Nečekejte, že vám okolí vyčte přání z očí. Řekněte raději na rovinu, co chcete. Ilustrační snímek.

Nečekejte, že vám okolí vyčte přání z očí. Řekněte raději na rovinu, co chcete. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Nebojte se říct si o to, co chcete. Pět triků, jak na to

  • 13
Každý má někdy pocit, že nedostává, co si zaslouží. Co když je ale problém v tom, že si o to jasně neříkáme? Místo odevzdaného čekání na to, až ostatní uhodnou naše přání, bychom je měli rovnou sami vyslovit.

"Spoustě lidí připadá ponižující, když musí o něco přímo požádat. Než aby si řekli třeba o povýšení nebo o pomoc v domácnosti, raději čekají, až jim ostatní tyto věci sami nabídnou," říká americká osobní koučka Jane Hermanová.

Tajemství přitom podle ní spočívá v tom, abychom se dokázali vyjadřovat jasně a sebevědomě, čímž ulehčíme život sobě i ostatním. Zde jsou její rady, jak na to:

1. Nebojte se

"Všichni si v hlavě promítáme scénáře a snažíme se předvídat reakce okolí. Háček je v tom, že náš odhad je často špatný. Zbytečně se pak ostýcháme někoho o něco požádat, protože dopředu očekáváme odmítnutí," tvrdí Hermanová.

Takže až příště půjdete žádat šéfa o zvýšení platu, zahoďte předsudky a místo nich seberte odvahu. Nejlepší je dlouho se nerozmýšlet, radí koučka, a jít rovnou na věc. Je to jako poprvé na horské dráze: když už v ní sedíte, nemůžete vystoupit. A jakmile překonáte strach a zaklepete na šéfovy dveře, výsledek vás příjemně překvapí.

2. Na nic nečekejte

Rady typu "sedávej, panenko, v koutě" nikdy nikoho daleko nedostaly. "Čekáte, že vám ostatní budou číst myšlenky? Pak se vlastně vzdáváte zodpovědnosti za vlastní osud. Snižujete tím šance, že dostanete, co doopravdy chcete," říká Jane Hermanová.

Možná máte strach, že když lidi přímo oslovíte s nějakou prosbou, budou vás považovat za sobce. Ve skutečnosti je však sobecké čekat, že uhodnou a následně splní každé vaše přání. Pokud tedy nejste kojenci nebo dobře platící klienti.

3. Buďte konkrétní

Mnoho lidí ovšem žije v domnění, že ostatní jsou jasnovidci, a mají proto problém svá přání jasně vyjádřit. "Nebo záměrně komunikují nepřímo," dodává Herman. Znáte je, jsou to ti, kdo místo "Kde to je?" řeknou "Já ale nevím, kde to je!" Slyšíte tu skrytou výčitku?

"Zřejmě mají pocit, že požádat o něco na rovinu, je nezdvořilé či drzé," uvažuje Hermanová. Když je jim zima, půjdou na to přes šifrované poznámky jako "Já tady asi umrznu", místo aby přímo požádali stylem "Můžeš prosím zapnout topení?"

4. Svěřte se nejdřív papíru

Možná máte problém svá přání jasně formulovat, protože sami nevíte, co přesně chcete. Každý ví, že když je mu zima, chce zapnout topení. V závažnějších životních otázkách však míváme jen mlhavou představu o tom, co bychom chtěli.

"Naprostá většina lidí vám řekne: Chci být šťastný, spokojený, méně ve stresu, finančně nezávislý... Jenže nedokážou být konkrétní a hledat způsoby, jak svých cílů dosáhnout," říká Hermanová.

Radí proto sepsat si jednotlivé kroky či seznamy věcí, kterých bychom rádi postupně dosáhli. "Uvidíte, že ve chvíli, kdy investujete čas a energii do psaní, bude snazší ujasnit si myšlenky a vyjadřovat se specificky. Říct svá přání nahlas pak bude daleko jednodušší," míní koučka.

5. Buďte zdvořilí

"Jestli máte špatnou zkušenost s reakcemi okolí na vaše prosby, možná jen potřebujete trénovat komunikační schopnosti," uvádí Jane Hermanová. "Pro začátek se zkuste vyjadřovat slušně, neutrálně a hlavně nebuďte útoční. Nevyzařujte zbytečně negativní energii."

Zdvořilé, asertivní vystupování dokáže víc než manipulace, citové vydírání a křik dohromady. Klíčové fráze jsou "Přál(a) bych si..." a "Chtěl(a) bych..." Nezapomeňte však ani na sice zdánlivě banální, ale rozhodně zlatou trojici nástrojů úspěšné komunikace: úsměv, pohled do očí a kouzelné slovíčko prosím či děkuji.

, pro iDNES.cz