Ona
Nadměrné zadržování vody v těle mohou způsobit i potraviny bohaté na sacharidy (ilustrační snímek)

Nadměrné zadržování vody v těle mohou způsobit i potraviny bohaté na sacharidy (ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Nafouklé břicho, křeče. Poradíme vám, jak se zbavit nadýmání

  • 3
Nepříjemné nadýmání a nadměrná plynatost potká jednou za čas každého. I když obvykle nejde o život ohrožující jev, nafouklé břicho, bolesti a křeče dovedou pěkně potrápit. Poradíme vám, co s tím.

"Nadýmání je běžný, ale obtěžující příznak s mnoha příčinami," říká doktorka Patricia Raymondová, gastroenteroložka z Chesapeake ve Virginii.

Nadbytek plynů obvykle způsobí nevhodná strava, která vede k zácpě, za nadýmáním také může být zadržování vody v těle, zvláště před menstruací.

Nadýmání obvykle není nebezpečné, ale bolestivé. Příznaky je možné zaměnit s jinými zdravotními problémy, jako je třeba zánět slepého střeva či ledvinová nebo žlučníková kolika.

Naštěstí existují způsoby, jak udržet obvod svého břicha pod kontrolou.

Vybírejte si potraviny bohaté na draslík

Tento minerál - draslík - pomáhá regulovat rovnováhu tekutin v těle a pomáhá tak zabránit nadýmání.

Mezi potraviny s vysokým obsahem draslíku patří banány (jen ty opravdu zralé, nazelenalé banány naopak plynatost podporují), mango, špenát, rajčata, ořechy a chřest. Chřest navíc obsahuje aminokyselinu zvanou asparagin, která má močopudné účinky a pomáhá tak proti zadržování vody v organismu.

Když se jí, tak se nemluví

Toto pořekadlo má své opodstatnění nejen ve společenské etiketě, ale také ve zdravotnictví. Pokud totiž při jídle mluvíte, polykáte spolu s pokrmem nadměrné množství vzduchu, což může způsobit nafouknutí břicha.

Polykání vzduchu hrozí i při dalších činnostech, před nimiž varuje doktorka Raymondová: "Dejte si pozor na zvyky, které způsobují nadbytečné polykání vzduchu, jako žvýkání žvýkaček, pití nápojů brčkem a kouření," doporučuje Raymondová.

Pozor na těstoviny a limonády

Nadměrné zadržování vody v těle mohou způsobit i potraviny bohaté na sacharidy, jako jsou pečivo, těstoviny nebo pizza.

Pokud se nechcete ráno probudit s nafouknutým břichem, neměly by být tyto potraviny součástí vaší večeře. Nadýmání způsobují také bublinky v perlivých nápojích.

"Držte se čisté vody," doporučuje výživová specialistka Jeannie Gazzaniga-Moloová, mluvčí American Dietetic Association.

Připravte se na PMS

Premenstruační syndrom, neboli PMS, je soubor příznaků před nástupem menstruace. Patří mezi ně i otoky, trávicí obtíže a nadýmání. 

Pokud trpíte těmito příznaky, dbejte na dostatek vápníku (1 200 mg denně) a hořčíku (200 až 400 mg denně) ve stravě. Podle odborníků oba tyto minerály pomáhají ulevit od příznaků PMS včetně nadýmání.

Nasaďte petržel, probiotika a pohyb

Čerstvě nasekaná petrželová nať funguje jako přírodní močopudný prostředek, a proto by ji měl mít v kuchyni každý, kdo trpí pocitem nafouklého břicha a nadýmáním.

Výživová specialistka Jeannie Gazzaniga-Moloová na nadýmání doporučuje také probiotika obsažená v mléčných výrobcích.

Doktorka Raymondová svým pacientům trpícími zácpou a nadýmáním zase radí svižné každodenní dvacetiminutové procházky, které dopomohou k pohybu potravy trávicím traktem. Cvičení, při němž se zapotíte, navíc pomáhá proti zadržování tekutin v těle.

, pro iDNES.cz