Pálení žáhy | foto: Profimedia.cz

Jak vyzrát na pálení žáhy a nadýmání? Jen mléko nepomůže

  • 20
Zažívací problémy, jakými jsou pálení žáhy nebo plynatost, sem tam potkají každého. Pokud jimi však trpíte často, měli byste vyhledat odborníka. Ten by měl vyloučit možnou chorobu a doporučit vám správnou léčbu.

Pálení žáhy provází nepříjemný pocit, v některých případech až palčivá bolest za hrudní kostí šířící se do krku, kterou doprovází kyselost v ústech.

„Pálení žáhy způsobuje vracení žaludeční kyseliny zpět do jícnu, většinou při nedomykavosti svěrače mezi jícnem a žaludkem. Kyselina pak dráždí sliznici jícnu, což vyvolává pálení žáhy,“ říká lékař Michal Kolář ze společnosti pro komplexní gastroenterologii Euresis.

Pálení žáhy

Mléko pomůže, ale neléčí

Tímto syndromem kromě lidí s uvolněným svěračem mezi jícnem a žaludkem nejvíce trpí alkoholici, silní kuřáci a obézní lidé. Pálení žáhy také trápí spoustu těhotných žen, což je dáno hormonálními změnami i tlakem způsobeným růstem dělohy. Pálení žáhy však většinou vymizí brzy po porodu.

„U pacientů trpících pálením žáhy je třeba nejprve zjistit příčinu a podstoupit vyšetření jícnu a žaludku, vedeného specialistou na choroby zažívacího traktu,“ vysvětluje lékař.

Ačkoliv schvaluje „babskou“ radu, podle které na pálení žáhy pomůže sklenka mléka (neutralizuje kyselinu v jícnu), upozorňuje, že se nejedná o léčbu.

Ta by vždy měla vycházet z doporučení odborníka, který by měl nejprve vyloučit možné onemocnění – zánět, zúžení jícnu nebo rakovinu.

Tablety proti pálení žáhy

Změňte jídelníček

Další častou potíží se zažíváním je nepříjemné nadýmání.

„Nadýmání může být příznakem celé řady chorob. Někdy je samozřejmě způsobeno typem stravy, skládající se z nadbytku vlákniny, luštěnin nebo čerstvého pečiva, častěji je však důsledkem nějaké nemoci,“ říká Michal Kolář.

Možných chorob, které provází nadýmání, je přitom celá řada. „Může jít o poruchu trávení z důvodu nedostatečnosti slinivky břišní nebo nedostatku některého trávicího enzymu. Někdy je nadýmání důsledkem onemocnění žaludku, žlučníku nebo tlustého střeva. Pokud člověk trpí nadměrnou plynatostí, měl by gastroenterologa navštívit v každém případě.“

Kromě správného složení stravy doporučuje Michal Kolář produkty s obsahem Aloe vera. „Osobně používám roztok z Aloe u velkého množství zažívacích chorob jako doplněk léčby,“ říká odborník.

Jak se vyhnout zažívacím potížím

* Jezte pravidelně, častěji a v menších dávkách

* Zařaďte do jídelníčku hodně ovoce, zeleniny, dostatek vlákniny, méně masa a méně tradiční české kuchyně

* Nepijte ve větší míře alkohol (sklenka piva nebo vína večer neškodí)

* Zachovávejte dostatečný pitný režim; nejlepší jsou neslazené čaje a neperlivé minerální vody

* Omezte kořeněná jídla

* Jezte jogurty, které mají krátkou dobu trvanlivosti

* Vhodné jsou produkty s obsahem Aloe vera