Salát - (c) profimedia.cz/corbis

Salát - (c) profimedia.cz/corbis - Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jak večeřet, aby tělo netrpělo

Večeře bývá kamenem úrazu většiny lidí, kteří se snaží hubnout. Po celodenním shonu, po napětí z pracovních i rodinných starostí najednou nastává chvilka klidu a pohody. A spousta lidí se právě při takovém uklidnění oddává královským hodům.

PŘEDCHOZÍ DÍL SERIÁLU ZDE

Nepřejídají se jen velkým množstvím jídla, ale dopřávají si i alkohol. 

Na druhé straně koluje mezi lidmi představa, že při přísné dietě či aspoň mírném hubnutí se smí jíst naposledy v pět, maximálně v šest večer.

S vidinou, že si večer nebudou moci nic dát, se pak raději do hubnutí ani nepouštějí.

Mýtus brzkých večeří je však spojen s dlouhou hladovou pauzou, po níž opět kvůli úsporným mechanismům metabolismu nastává přirozený jev: přijatá energie se ukládá do tukových zásob v lidském těle. 

Zelenina je základ 
Večeřet můžete i v osm večer, pokud jdete spát mezi desátou a jedenáctou. Ale je jasné, že nemůžete sníst kompletní menu. Naopak.

Pokud je večeře sestavena ze vhodných potravin, nemusí vaši večerní pohodu vůbec narušit. K večeři si dokonce můžete dopřát i sklenku vína, ale mělo by být suché, nikoli sladké.

Jak tedy sestavit redukční večeři? Nejprve byste vždy měli přemýšlet o tom, kterou zeleninu použijete jako základ: nejlepší je samozřejmě sezonní zelenina a té je v létě všude dostatek.

Jenže ani v období, kdy je čerstvá zelenina málo dostupná nebo příliš drahá, není důvod na ni úplně zanevřít. Existují desítky druhů zmrazených zeleninových směsí, jejichž použitím navíc odpadá to, že zeleninu musíte čistit a krájet. 

Pečivo a přílohy ne 
Pokud máte zažívací obtíže typu nadýmání, soustřeďte se na druhy, které tyto problémy nevyvolávají. Mezi tuto zeleninu patří listové saláty, loupaná okurka, rajčata, mrkev či cuketa. Nebo můžete zeleninu aspoň krátce blanšírovat. 

Zeleninu bychom však neměli jíst samotnou. Opět přichází na řadu všeobecně doporučované potraviny s vyšším obsahem bílkovin a nižším obsahem tuku. Jsou to kupříkladu tuňák, kuřecí či krůtí prsa, tofu, sójové maso, nízkotučné sýry, šunka, jogurt nebo tvaroh. 

Nezapomínejte však na důležitou dietní zásadu, že večeře by se měla v každém případě obejít bez pečiva a příloh.

Jídelníček pro dnešní den

SNÍDANĚ: Sendvič s uzeným lososem 
Celozrnnou housku lehce potřete máslem. Přidejte 1 plátek lososa (či 2 plátky sušené šunky), 1 plátek sýra a list salátu.
1360 kJ 

SVAČINA: Nízkotučný ovocný tvaroh, jablko nebo broskev
750 kJ

OBĚD: 1/4 grilovaného kuřete, 2 rajčata, bylinky
1240 kJ

SVAČINA: knäckebrot s pomazánkovým máslem
2 knäckebroty, pomazánkové máslo
2 plátky sýra
2-3 mrkve
1180 kJ 

VEČEŘE: Salát s kuřetem a mangem
na 2 porce:
200 g kuřecích prsíček
1 menší ledový salát
1 mango
1 menší salátová okurka
3 lžíce olivového oleje
1 lžíce sójové omáčky
1 lžíce octa, balsamico sůl, pepř, cayenský pepř 

Nakrájejte maso na kostičky, osolte, opepřete a promíchejte se sójovou omáčkou. Salát a okurky nakrájejte na proužky, mango na dílky. Na oleji zprudka opečte maso, položte ho na zeleninu a přelijte zálivkou ze 2 lžic oleje, octa, soli a cayenského pepře.
1310 kJ 

CELKEM: 5840 kJ