Ohyb lokte je typickým místem, kde o sobě dá atopický ekzém vědět nejčastěji.

Ohyb lokte je typickým místem, kde o sobě dá atopický ekzém vědět nejčastěji.

Na ekzém se dá vyzrát i bez mastí, pomůže změna stravy a rybí tuk

  • 18
Kožní potíže trápí stále více lidí. Nejde přitom jen o citlivější pokožku, ale také o vážné formy zánětů. Mezi viníky patří nevhodná strava, všudypřítomná chemie a znečištěné životní prostředí. Co pomůže při léčbě ekzému a dalších kožních nemocech, zjišťoval páteční magazín Rodina DNES.

Vzpomínka na mé dvacátiny není zrovna růžová. Na oslavu jsem nemohla málem ani dojít. Nezpůsobilo to předčasné bouchání šampaňského, ale bolestivý ekzém, který jsem měla po celých chodidlech i dlaních. Suchá kůže praskala a každého kroku jsem se už dopředu bála. A to nemluvím o tom, jak ruce i nohy vypadaly. Lékaři mi diagnostikovali ekzém příbuzný lupénce a atopickému ekzému a zkoušeli léčbu pomocí různě smrdutých mastí, která byla zakončena nasazením dehtu.

V tu chvíli jsem neúspěšné vysedávání v ordinaci kožní lékařky ukončila a začala hledat někoho, kdo by mi skutečně pomohl. Narazila jsem na doktorku, která předepisovala na kožní potíže speciální dietu plnou brokolice, semínek, ryb i vajec.

Za několik měsíců ekzém ustoupil tak, že jsem si běžela do obchodu koupit nové žabky. Od té doby mám problémy pod kontrolou, objeví se jen ve stresových situacích, nebo když zapomenu na zdravý životní styl.

Zkušenosti kožní lékařky Moniky Arenbergerové

Monika Arenbergerová - Specialistka v oblasti prevence a léčby kožních nádorů a...

Ač se to možná nezdá, i já mívám kožní problémy. Vzhledem k tomu, že se ke mně dostane řada kosmetických prostředků, sama se snažím předtím, než je doporučím dále, většinu z nich vyzkoušet na vlastní kůži. To se mi jednou nevyplatilo a vznikla mi takzvaná periorální dermatitida, což je úporná vyrážka v obličeji, kterou doprovází pocit pálení. Optimální je na to, kromě několika málo účinných prostředků, nedávat několik měsíců nic. Když to poradíte svému pacientovi, hledá si jiného dermatologa, který mu potvrdí totéž. Ještě složitější je přesvědčit o tom sebe sama.

O vlivu stravy na kožní potíže se dnes mluví mnohem více, než tomu bylo před lety. Stále je ale hodně lidí, kteří zarudlou pokožku řeší jedině krémem z lékárny a úprava jídelníčku je ani nenapadne.

„Kůže je největší tělesný orgán odpovědný za množství funkcí. Je ale také zranitelná nejrůznějšími chorobami, jejichž příčina nemusí být vždy jasná. Strava obsahující mnoho cukru, tuku a průmyslově čištěných a zpracovaných surovin je pro kůži velkou zátěží, stejně jako škodliviny z prostředí, stres, kouření a UV paprsky. Suchost kůže bývá podmíněna geneticky, ale zhoršuje se špatnou výživou,“ upozorňuje nutriční terapeutka Lucie Houfková.

Rybí tuk proti svědění

Při kožních potížích obvykle dochází k poškození kožních buněk, nedostatečné produkci potřebných proteinů, lipidů, kyseliny mléčné a dalších látek, které tvoří takzvanou kožní bariéru. Kůže pak není schopna zabránit průniku škodlivin a alergenů z vnějšího prostředí, uniká z ní voda i další minerály, stává se velmi citlivou, dochází k jejímu vysušování, zdrsnění, je šupinatá a popraskaná.

Potíže mohou být způsobeny jednak zvýšeným množstvím škodlivin v ovzduší či kosmetice, špatným životním stylem, chemikáliemi, příliš suchým či vlhkým prostředím, jednak také specifickými chorobami. Odolnost kůže může ovlivnit i stres, který mění hormonální systém.

Kromě krémů, olejů a mastiček je tedy třeba myslet i na to, že kůži musíme vyživovat také „zevnitř“. Základem této výživy by měla být pestrá strava, která nebude kůži dráždit ani vysušovat, jako to dělá například alkohol, sůl nebo velké množství kávy.

„Nezbytné jsou antioxidanty, a to zejména vitaminy C a E. Z hlediska funkce a vlivu vitaminů na pokožku jsou vhodné také vitaminy A, D, K, beta-karoten a některé vitaminy řady B. Vhodné je také užívání multivitaminových a multiminerálních doplňků s obsahem zinku a selenu. Mezi potraviny, které ovlivňují funkci a zdraví naší kůže, patří například vejce, sójové boby či krůtí maso. Echinacea zase zvýší imunitní funkce proti kožním infekcím nebo také ekzémům,“ jmenuje hlavní bojovníky za zdravou kůži terapeutka Houfková.

Na co si dát pozor

Atopici by měli pro zlepšení stavu své kůže vynechat ze svého jídelníčku dráždivou stravu, zejména čokoládu, cukrovinky, kávu, alkohol, ale i kořeněná jídla. Zároveň je vhodné zvýšit příjem tekutin, hlavně pramenité vody.

Změny na pokožce ale nemusí vždy nutně souviset se stravou či znečištěným ovzduším. V některých případech se může jednat o příznaky závažných vnitřních onemocnění, například poškození jater nebo ledvin, případně nádory vnitřních orgánů. Mnohem častěji se vyskytují „neškodné“ svědivé pocity, červené flíčky a loupající se kůže. Pokud se u vás tyto problémy objevily poprvé, můžete nejprve zkusit přípravky na citlivou pokožku.

Vhodné jsou různé přírodní oleje jako mandlový, arganový či z měsíčku lékařského, které lze použít pro děti i dospělé. Suchá pokožka, která je zároveň i citlivá, vyžaduje také větší množství lipidů. „Proto je vhodné zvýšit příjem omega-3 mastných kyselin, zařadit do jídelníčku ryby, mořské plody, lněná semínka, ořechy, mandle a omega-6 mastné kyseliny, které najdeme v rybím tuku nebo lněném oleji. Tyto tuky také přinášejí úlevu při svědění a zánětlivých projevech na kůži,“ dodává Houfková.

Lepek jako jed

Samostatnou kapitolu představuje kožní onemocnění, které se vzácně vyskytuje při celiakii, označované jako Duhringova nemoc. Toto autoimunitní onemocnění způsobené lepkem vyvolává na kůži svědivou vyrážku. Malé procento pacientů má trávicí obtíže.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

V pátečním magazínu MF DNES Rodina tentokrát najdete velký rozhovor s moderátorem Honzou Musilem a téma o tom, jak vyzrát na jarní alergie.

Titulka Rodina DNES č. 14

Léčba spočívá v podávání malých dávek léku ze skupiny sulfonů (dapsonu) a samozřejmě vynechání lepku v potravě, tedy bezlepkové dietě. Nepříjemný obvykle bývá nástup nemoci, protože nějakou dobu trvá, než je správně diagnostikována. Mnoho lidi navíc k lékaři ani nejde.

Odhaduje se, že nemocných s klasickou celiakií je v Česku 50 tisíc, ale diagnostikována je pouze třetina.

Šetřete kosmetikou

Ekzémy, suchá kůže a zapařeniny se vyskytují velmi často u malých dětí. Celé první tři roky života se totiž kůže vyvíjí a kvůli tomu neposkytuje takovou ochranu jako kůže dospělého člověka. Právě proto mohou některé vůně, materiály, chemikálie či prací prostředky, které nejsou určeny speciálně pro děti, pokožku snadno podráždit.

Vybírejte tedy jen kvalitní kosmetiku bez vůně a bublin, ideálně přírodní. Nenechávejte dítě ve vaně příliš dlouho a preferujte sprchu před dlouhými koupelemi.