Mezi nízkotučným a polotučným mlékem není z hlediska obsahu tuku, a tedy i energie, příliš výrazný rozdíl. V chuti ale ano. (ilustrační snímek)

Mezi nízkotučným a polotučným mlékem není z hlediska obsahu tuku, a tedy i energie, příliš výrazný rozdíl. V chuti ale ano. (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Trvanlivé, čerstvé, nebo z automatu. Jaké mléko nejvíce prospívá?

  • 133
Mléko je bohatým zdrojem bílkovin, jodu, vitaminu D, A i B a samozřejmě vápníku. Výběr je obrovský a reklama úderná. Víte, jaké mléko je pro váš organismus nejvíce prospěšné?

Jeho využitelnost je v podstatně vyšší (třikrát a v některých případech i vícekrát) než z rostlinných zdrojů, a proto jsou mléko a mléčné výrobky jako zdroj vápníku nenahraditelné.

U mléka jsou v podstatě důležité dvě věci. Tučnost a způsob ošetření. Pokud mléko tvoří součást vaší snídaně či svačiny, vybírejte nízkotučné nebo polotučné (malé množství do kávy může být i tučnější).

Raději polotučné

Mezi nízkotučným (0,5 %) a polotučným (1,5 %) mlékem není z hlediska obsahu tuku, a tedy i energie, příliš výrazný rozdíl (pouze 1 g tuku na 100 ml mléka), ale chuťově je na tom lépe to polotučné.

Jaké mléko si koupit?

Čerstvé mléko z automatů:
Není nijak upraveno, obsahuje laktobacily, vápník a důležité vitaminy A a D. Má se převařit, může obsahovat mikroorganismy, které způsobují průjmy.

Čerstvé mléko:
Upravuje se pasterizací (zahřátím do 100 stupňů), ta zachovává nutriční hodnoty i obsah vápníku. Ztrácí se při ní asi 10 procent vitaminů.

Trvanlivé mléko:
Upravuje se metodou UHT – Ultra High Temperature (zahřátí na 135 stupňů), metoda zachovává nutriční hodnoty, ale mění chuť mléka a ničí až polovinu vitaminů. Obsah vápníku je však stejný.

Nemusíte se bát, že byste kvůli odtučnění přišli o podstatné živiny. Vápník, bílkoviny a většina dalších živin i nadále zůstanou, nejsou totiž obsaženy ve smetaně, takže zůstávají v mléku i po odstředění. Z mléka se však vytratí vitaminy rozpustné v tuku – A a D.

Pokud kupujete svým dětem mléko v kartonech jednou za měsíc, nemusíte se hned považovat za krkavčí rodiče. "Trvanlivé mléko sice ztratí při ohřevu přibližně třetinu vitaminů C a B1, na obsah vápníku stejně jako odtučnění nemá žádný vliv. Výživově je téměř stejné," říká ředitel Výzkumného ústavu mlékárenského Petr Roubal.

Mléko ošetřené UHT záhřevem (při teplotě nad 100 stupňů) je zcela sterilní, neobsahuje žádné mikroorganismy a vydrží při pokojové teplotě minimálně tři měsíce.

Po jeho otevření se však mléko musí uložit do chladničky a co nejdříve vypít. Otevřením svou sterilitu totiž ztrácí a chová se jako mléko pasterované. Už dávno neplatí, že toto mléko se prodává jen v krabicích. Někteří výrobci je nabízejí i v plastových sáčcích, pozorně proto čtěte všechny nápisy.

Pasterované mléko je označováno jako čerstvé, bylo krátkodobě zahřáto na mnohem nižší teplotu než to trvanlivé. Obsahuje tedy více vitaminů a jeho chuť je výraznější, množství vápníku je ale stejné.

Mléko lze koupit i v automatech, zde je mléko neupravené, zcela čerstvé. Mohou v něm však být nebezpečné mikroorganismy. Proto je vždy převařte.