V trendy slunečních brýlích budete nepřehlédnutelná. Musí ale pasovat na vaši...

V trendy slunečních brýlích budete nepřehlédnutelná. Musí ale pasovat na vaši tvář. | foto: Profimedia.cz

Jak vybrat sluneční brýle, které vám sednou? Rozhoduje tvar obličeje

  • 6
Nepostradatelný doplněk, který nejen chrání před vtíravými slunečními paprsky, ale hlavně z vás dokáže udělat šmrncovní femme fatale. Tedy pouze v případě, že zvolíte vhodnou velikost a tvar. Jak si vybrat skvěle padnoucí sluneční brýle, jsme se zeptali odborníků.

„Pokud má váš obličej hranatý tvar, zvolte oválné brýle s tenčími obroučky. Naopak každý s kulatým obličejem by měl sáhnout po brýlích hranatého tvaru. Obecně je známo, že ideální je obličej oválný, kterému sedí téměř cokoliv, tudíž si jeho majitelé mohou vybírat brýle spíše podle vzhledu,“ radí Markéta Daňková, manažerka značky brýlí Komono.

„Užším typům obličeje sluší spíše kulatější obroučky a naopak širším spíše hranaté,“ doplňuje optometristka Dagmar Štěpánková-Poláková z Optiky Polák a dodává, že výběr je velice individuální záležitostí. Vedle tvaru obličeje hraje při výběru brýlí důležitou roli například i tvar obočí.

Pozor na velké obruby

Proto byste si při výběru optimálního kousku měla obrátit na zkušeného optika, který dokáže vybrat vhodný typ brýlí. Vedle tvaru a velikosti obroučků je důležité také to, kam brýle plánujete nosit. Jedna věc je chození po města a vyřizování pracovních pochůzek, jiná řízení auta či plážový volejbal s přáteli.

„V první řadě musí brýle dobře sedět na obličeji. Roli hraje šířka, tvar obruby a nosníku či vybraného materiálu obrub. U levnějších brýlí se může stát, že jsou vyrobeny z nekvalitního materiálu, který se může deformovat či špatně upravovat. Nekvalitní brýlová skla mohou zase zkreslovat či deformovat obraz,“ upozorňuje Dagmar Štěpánková-Poláková.

Podle ní jsou častou chybou při pořizování slunečních brýlí příliš velké obruby. „Kromě nepohodlného nošení to způsobuje i časté znečištění. Tento problém nelze odstranit ani jakoukoliv následnou úpravou brýlí,“ říká optometristka.

Bez UV filtru a certifikace ani ránu

Samozřejmostí by měla být kvalitní a 100% UV ochrana, tedy brýle s hodnotou 400. „Označení UV400 znamená, že brýlové čočky nepropouštějí světlo o vlnových délkách 400 nm, které je pro zrak škodlivé,“ podotýká Markéta Daňková.

A i když narazíme na brýle s tmavými skly, nemusí to nutně znamenat, že mají i ochranný filtr. Proto je třeba si to vždy ověřit. Jinak nám může hrozit poškození očí. „Nekvalitní sluneční brýle bez UV filtru mohou zraku uškodit, neboť více roztáhnou zornici, která propustí větší množství škodlivého světla na sítnici,“ vysvětluje Dagmar Štěpánková-Poláková.

Abyste si byli opravdu jisti, že vás vybrané brýle dokážou spolehlivě ochránit před sluncem, kromě UV filtru si ověřte, zda splňují certifikaci kvality EEC. „Ta garantuje, že brýle mají jasně deklarovanou schopnost pohlcovat jednotlivá UV záření. Máte tak jistotu, že vaše sluneční brýle budou schopny ochránit před UVA i UVB zářením,“ informují webové stránky Focus Optik.


Témata: Módní doplňky