Ona
Úředníci a IT specialisté si ničí tělo ohnutou páteří a vystrčeným krkem.

Úředníci a IT specialisté si ničí tělo ohnutou páteří a vystrčeným krkem. | foto: Profimedia.cz

Jak vám zaměstnání zkazí zdraví?

  • 16
Úředníci, zdravotníci, řidiči a prodavačky. Srovnejte, kdo si v práci nejvíc kazí zdraví. S čím musíte při výkonu povolání počítat? A jak se chránit?

To, že roste počet lidí, kteří kvůli práci trpí stresem, se obecně ví. V mnohých profesích se ale k psychické zátěži přidávají fyzické obtíže. Víte, jaké to jsou?

"Želví hlava“ programátorů
Co trápí nejvíce programátory a lidi vykonávající úřednickou práci? Tím, že jde o zaměstnání spojené se sezením a počítačem, projevuje se u nich nevhodné držení těla. Jen málokdo má v kanceláři takovou židli, která vyhovuje tělu, a má ji nastavenou na svou míru. Mezi první problémy, které se objeví, patří prohlubující se skolióza, dále je přetížena krční páteř (člověk vysouvá hlavu dopředu a celkově budí dojem želvy). Tyto problémy s páteří a krkem mohou způsobovat také bolesti hlavy a migrény.

Napište si vedle počítače upozornění, že je dobré srovnat hlavu a záda. Každé dvě hodiny si dejte pětiminutovou pauzu, při které si stoupnete, protáhnete záda a hlavu.

To ale není vše, na tělo také útočí syndrom karpálního tunelu. Potkává to zejména ty, kdo mají nevhodně umístěnou klávesnici a myš; ty způsobují napětí v zápěstí pocházející z utiskovaných nervů. Bolest se řeší léky a pokud neustává, nastupuje chirurgický zákrok.


Na zdravotníky útočí  svrab
Většina z nás tuší, že zdravotníci, ať už zdravotní sestry, lékaři nebo laboranti, jsou vystaveni nejvyššímu riziku. Řada z nich se dennodenně setkává s infikovanými lidmi. Proti dříve obávané hepatitidě typu A a B je dnes očkován každý zdravotník. Přesto u nich běžně hrozí riziko nákazy virovou hepatitidou C, proti které neexistuje očkování.

Alarmující je i fakt, že polovinu všech nemocí z povolání tvoří u zdravotníků svrab, nakažlivé kožní onemocnění. Chránit se před nákazou lze v těchto případech důslednou hygienou. Je nutné mýt si ruce mýdlem pod horkou vodou nejméně minutu, a to i špínu za nehty a až po zápěstí. Toto doporučení samozřejmě platí pro kohokoliv, kdo navštíví lékaře nebo nemocnici.

Velké procento zdravotních sester také manipuluje každý den s nepohyblivými pacienty. Běžně musí zvedat a otáčet pacienty, kteří mají nad 70 kg. Polohovat pacienty by neměla jen jedna sestra, ale často se tak stává - těmito úkony je nejvíce zatížená páteř a horní končetiny.
 

Řidiči a hemoroidy
Náročné je i povolání řidiče. Tím, že se většina řidičů pohybuje v prašném prostředí měst a dálnic a navíc hodně z nich kouří cigarety, mají poměrně vysoké riziko karcinomu plic a bronchitidy.

Jejich sedavé povolání je navíc vystavuje zvýšenému riziku hemoroidů. Pro prevenci je dobré každý den se trochu pohybovat, pomůže i dvacetiminutová procházka a velmi prospěšné je plavání. Navíc podle serveru hemeroidy.net se doporučuje vypít denně tři až čtyři litry obyčejné vody.

Křečové žíly prodavaček
Tím, že prodavačky tráví většinu pracovní doby na nohou, způsobuje jejich tělu statické zatížení bolesti kloubů, městnání krve a neobvyklé nejsou ani křečové žíly.

Jako prevence se doporučuje plavání, sprchování nohou střídavě studenou a teplou vodou, v době odpočinku zvednout nohy do vyšší polohy. Nevhodné je zatěžovat nohy saunou. Vyzkoušet můžete také žilní masáž: nechte paty na podlaze a zvedejte špičky.

Prodavačky také často musí zvedat těžké věci, kvůli kterým trpí bolestmi zad. Pokud pracují s potravinami, není kvůli střídání tepla a chladu neobvyklé časté nachlazení.