Ona
Nejbolestivější a nejnebezpečnější bývají potíže se slinivkou

Nejbolestivější a nejnebezpečnější bývají potíže se slinivkou | foto: Profimedia.cz

Jak se zbavit nevolnosti? Poradíme vám

  • 14
Zažívací potíže si často způsobujeme sami, přejídáme se. Některé signály by vás měly varovat. Třeba i samotné nadýmání.

Léto skončilo a s ním také sezona salátů a lehkých jídel. Nastávající zima mnohdy nutí vytvářet si tukové polštáře. Přejídání však může vést ke spoustě komplikací, váš zažívací trakt není nafukovací a nelze do něj naházet, cokoli vás napadne. Některé potíže vás mohou dovést až do nemocnice.

Jícen a žaludek

Nejméně závažným problémem, který vás může potkat, je stav, který většina lidí nazývá překyseleným žaludkem. Typickým projevem je pálení žáhy a vracení se kyselého natráveného jídla zpět. Rizikové jsou tučné a výrazně kořeněné věci.

Pokud se neobjeví žádné vážnější potíže, můžete si poměrně snadno poradit sami. Úlevu by vám měla přinést antacida, léky, které žaludek neutralizují. Patří sem například Anacid, Maalox, Gasterin gel, Tums, Rennie.

Oblíbenou jedlou sodu lékaři příliš nedoporučují. Na přejedení je nejlepším receptem přísun nápojů a fyzická aktivita, nejlépe v podobě delší procházky.

Tenké a tlusté střevo

Může vás trápit po potravinách, které nadýmají, stejně tak může být signálem, že se děje něco vážnějšího. Pro mnoho lidí je těžce stravitelná čočka, fazole, hrách, zelí, česnek nebo cibule.

Někdo dokonce reaguje nafouknutím na veškerou čerstvou zeleninu. Pokud vás nadmuté břicho trápí jen po těchto potravinách, není důvod panikařit, možná zkuste příště jíst menší sousta a více žvýkat.

Nafouknuté břicho ovšem může být varováním, že v sobě máte střevního parazita. To platí zejména u osob, které se v nedávné době vrátily ze zahraničí a vedle nafouknutého břicha je trápí také průjem. Je třeba vypravit se co nejdříve k lékaři.

Velké tvrdé břicho spolu s nažloutlou kůží může ukazovat na vážné jaterní potíže. Zamyslet by se měli lidé, kteří přes míru pijí alkohol nebo kouří. Hrozí žloutenka, cirhóza jater nebo jaterní selhání. Opět by měl situaci vyšetřit lékař.

Ilustrační foto

Žlučník a játra

Žlučníkové kameny či záněty žlučníku se ohlašují bolestí v pravém nadbřišku. A je to tak velká bolest, že se jí bez pomoci léků, či dokonce lékařského zásahu většinou nejde zbavit.

Žlučníková kolika, tedy stav, kdy se kámen zapříčí ve žlučových cestách, často přichází poté, co do sebe organismus musel vstřebat větší množství tuků, než je zdrávo.

Nebezpečné jsou smažené pokrmy, pro mnoho lidí jsou to i ořechy nebo sladkosti. Pokud vás po oslavování a přejídání přepadne záchvat, bolí vás břicho, zvracíte a máte horečku, raději vyhledejte lékaře. Tím spíše, když zežloutnete. V některých případech je nutná operace, při níž lékaři odoperují žlučník.

Potíže se žlučníkem jsou z větší míry dědičné. Máte-li někdy po oslavě pocit, že jste to přehnali, mohou vám pomoci choleretika, mezi které patří například přípravky Cholagol, Febichol, Fenipentol, Cholestil, Cynaron nebo Rowachol.

Při potížích se žlučníkem byste měli okamžitě přestat jíst, doporučuje se pít pouze hořký čaj. Později jezte pouze starší rohlíky, nemastnou bramborovou kaši nebo rýži.

Slinivka

Nejbolestivější bývají problémy spojené se slinivkou. Na jejím stavu se nejvíce podepisuje kombinace alkohol - tuky. Konzumujete-li je ve velkém, můžete si vyvolat akutní zánět slinivky. Lékaři jej odborně nazývají pankreatitida.

Jak vzniká? Přejedení a nadměrná konzumace alkoholu vyžadují od slinivky, aby zvýšila svoji činnost a vyloučila pankreatický sekret do dvanáctníku. V tuto chvíli se však enzymy, které normálně postupují slinivkou v neaktivní formě a působí až ve dvanáctníku, aktivují již ve slinivce a začnou ji v podstatě trávit.

Zánět slinivky se projevuje velkými bolestmi, které může postižený cítit až v páteři. Nemocní jsou často vyděšení, protože mají pocit, že nemohou dýchat. V případě, že jde jen o malé postižení, je slinivka oteklá a její funkce není úplně porušena.

Ve vážnějších případech se v podstatě zastaví celý proces trávení a obsah střev prosakuje do břišní dutiny. Poruchy dýchání mohou pokračovat šokem.

Při podezření na pankreatitidu je třeba zavolat sanitku, mnohdy je zapotřebí nemocného umístit na jednotku intenzivní péče. Pokud není slinivka zcela zničená, nemocný se může uzdravit.

Odborná spolupráce: Prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc. Primář Klinického a výzkumného centra pro idiopatické střevní záněty na klinice ISCARE