Správný šampon vybírejte podle stavu vlasové pokožky. Nejlépe vám poradí...

Správný šampon vybírejte podle stavu vlasové pokožky. Nejlépe vám poradí zkušený kadeřník. | foto: Profimedia.cz

Jak si vybrat správný šampon. Pozor si dejte na složení i vlastní kůži

  • 3
Vybrat se ten správný šampon může být více než matoucí. Na trhu najdete tak obrovské množství přípravků, že vyznat se z nich není pro běžnou spotřebitelku jednoduché. Mám sáhnout po hydratačním, vyživujícím, vyhlazujícím, či po tom, co slibuje objem, ochranu barvy a lesk jak blesk? Zeptaly jsme se kadeřníků.

Změňte účes

Chcete vyzkoušet originální sestřih nebo barvu? Nic vám nestojí v cestě, na Raketa.cz najdete skvělé slevy do vyhlášených kadeřnických salonů, kde vám ochotně vyjdou vstříc a poradí.

"Vhodný šampon a kondicionér je nejlepší vybrat s kadeřníkem," radí Petra Měchurová. Znát dobře svůj typ vlasů a potřeby pokožky hlavy je absolutní základ, bez kterého se nehnete z místa. Odborník – kadeřník či dermatolog - vyhodnotí vaši kštici i pokožku a poradí vám, jaký typ kosmetiky se pro vás nejlépe hodí.

V některých salonech patří k samozřejmostem používání trichologického přístroje, aby s téměř stoprocentní jistotou zvolil vhodný přípravek.

"Šampon vždy vybíráme nejprve podle problematiky," říká kadeřnice Marie Cnostová z hevlínského Salonu Šuta. Máte-li problematickou pokožku hlavy, je nutno řešit nejprve pokožku. Pokud vás trápí málo vyživené, mdlé vlasy, zaměřte se na ně.

Šampon je jako odličovač na obličej

Šampon má za úkol jediné – vyčistit vlasy a vlasovou pokožku od špíny, potu a mazu, který kůže přirozeně produkuje. Stejně jako u obličeje, tak i základ péče o hlavu začíná důkladnou očistou. A vůbec nezáleží na tom, zda-li máte vlasy suché, či mastné. Základ každé krásné kštice tvoří zdravá, dobře fungující vlasová pokožka.

Dobrý šampon poznáte podle složení. "Rozhodně by neměl obsahovat sulfáty, hexyl, parabeny a silikony," vysvětluje kadeřník Marcel Šťastka z pražského salonu Avenue. "Obsahuje-li přípravek silikony, dochází k postupnému obalování vlasu." Zpočátku sice získáte vysoký lesk, ale postupem času extra vrstva bere vlasu možnost reagovat na výživu z kondicionéru a dalších pečujících přípravků. Takové prameny se zároveň více cuchají a jsou na omak tvrdé.

Pozor na míchání přípravků

Přestože se kadeřníci ohrazují proti šamponům z běžné obchodní sítě, ani koupě drahého přípravku nemusí automaticky znamenat výhru. Petra Měchurová upozorňuje na fakt, že špatně vybraný šampon, byť sám o sobě kvalitní, nemusí fungovat. "Někdy stačí opravdu málo. Například některé šampony se nedají kombinovat účinně s maskou – můžete mít šampon, který vlas uhlazuje zvenku, a masku, která vlas vyživuje zevnitř, a do vlasu se pak plně nedostane."

Vybíráte-li vlasovou kosmetiku přece jen sama, Měchurová radí držet se přípravků z jedné řady. Od kadeřníka si můžete nechat namíchat vhodnou kombinaci přesně na míru. Odborník při výběru zohlední stav vlasů a pokožky stejně jako vaše požadavky.

Mastná vlasová pokožka

Pokud se vaše pokožka více mastí, je lepší, když se vyhnete šamponům s označením hydratační, vyhlazující, pro vlnité a kudrnaté vlasy. Všechny tyto přípravky vlasy promašťují, a tudíž i více zatěžují vlasovou pokožku, která produkuje o to více séba.

Pozor však také na každodenní používání šamponů s označením "clarifying". Tyto přípravky více odmašťují a hodí se pro super mastnou pokožku. V ostatních případech si spíše říkáte o podrážděnou kůži, která v sebeobraně na neustálé vysušování bude produkovat ještě více mazu.

Jak jsou na tom masky?

Maska, kondicionér nebo balzám? Jaké produkty používají uživatelky na Arome.cz? Inspirujte se!

Na suchou vlasovou pokožku používejte přípravky dodávající vlhkost a obnovují ochrannou vrstvu. Objemové šampony se se suchou kůží na hlavě moc dobře nesnášejí, mohou ji vysušovat. Přípravky s obsahem sulfátů pokožku vysušují, proto se jim vyhněte. Naopak kosmetika s nioxinem je dobrou investicí.

Přehled šamponů a jejich účinků na vlasy

Kromě přípravků na barvené, mastné a suché vlasy najdete na trhu také následující šampony.

Zvlhčující (moisturizing, hydrating) – dodávají vláhu, lesk a uhlazují povrch vlasů. Hodí se pro silné, vlnité a hrubé vlasy.

Objemový (volumizing) – vhodný pro vlasy, které potřebují zvednout a dodat objem. Hodí se pro jemné a mastící se vlasy.

Posilující (strengthening, fortifying) – poškozené, křehké, zesvětlené, lámavé vlasy nejvíce z těchto přípravků profitují. Obvykle obsahují větší množství proteinů pro zlepšení stavu kštice.

Vyrovnávací (balancing) – tato kategorie představuje pomyslný střed mezi přípravky pro suché a mastné vlasy. Nevysušuje a zároveň není výrazně hydratační.