Ona
Akutní zácpa vás nemusí postihnout jen při dietě, ale třeba i při nadměrném stresu. (Ilustrační snímek)

Akutní zácpa vás nemusí postihnout jen při dietě, ale třeba i při nadměrném stresu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Jak si při dietě (ne)přivodit zácpu a rakovinu tlustého střeva

  • 22
Pro mnohé ženy je už skoro pravidlem dát si na Nový rok předsevzetí zhubnout nějaké to nadbytečné kilo. Pokud si ovšem naordinujete redukční dietu podle vlastního receptu, někdy vás mohou potkat nepříjemné zdravotní potíže, které v krajním případě skončí až rakovinou tlustého střeva.

Doktor Pavel Kohout, gastroenterolog z Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze upozorňuje, že lidé mnohdy při hubnutí omezí nejen přísun potravy, ale rovněž tekutin.

"Tělo na snížený přísun živin a vody reaguje zpomalením střevní pasáže, která může vyústit až v zácpu. Prodloužená doba kontaktu některých látek ve stolici se střevní stěnou může být příčinou vzniku rakoviny tlustého střeva, která je u nás jedním z nejčastějších důvodů úmrtí na zhoubné onemocnění," varuje doktor Kohout.

Akutní zácpa vás nemusí postihnout jen při novoroční dietě, ale třeba i na dovolené v zahraničí nebo při nadměrném stresu. Snadno se jí však můžete zbavit změnou životního stylu.

Přinášíme vám několik šikovných rad, jak dodržovat zdravý životní styl a zároveň se zbavit přebytečných "zimních" kilogramů.

1. Jezte vlákninu

Vláknina urychluje peristaltiku (pohyb) střev, což usnadňuje vyprazdňování. Zároveň na sebe váže tuky obsažené v potravě a částečně tak zamezí jejich ukládání. Vyvolává pocit plnosti a díky tomu nemáte pocit hladu a nesníte toho tolik.

Jak na správné vyprazdňování

  • Co nejdříve po probuzení vypijte sklenici vody nebo minerálky, která má mírně projímavé účinky.
  • Věnujte se pravidelné ranní hygieně a jiným činnostem, na které jste po probuzení zvyklí.
  • Přibližně 20 minut až půl hodiny po probuzení si běžte sednout na toaletu. I když se vám ze začátku nebude chtít, nevadí. Při pravidelném opakování se výsledek určitě dostaví.

Vláknina je přirozeně obsažena například v zelenině, ovoci nebo v celozrnném pečivu. Existuje i sušená vláknina, takzvané psyllium.

2. Pijte

Pokud zvýšíte příjem vlákniny, ale nebudete dostatečně pít, zácpa se ještě zhorší. Přísun vhodných tekutin je základem každé úspěšné diety. Nejlepší je samozřejmě čistá voda.

Při zácpě je dobré pitný režim obohatit o mírně projímavé minerálky, například šaratici. Výhodou je, že nejsou návykové a pomohou vám k pravidelnému a bezbolestnému vyprazdňování.

3. Hýbejte se

Pravidelný pohyb také urychluje peristaltiku střev. Třeba procházka je velmi dobrá na trávení po jídle. Pokud tedy můžete, vyražte po obědě nebo po večeři alespoň na krátkou procházku.

Náročnějším pohybem, například během či jízdou na kole nejen podpoříte střeva, ale hlavně spálíte spoustu tuků a zpevníte postavu. A o to přece jde.

4. Pozor na rituály

Také si hned po probuzení nebo po příchodu do práce musíte uvařit kávu? Tento ranní rituál nejen rozproudí energii, ze které potom čerpáte celý den, ale také vám pomáhá k pravidelnému vyprazdňování. Neděláte ale dobře.

"Je pravda, že horké nápoje užívané ráno mohou vyvolat reflex, který usnadňuje odchod stolice. Šálek kávy je ale málo, spíše než defekaci navozuje přípravu ke stravě, zvýší sekreci kyseliny solné a zvýší okamžitou produkci moči," říká gastroenterolog Pavel Kohout.