Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak si získat děti partnera? Hlavně se na něj před nimi nevěšte

  • 5
Milujete ho a milujete i děti. Ale k dětem z jeho předešlého vztahu si neumíte najít cestu, možná na ně dokonce žárlíte. Partnerovu lásku k vám a k nim ale nemůžete srovnávat. Zachovejte klid, nerozmazlujte, vyvarujte se scén a na jejich otce se před nimi nevěšte.

Z případných počátečních neúspěchů při navázání kontaktu s partnerovým dítětem si nedělejte těžkou hlavu. Jak podotýká psycholožka Marta Boučková "nejdůležitější ze všeho je být trpělivá".

Dejte mu čas, aby si mohlo zvyknout na vaši přítomnost v otcově blízkosti a uvědomilo si, že se v jeho životě pouze nemihnete jako kolem projíždějící vlak, ale stanete se jeho součástí.

V první řadě je důležité si uvědomit, že neexistují bývalé děti, ale pouze bývalé manželky. Uvědomte si také, že muži, kteří jaksi "zapomínají" na své předchozí "dětské závazky", mají slušně řečeno velmi daleko do ideálu. Jestliže žárlíte na děti vašeho partnera, problém není v dětech, ale především ve vás samotné. "Partner se závazky není pro každého," říká Boučková.

Rozhodně nemarněte čas snahou donutit se mít je ráda ani k dokazování, že vás má raději než děti. Také zapomeňte na ultimáta typu: "buď já, nebo ony".

Ilustrační foto

Není nutné být s dítětem partnera za každou cenu nerozlučný kamarád, nahrazovat mu jeho biologickou matku nebo nutit se ho bezmezně milovat. Zároveň však není možné zcela ignorovat jeho existenci.

Hodně také záleží na přístupu vašeho partnera k této situaci. Jak uvádí psycholožka Marta Boučková "půdu pro příchod nové partnerky by měl připravovat především biologický rodič".

Důležitým faktorem při navazování vztahů je například to, jakého pohlaví je partnerovo dítě. Je častým jevem, že s chlapci jakéhokoliv věku je jednodušší hovořit než s dívkami. Dívky často přijímají novou ženu či partnerku jako nevítanou konkurenci a soupeřku. To však neznamená, že je zcela nemožné se s nimi domluvit. Jen většinou potřebují více času.

Co je dobré dodržet

1. Vlastní prostor - buďte ohleduplná a dávejte dostatečný prostor partnerovi s dítětem o samotě pouze ve dvou. Je důležité se zapojit, ale nemusíte být součástí veškerých jejich aktivit.

2. Jednotná výchova - vypracujte s partnerem společnou výchovnou politiku. Před setkáním s dítětem si pohovořte o tom, co kdo od společných setkání očekává, s čím souhlasí, a naopak nesouhlasí a jak budete společně postupovat při řešení problémů.

3. Intimita stranou - domluvte se dopředu s partnerem, že svůj partnerský vztah nebudete okatě dávat najevo a že si svá láskyplná obětí a polibky necháte na později, abyste nedávali zbytečně příčiny k žárlivosti.

4. Žádné rozmazlování ani výhody - zapomeňte na kupování si lásky dítěte drahými dárky a nechávání dítěti přílišné svobody. Dítě se rozmazlí velmi rychle a jeho matka vás bude nenávidět. Dovolit dítěti vše, co si zamane, je snadné, ale poslouchat, jak dítě u táty může všechno a doma nic a následně se pokoušet znovu zavést porušená pravidla, je nezáviděníhodná práce. Buďte předvídavá a nevyostřujte zbytečně již tak dost složitou situaci.

5. Žádné scény - nepeskujte dítě jen tak pro nic za nic. Při konfliktní situaci s dítětem se nesnižujte na úroveň "uřvané hysterky". Zcela vypusťte jakékoliv hodnotové soudy a držte se holých faktů a věcných argumentů.

6. Společné aktivity - sdílejte s dítětem společné tajemství nebo zájmy. Pokuste se najít nějaké společné téma, které by vás spojovalo a o kterém může hovořit pouze s vámi.