Zuby byste si měli čistit alespoň 3 minuty. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šest základních kroků, jak si správně čistit zuby

  • 44
Vypadá to jednoduše, ale přitom se špatným čištěním zubů dá mnoho pokazit. Můžete skončit s pusou plnou kazů nebo zánětem dásní. Podívejte se na šest základních kroků, které byste měli dodržovat, abyste si správně vyčistili zuby.

1. Kartáček držte jako tužku

Držet kartáček v sevřené pěsti je sice velmi rozšířený zvyk, ale není úplně správný. Nejlepší je držet kartáček jako tužku. Člověk pak nemůže tolik na zuby tlačit a čistí jemně. Neničí se tím tolik sklovina, ale hlavně si tolik neobrousíte krčky zubů (přechod mezi dásní a zubem). Jemnější čištění kartáčkem s měkkými štětinami je daleko účinnější při odstraňování plaku, který je nejčastější příčinou problémů se zuby, protože se v něm drží bakterie.

2. Čistěte alespoň dvě minuty

Dříve se v odborných textech uvádělo, že zuby stačí čistit 2 minuty. Dnes je však teorie jiná. "Zjistilo se, že dvě minuty nestačí, že důkladně nelze vyčistit všechny zuby za tuto dobu. Uvádí se minimálně tři minuty," tvrdí Milena Nedvědová. Mnozí její kolegové čas nespecifikují. Tvrdí, že každému trvá důkladné vyčištění jinak dlouho, a to podle techniky. Čistění pouze kartáčkem zabere 2-3 minuty. Pokud pečlivě čistíte i mezizubní prostory, počítejte s dalšími dvěma minutami.

3. Čistěte krouživými pohyby

Takzvaná horizontální metoda, tedy vodorovné posunování kartáčků po zubech ze strany na stranu, která se dříve používala, nejvíce obrušuje zubní krčky. Nejlepší je takzvaná vibrační metoda, kdy zuby čistíte krouživými pohyby.

6. června 2012

Zubní kartáček přiložte čisticími vlákny pod úhlem 45 stupňů na přechod zubu a dásně (kde je právě největší nebezpečí usazování zubního plaku), začněte dělat malé vibrační pohyby neboli malé kroužky, aby se vlákna kartáčku dostala i pod dáseň do "žlábku" kolem zubu. Jen tak se z něj odstraní bakterie a plak. Vhodné je, když čistíte každý zub zvlášť. Nezapomínejte na vnitřní stranu zubu a zadní prostory. Jestliže se s normálním kartáčkem na některá místa nemůžete dostat, použijte buď kartáček s menší hlavicí, nebo jednosvazkový. Těmi krásně vyčistíte i zadní a boční strany všech stoliček.

4. Použijte správný mezizubní kartáček nebo nit

Mezizubní kartáčky i nitě se vyrábějí v různých rozměrech. Nestačí si koupit ty, na které první narazíte nebo jejichž barva se vám líbí. Právě velikost mezizubních kartáčků se často odlišuje podle barvy. Pokud s mezizubní hygienou začínáte, pro poučení raději zajděte k dentální hygienistce.

5. Čistěte si zuby alespoň dvakrát denně

Ráno počkejte s čištěním až po snídani. Když si nejdřív zuby vyčistíte a pak si dáte kávu a snídani, na zuby se okamžitě uchytí nečistoty. Večer po důkladném vyčištění zubů už nic nejezte a nepijte. Vhodné není ani ovoce. Ideální by bylo, kdybyste si zuby mohli čistit po každém jídle.

6. Kartáčky včas měňte

Běžný zubní kartáček byste měli měnit minimálně jednou za tři měsíce. "Pokud máte hodně roztřepená vlákna, musíte častěji, klidně i jednou za měsíc," radí dentální hygienistka Marcela Bažatová. U mezizubních kartáčků je to individuální a také záleží na kvalitě. Od některého výrobce vydrží týden, od jiného sotva na jedno vyčištění.