vaše léky?
- zjistěte chybějící množství a kontaktujte neprodleně TIS nebo lékaře. Pokud neporadí TIS nebo lékař jinak, pokuste se v předklonu vyvolat zvracení. Pozor, děti mladší 6 měsíců nemají vyvinutý zvracivý reflex, u nich zvracení nevyvolávejte, stejně tak jako se nevyvolává u dětí, na které již lék působí. Spolupracujícímu dítěti podejte aktivní uhlí (3-10 tablet rozpuštěných ve vodě). Podle stavu dítěte vyhledejte nebo přivolejte lékařskou pomoc. Pokud dítě k lékaři vezete a je spavé, vrávorá, vezte je se spolujezdcem, který o ně pečuje, na zadním sedadle v takové poloze, aby nevdechlo případné zvratky.

dítě pozře prášek na praní nebo do myčky?
- nevyvolávejte zvracení, vypláchněte ústa pitnou vodou, dejte mu pít vodu nebo mléko, nevhodné jsou nápoje s bublinkami. Aktivní uhlí se nepodává.U prášku na praní platí stejný postup jako u jaru na nádobí, u mycího prostředku do myčky nádobí se doporučuje kontrola u lékaře (specialisty v oboru ušní, nosní, krční)

dítě sní jedovatou houbu?
- neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc, pokuste se co nejdříve vyvolat zvracení. Pokud je to možné, zajistěte zbytky hub, třeba i ze zvratků. Pomůže to k rychlejší identifikaci hub a k včasné léčbě.

Rada na závěr...
Ve všech případech nehod dětí zachovejte klid, nejednejte překotně a násilně. Zjistěte chybějící množství léků, přípravků, rostlin apod. a vyžádejte si radu TIS, nebo ošetřujícího lékaře. V řadě případů vás získaná rada uklidní a tam, kde se bude jednat o vážnou situaci, získáte od odborníka přesné pokyny pro první pomoc a radu, jak dál postupovat.

Nepřetržitá lékařská služba TIS je pracuje na telefonních linkách : 224 91 92 93 a 224 91 54 02

Odborná spolupráce: MUDr. Hana Rakovcová a Mgr. Karolína Mrázová z Toxikologického informační střediska při Klinice pracovního lékařství 1. LF a VFN v Praze.

Autor:
Nejčtenější

Ilustrační fotografie
Aktovka musí sedět přesně, těm na kolečkách se vyhněte, řekla odbornice

Nemoci pohybového aparátu v posledních letech trápí stále více školáků. Důvodem je i špatný výběr školní brašny. "Správná taška by měla na dětských zádech...  celý článek

Neuroložka prof. MUDr. Marcela Lippertová-Grünerová, ph. D. působila celou řadu...
Neuroložka: Mozkové buňky umí spáchat sebevraždu, ale to my nechceme

„Mozkové buňky mohou spáchat sebevraždu. Mají jakýsi,červený knoflík’, který buď stisknou, nebo ne. My se je snažíme přesvědčit, aby ho nemačkaly, protože je...  celý článek

Nafukovací lehátko ve tvaru plameňáka je "must-have" sezony.
Plameňáci ovládli léto, ale ikonami jsou už šedesát let

Luxusní šaty a šperky, obyčejná trička z řetězců, neonové lampy a nafukovací lehátka mají letos jedno společné. Vládnou jim plameňáci. Kýčovití, přesto...  celý článek

MOJE ROZMARNÉ LÉTO
Moje rozmarné léto: Hlasujte, posílejte a soutěžte o ceny za tisíce

Moje rozmarné léto je téma fotosoutěže, kam můžete celé prázdniny posílat své aktuální fotografie. Soutěžit můžete v některém z osmi kol, z nichž vítězové...  celý článek

Herečka Emma Stone na zahajovacím ceremoniálu MFF v Benátkách
Emma Stone: Jsem známá a můj hlas má sílu, nesmím se bát vyjádřit názor

Herečka Emma Stone (28) cítí potřebu nahlas říkat, co si myslí, protože může díky své popularitě ovlivnit víc lidí než běžný člověk. Zatímco ještě nedávno měla...  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
Jak vybírat porodnici? Rozhoduje nabídka péče, zázemí i pocity rodičky

Pražské maminky to musí řešit relativně brzy a zapsat se do porodnice již v prvním trimestru, s výběrem porodnice si ovšem láme hlavu většina nastávajících...  celý článek

Lázně pro miminka ve španělském Madridu
Lázně pro vyčerpané matky s dětmi? V zahraničí to jde už s novorozencem

Nejčastější stížnost matek? Věčný boj s pocity únavy a vyčerpání. Právě proto se již nespočet zahraničích lázní rozhodlo nabízet matkám s dětmi společný pobyt,...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Pubertální dcera se chová, jako by se jí netýkala menstruace

Moje dcera se chová, jako by neměla žádnou menstruaci a vůbec se jí to netýkalo. Když se snažím zavést na to hovor, otočí hlavu a ignoruje mě. Čtenářka Ina...  celý článek

Další nabídka

Arome.cz

Zase přepudrovat? S těmito make-upy se mastná pleť neleskne
Zase přepudrovat? S těmito make-upy se mastná pleť neleskne

Těším se na léto. Na rozdíl od mojí pleti. Co s tím, abych se nestyděla za prázdninové fotky, kde se lesknu jako prasátk... celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.