Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jak se zbavit co nejrychleji oparu? Pomůže aloe vera i náplasti

  • 20
Opary trápí každého šestého člověka. Způsobuje je infekce vyvolaná virem herpes simplex. Pokud v organismu jednou propukne, celý život už jen čeká na vhodný spouštěč, aby se infekce mohla projevit znovu.

Mezi tyto spouštěcí mechanismy patří především horečka, nemoc, menstruace, únava, žaludeční nebo trávicí potíže, sluneční záření, vítr, chlad, návštěva zubaře, který vám poraní sliznici kolem úst, emoční stres. Často se traduje, že opary vznikají "z leknutí".

"Může jít o negativní i pozitivní stres," vysvětluje dermatoložka Monika Arenbergerová. "Není výjimkou, že opar vypukne u nastávající nevěsty před svatbou. Rizikovým faktorem je také oslabená imunita."

Pozor na přenos viru

Puchýřky na rtech, bradě či nose jsou nejen nevzhledné, ale hlavně bolestivé a vysoce nakažlivé.

Pokud máte opar, měli byste proto dát pozor, abyste jej nepřenesli na nikoho ze svého okolí: nepoužívejte stejný hrneček, ručník nebo zubní kartáček. Vir se může přenést také při objímání nebo líbání. 

"Pokud se vám opar nepodaří včas zaléčit, trvá až deset dnů, než se ho zbavíte," upozorňuje lékařka.

Babských rad, jak se zbavit oparu, je řada: obklady z černého čaje, zubní pasta (nejlépe údajně fungují ty proti paradontóze), líh, australský olej z čajovníku.

A rada moderních babiček? Aloe vera. Můžete vymačkat šťávu přímo z rostliny v květináči, nebo si koupit gel s jejími výtažky.

Nová pomoc? "Vlhké" náplasti

"Ačkoliv tyto způsoby léčby mohou být do určité míry účinné, v poslední době se stále více osvědčují speciální náplasti, které na oparu vytvoří tenkou gelovou vrstvu," říká Monika Arenbergerová.

"Náplast musíte udržovat ve vlhkosti, protože tak se účinné látky lépe vstřebávají a regenerují postižené místo. Ochranný film náplasti navíc chrání postižené místo před prachem, bakteriemi a slunečním zářením, navíc brání samotnému přenášení viru," vysvětluje dermatoložka.

Na podobném principu pracují také speciální náplasti proti aftům. I ty mohou využívat děti od čtyř let, které na bolestivé vřídky v ústech trpí častěji než dospělí.