Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pro někoho spratek, pro jiného hodné dítě. Kde jsou hranice?

  • 155
Chceme sebejisté a samostatné potomky. Zároveň by však měli vědět, co se sluší a patří a kde jsou hranice, které nesmějí překročit. Páteční magazín MF DNES Rodina DNES zjišťoval jak na to, a také, jak taková definice spratka vlastně vypadá.

Jako miminka jsou nevinná a roztomilá. Uběhne rok a půl a prásk. Objeví se sebevědomý spratek, který zkouší svou sílu. Období vzdoru přichází už v batolecím věku. Většina psychologů vám poradí, že ho máte trpělivě přijmout a dítě v jeho rozervaných emocích milovat, poskytnout mu stabilitu, klid, bezpečí a hranice.

Když se vzdorovitě projevuje starší potomek nebo pubescent, je to v podstatě stejné, jen rodičovské pochopení a trpělivost váznou. Tohle děcko by už mělo přece znát své meze a mít rozum! A ideálně by mu ten rozum měl radit přesně to žádoucí chování, které si přeje rodič. Tady už se dostáváme k žánru sci-fi.

Čtěte v magazínu Rodina DNES

Článek o spratcích spolu s velkým tématem o tom, jak rozeznat chřipku od běžného nachlazení, najdete v pátek v magazínu MF DNES Rodina DNES.

Titulka Rodina DNES č. 41

„Vzdor je boj. Navíc vychází z hodnocení rodiče, který má v hlavě program, podle něhož dítě soudí,“ vysvětluje psychoterapeutka Jana Černá z Říčan. „Avšak nátlak vyvolává protitlak. Čím více na dítě tlačíte, tím silnějším se stává, tím důmyslnější zbraně vyvíjí. Začněte proto opačně – pokud si myslíte, že je váš potomek příšerný, jděte mu příkladem a udělejte nejprve vy sami něco se sebou. Zkrátka – chcete, aby se něco změnilo? Změňte sebe. Nebojujte s dítětem, pozorujte ho, snažte se vnímat, jak se asi cítí.“

Základem úspěchu je tedy zbavit dítě hodnocení, nálepky nebo škatulky a také srovnávání. Když není zatížené očekáváním, stává se vnitřně svobodnějším a nemá důvod se proti rodiči tolik vymezovat a bojovat. Je to logické – čím větší autorita, tím větší vzdor.

„Zpravidla je to rodič, frustrovaný a vyčerpaný, který útočí, řve a vyčítá. Položte si otázku, jak byste reagovali na vystresovaného týpka, který je proti vám a nehodlá vás podpořit,“ nastiňuje terapeutka a odpověď je nasnadě. Rodič je mocný a může vám odepřít něco pro vás životně důležitého, jako třeba počítač. „Tak jdete do sebetrestání: Všichni si myslí, že jsem špatný, že za nic nestojím, no tak si dám cigaretu! Jsem spratek a kdo je víc?“

Definice spratka ovšem není jednoduchá, každý ho vidí jinak. Zatímco jednomu rodiči nevadí neustále odmlouvající dívenka, která si chce dělat věci po svém, jiný by z ní zešílel. Někdo by kluky házející po sobě kameny dotáhl nejraději za ucho na policii, druhý to považuje za nevinnou zábavu. A kde máte tuto hranici vy? Hlasujte s námi, můžete zakliknout více odpovědí.

Co je podle vás známka toho, že je dítě nevychovaný spratek?

celkem hlasů: 12554

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 26. října 2016. Anketa je uzavřena.

Spratek je dítě zvyklé, že dostane vše
Spratek je dítě zvyklé, že dostane vše 4329
Spratek je dítě, které schválně ubližuje ostatním
Spratek je dítě, které schválně ubližuje ostatním 3781
Spratek je dítě, které si koupi věci vynucuje vztekáním
Spratek je dítě, které si koupi věci vynucuje vztekáním 2283
Spratek je dítě, které dospělým neustále odmlouvá a dělá si věci po svém
Spratek je dítě, které dospělým neustále odmlouvá a dělá si věci po svém 716
Spratek je dítě mluvící sprostě
Spratek je dítě mluvící sprostě 501
Spratek je dítě, které nezdraví
Spratek je dítě, které nezdraví 490
Spratek je dítě, které doma nepomáhá
Spratek je dítě, které doma nepomáhá 454