Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První pero by mělo být trojhranné. Naučte sebe i děti, jak ho správně držet

  0:51aktualizováno  0:51
Prvňáčci zanedlouho usednou do lavic, kde se začnou potýkat s tužkou a písmenky. Nestačí naučit se ale jen psát, hlavní je naučit se psát správně. Proto je třeba, aby se již v začátcích naučilo dítě držet tužku nebo pero správně. Jak na to, poradí dvě odbornice.

(ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Co kdy pořídit

 • 1 až 3 roky - dlaňový úchop:
  silné pastelky, razítka, prstové barvy
 • 3 až 5 let - první nácvik špetkového úchopu: pastelky trojhranné silné, šířka hrany 12 mm, fixy s odpruženým hrotem, vodové barvy, nůžky
 • 6 až 8 let - špetkový úchop při psaní: pastelky trojhranné, 9 mm, grafitová tužka trojhranná, ergonomické pero
 • 8 let a více - pokročilé psaní: ergonomické pero, rýsovací pomůcky, práce se šablonami

Mezi faktory, které ovlivňují psaní, patří samotný úchop psacího náčiní, sklon písma, tlak na podložku, posed, psací potřeby a celková motivace. Podcenění jednoho faktoru nepříznivě ovlivňuje druhý, jelikož spolu tvoří jeden celek a vzájemně se ovlivňují. V dalších ročnících se pak objeví problémy ve škole a zaostávání za vrstevníky. „Nezřídka se jedná o obtíže v oblasti grafomotoriky způsobené nesprávným držením psacího náčiní nebo křečovitým úchopem. Dítě pak nezvládá a odmítá veškeré činnosti spojené s grafickým projevem,“ vysvětluje možné budoucí komplikace speciální pedagožka Světlana Drábová.

Jak rodiče moc dobře vědí, špatné návyky se na děti „lepí“ mnohem rychleji než ty správné. Jednou z příčin často bývají paradoxně samotní rodiče, aniž by si to uvědomovali. Máma a táta jsou pro malé děti těmi prvními vzory a je přirozené, že se snaží všechno po nich opakovat a napodobovat je. Dokonce i takové drobnosti jako způsob, jakým máma drží pero nebo jaký krasopis má otec. Pokud mají rodiče špatný úchop psacích potřeb, často to dítě od nich odpozoruje, případně ho to i sami naučí.

Držte pero správně

Jak tedy vypadá správný tzv. špetkový úchop? Tužku drží zespoda první článek prostředníku, špička palce ji přidržuje ze strany. Ukazovák je seshora jen položený. Úplně volně, aby jím bylo možné poťukat. Dítě by mělo být schopno psát i bez ukazováku. Každý jiný úchop s sebou dříve či později přinese dítěti problémy.

Koupit kvalitu a přitom ušetřit?

Tipy na zlevněné školní potřeby najdete v přehledu Slevy na eMimino.cz

Ty pak ve svém důsledku vedou ke zpomalení tempa psaní a kvality čitelnosti, zaostávání za vrstevníky, ztrátě zájmu či chuti o psaní a malování, což vede k celkovému zhoršení školních výsledků.

„Příčin nesprávného úchopu může být více, třeba nesprávné držení tužky, křečovitý úchop, nestabilizovaný sed, nevyhraněná dominance ruky a další,“ vysvětluje speciální pedagožka Světlana Drábová. „Zpravidla dále také platí, že praváci mají nakloněný sešit souběžně s pravým předloktím a leváci s levým předloktím. Pokud má dítě zkříženou lateralitu, obvykle mu vyhovuje mít sešit před sebou bez naklonění,“ dodává Drábová (více o dominanci ruky, oka a lateralitě si přečtěte zde).

Fotogalerie

Roli v tom hraje i výběr školních pomůcek pro dítě. Příliš bledé pastelky s tvrdou tuhou přinášejí dětem velký diskomfort, protože musejí na pastelky hodně tlačit, takže přetěžují svalstvo ruky a rychle se unaví. Ideální jsou podle odborníků pro kreslení a skicování i nacvičování tvarů pastelky s tvrdostí tuhy HB, tedy středně měkké. Aby si dítě vybudovalo správný úchop, je dobré začínat rovnou s trojhrannými pastelkami, které lépe sedí v ruce, neotáčejí se, ani nekloužou a dítě si s nimi přirozeně vytvoří správné návyky.

Častým problémem při počátcích psaní může být i způsob, jakým dítě sedí za stolem. Pokud se vykrucuje, hrbí, sklání, kope nohama ve vzduchu nebo třeba leží na lavici nebo stole, tak ho to vyrušuje a odvrací pozornost od psaní. Kromě toho ze špatného posedu hrozí i zdravotní problémy jako bolesti hlavy, páteře nebo zhoršení zraku.

Proto je důležité naučit malého nezbedu, jak správně sedět za stolem, a hlavně na něj i dohlédnout. Dítě by mělo sedět rovně, záda vzpřímeně a obě nohy kolmo na zemi. Vzdálenost mezi okem a podložkou by měla být cca 30 cm. S psaním a posedem souvisí i sklon písma. Novinkou je přístup k psaní a psacím pomůckám z pohledu ergonomie, tedy přizpůsobení se tvaru lidské ruky. Leváci si již nemusejí vykrucovat zápěstí, existuje pro ně spousta tužek, per i dalších pomůcek.

Začněte pastelkami


„Dnešní děti jsou už od útlého věku obklopeny tablety, počítači a moderními hračkami s řadou efektů a vymožeností. Přesto stále s nadšením sahají po pastelkách, vodovkách a kusu jakéhokoliv papíru, aby trávily čas s tvořivou a přitom „obyčejnou“ aktivitou, jakou je kreslení a malování,“ připomíná Daniela Valachová z Pedagogické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Podle jejího názoru by důvodem výše uvedeného paradoxu mohl být fakt, že dětská kresba je projevem spontánnosti a přirozenosti, vlastním výtvorem, stopou, kterou po sobě v okolním světě zanechává. A to je jenom dobře, ačkoliv to občas odnesou nové tapety nebo důležité dokumenty do práce.

doc. PaedDr. Daniela Valachová, PhD

Pedagožka doc. PaedDr. Daniela Valachová, PhD.

Na správné držení pastelek a tužek by měli dohlížet již pedagogové v mateřské škole, protože děti už ve věku kolem 3 až 4 let milují malování a budují si zde první návyky, které si s sebou přinesou do školních lavic. Doma by se rodiče měli zaměřit především na trénink správného úchopu pastelky. Důležité je také poskytnout dítěti dostatečně velký formát papíru, na který nejmenší děti kreslí. Jak potvrzuje Daniela Valachová, platí zásada, že čím je dítě mladší, tím potřebuje větší plochu. Neměla by podle ní být menší než A3. Nejlepší přitom je, když malé děti malují vestoje nebo vkleče s dostatečným odstupem od kreslící plochy (vodorovně i svisle na délku paže dítěte). 

I malůvkám dítěte by ale měli rodiče věnovat pozornost, mezi dětskou kresbou a následným počátečním písmem u dětí je přímá souvislost. V roce 2012 prováděla docentka Valachová se svými kolegy výzkum vztahu písma a kresby na vzorku více než 200 dětí. „Písmo se z dětské kresby doslova vynořuje. Dítě začíná používat symboly a znaky ve svých obrázcích velmi brzy, aniž by tím něco sledovalo. Už v první čmáranici můžeme najít náznak prvních znaků a symbolů, které dítě používá,“ vysvětluje Vlachová s tím že takové písmo vzniká spontánně pozorováním okolního světa.

Osm tipů pro správný výběr pera a tužky:

 1. Pro nákup pera zvolte papírnictví, kde pero předvedou a můžete si jej vyzkoušet a zároveň si vybrat z velké škály barev. Nejlepší je vzít dítě s sebou a zapojit ho do výběru.
 2. Dbejte na trojhranný úchop – existují varianty trojhranu pro praváka i leváka. Tvar pera musí dobře sedět v ruce, vyvážené pero podporuje lehké psaní.
 3. Pro ještě lepší podporu správného úchopu a držení pera i pastelek můžete pořídit tužku s protiskluzovými úchopovými ploškami, které dětem přirozeně padnou do ruky. Pro leváky zvolte pro ně určené tužky.
 4. Vyzkoušejte při psaní perem hrot, který by neměl škrábat, ale naopak hladce klouzat po papíru a nedělat kaňky. Pro začátečníky je vhodné zvolit širší stopu 0,5 mm, pro pokročilejší psaní můžete zvolit již stopu užší např. 0,3 mm.
 5. Praktické je, pokud inkoust v peru je zmizíkovatelný. Nechte si předvést výměnu náplně, měla by být lehká a nezpůsobovat ušpinění.
 6. Kvalitní pastelku poznáte tak, že si vyzkoušíte nejsvětlejší barvu z celé sady. Pokud příliš netlačíte a vidíte barevnou stopu na papíře, držíte v ruce kvalitní pastelku s tuhou, v níž je kvalitní pigment. Díky tomu se pak dítě při kreslení tolik nenamáhá.
 7. Tuha v pastelce by měla být přilepena po celé své délce, jinak se budou lámat při ořezávání, tuha je totiž již pravděpodobně zlámaná uvnitř.
 8. Dobrá pastelka či tužka pro děti, které se učí psát, rovněž nemá tuhu po celé délce. Pokud je psací potřeba krátká tak, že si ji dítě nemůže opřít o místo mezi palcem a ukazováčkem, vyměňte ji za novou.

Autor: pro iDNES.cz


Nejčtenější

Ilustrační fotografie
Muzikoterapie: tóny, které léčí psychiku i poruchy řeči

Vrátí paměť i řeč, rozhýbe ochablé svalstvo. Muzikoterapie odkrývá, co vše pro člověka hudba znamená. A pomáhá i tam, kde nestačí ani největší rozmach...  celý článek

Luxusní kousek od Manolo Blahníka. Ručně vyráběná kozačka pokryta křišťálovými...
Maxová předvedla boty od Blahnika. Jsou zdobeny českým křišťálem

Nejslavnější návrhář bot na světě Manolo Blahnik vytvořil exkluzivní kousek, který odkazuje k jeho českým kořenům. Luxusní pár kozaček byl vytvořen ve...  celý článek

(Ilustrační snímek)
Příběh Jitky: Jsem těhotná. Přítel chce naše dítě vychovávat s jinou

Jsem zasnoubená a čekám dítě. Bohužel jsem se snoubencem nešťastná a nevím, jestli si ho mám vzít, nebo opustit. Neuvěřitelně mě zklamal, udržuje vztah s více...  celý článek

Korzety byly nesdílnou součástí ženského šatníku po několik století. O pohodlí...
Od bederní roušky po korzet: spodní prádlo v průběhu staletí

Stejně jako my ani naši předci si to bez spodního prádla většinou nedokázali představit. Jejich negližé ovšem vypadalo úplně jinak než dnes. Spodní prádlo se...  celý článek

(Ilustrační foto)
Nejzdravější jídelníčky světa. Po boku Japonska najdete Dánsko i Francii

Řecko, Itálie nebo Japonsko jsou svými jídelníčky známé, národy severní Evropy a západní Afriky už méně. Všechny si ale zaslouží přední příčky na seznamu zemí,...  celý článek

Další z rubriky

ilustrační snímek
Poradna: Vadí mi, že mé dospělé děti postihla tetovací mánie

Možná vám bude připadat můj dotaz malicherný, ale nemůžu si pomoct. Jsem strašně nešťastná z toho, že se moje děti tetují. Jsou ale dospělé, a nemůžu jim to...  celý článek

ilustrační snímek
Nalokalo se dítě při koupání vody? Dejte pozor na sekundární tonutí

Sekundární tonutí je celkem vzácný úkaz, o kterém je ale rozhodně dobře vědět. Pokud se totiž při koupání a plavání dostanou vaše děti do potíží a nalokají se...  celý článek

ilustrační snímek
Poradna: Tchyně nemá čas na mého syna, neustále hlídá švagrova dvojčata

Dobrý den, můj problém není nijak extra závažný, přesto jsem se situací v rodině nespokojená a nevím, jak ji řešit. Čtenářka Valerie poslala dotaz do rodinné...  celý článek

Další nabídka

arome.cz

Sylvaine Delacourte a jejích pět premiér
Sylvaine Delacourte a jejích pět premiér

Jméno Sylvaine Delacourte nepatří ani mezi námi, milovnicemi a milovníky parfémů, k notoricky známým. A to přesto, že se v tomto světě pohybuje už více než dvě ... celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.