Molusky měří většinou od dvou milimetrů až do jednoho centimetru.

Molusky měří většinou od dvou milimetrů až do jednoho centimetru. | foto: Profimedia.cz

Když tělo napadnou molusky. Jak se jich zbavit?

  • 64
Molusky jsou drobné pupínky, které připomínají bradavice. Mohou se objevit kdekoli na těle. Molusky mají virový původ, a tak někdy bývá problém se jich zbavit. Malých dětí se mohou „držet“ i dlouhé měsíce.

Jsou obvykle velké od dvou milimetrů do jednoho centimetru, výjimečně do tří centimetrů. Mají nažloutlou až narůžovělou barvu, hladký, pravidelně polokulovitý tvar a drobnou propadlinku uprostřed. Odborně se jim říká mollusca contagiosa, ale lidé je znají jako molusky. Jsou infekčním onemocněním vyvolaným virem ze skupiny DNA poxvirů.

Dovedou pořádně potrápit. Úplně se jich zbavit mnohdy nebývá jednoduché. Když už to vypadá, že jsme nad nimi vyhráli, znovu se objeví - třeba na jiné části těla. Onemocnění je přitom méně běžné než bradavice, pravděpodobnost výskytu u dětí je asi 17 procent. Molusky bývají častější u chlapců než u dívek, a to mezi druhým a dvanáctým rokem.

„Přenášejí se přímým kontaktem nemocného se zdravým jedincem, infikovanými předměty, například hračkami, ručníky a žínkami, nebo infikovanou vodou v bazénu, vířivce nebo ve vaně,“ řekla iDNES.cz dermatoložka Soňa Vítečková z pražské Polikliniky Budějovická.

U dospělých napadají molusky genitálie

Molusky se mohou objevovat kdekoliv na kůži, nejvíce na trupu a na končetinách. A nevyhýbají se ani dospělým, mezi nimiž se často přenáší pohlavním stykem. Virus u nich mnohdy napadá oblast genitálu a vnitřní strany stehen. Molusky se mohou šířit i tím, že si pacient přenese virus škrábáním pokožky.

Inkubační doba bývá podle doktorky Vítečkové od jednoho týdne až do šesti měsíců. Molusky velmi často nečiní pacientovi žádné obtíže, ale mohou vyvolávat pocit svědění. Druhotným problémem může být výskyt ekzému v okolí napadaného místa nebo hnisání.

„U pacientů s dostatečnou imunitou mohou molusky za šest až dvanáct měsíců spontánně mizet. K léčbě se přistupuje zejména proto, aby se zamezilo dalšímu šíření nemoci, především v dětských kolektivech, dále pak u pacientů s oslabenou imunitou, s atopickým ekzémem nebo s velkým rozsahem infekce a jejím dlouhým trváním,“ konstatovala lékařka Vítečková.

Molusky musí pryč

Nejúčinnější léčbou je mechanické odstranění jednotlivých molusek, například ostrou chirurgickou lžičkou a následnou dezinfekcí jodovou tinkturou. Lze využít i terapii zmrazením tekutým dusíkem (kryoterapie) nebo teplem (elektrokauterem). Aby se zmírnila bolest a zvýšila se spolupráce pacienta, lze před výkonem potřít postižená místa anestetickou znecitlivující mastí, eventuálně nasadit krátkodobou celkovou anestezii.

„Místně, s poměrně dobrou účinností, lze aplikovat roztok 5 až 10 % hydroxidu draselného, méně často se využívají místní antivirotická a imunomodulační léčiva. Pro celkové zvýšení výkonnosti imunitního systému lze podávat fytoterapeutika, například preparáty z hlívy ústřičné nebo echinacey, nebo homeopatika,“ doporučila doktorka Vítečková.

Aby se zabránilo navrácení infekce, je důležitá důkladná osobní hygiena, nepoužívání společných oděvů a ručníků a v případě oslabené imunity se vyhýbat rizikovým místům, jako jsou bazény nebo sportoviště.