Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Šest efektivních metod, jak přestat chrápat

  • 19
Chrápání vzniká chvěním měkkého patra a dokáže pořádně znepříjemnit nejen spánek, ale i život přes den. Kromě lékařského zákroku může někdy pomoci i třeba změna spánkové polohy nebo zvlhčovač vzduchu.

Bohužel chrápání není je nepříjemná záležitost, která může ovlivnit třeba partnerský vztah, ale představuje i zvýšené riziko úmrtí.

„Trpí-li člověk spánkovou apnoe, dochází u něj ve spánku k desetivteřinovým až minutovým zástavám dechu. Kvůli zástavám dechu klesá hladina kyslíku v krvi, což vede k nedostatečnému okysličení orgánů. Z toho plynou vysoká zdravotní rizika jako časté zástavy dechu s vyšším výskytem onemocnění srdce, vysokým tlakem, infarktem, cukrovkou a mrtvicí. Dechová zástava ve spánku ́nutí ́ mozek vysílat signály k uvolnění dýchacích svalů. Kvůli této mozkové činnosti se člověk dostává více než desetkrát za hodinu do polospánku. Po probuzení se necítí odpočatě, ale trpí únavou, vyčerpáním a vyšší mírou stresu. Vše dohromady vede k častějšímu riziku nemocí popsaných výše, ale také k poruchám potence. Následující den by se dal v podstatě popsat jako ́stav po propité noci, i když jste se alkoholu ani nedotkly ́,“ upozornila na nebezpečí chrápání Petra Řehořková z Kliniky estetické medicíny Petra Clinic.

Chrápání je většinou způsobeno tím, že vzduch v dýchacích cestách naráží na překážku, kterou rozechvěje. Tou může být snížené měkké patro, rozšířená tkáň v nosohltanu nebo zhoršená nosní průchodnost vzniklá opět povolenou tkání či nachlazením. „Chrápání je až ze 70 procent případů dědičná záležitost,“ uvedla Řehořková.

I když podle mnohých odborníků se chrápání natrvalo a s jistotou zbavit nedá, je možné tento problém zmírnit. Vyzkoušet můžete následující rady.

Změňte svou spánkovou polohu

Podle National Sleep Foundation některé spánkové polohy, například leh na zádech, zvyšují pravděpodobnost chrápání. Změna spánkové polohy ze spaní na zádech na spaní na boku může chrápání zmírnit nebo mu zabránit úplně.

Často také pomůže vyvýšení polohy hlavy o 10 až 15 cm. Dostatečně silný polštář nebo dva pod hlavou vám pomohou zprůchodnit proudění vzduchu v dutinách. Osvědčeným trikem jak zabránit spaní na zádech je zašít si do zadní části pyžama tenisový míček. Spaní na něm je totiž značně nepohodlné a donutí vás obrátit se zase na bok.

Dbejte na optimální hydrataci organismu

Dostatečný pitný režim je důležitý pro zdraví celého organismus a dehydratace může vést k různým zdravotním komplikacím. Mimo jiné špatný pitný režim může rovněž zvyšovat pravděpodobnost, že budete v noci hlasitě chrápat.

Podle zdravotnického webu WebMD se při dehydrataci zalepí naše ústa a nos sekrety, což může způsobit chrápání. Dobrým ukazatelem správného zavodnění organismu je barva moči. Při správné hydrataci by měla být světle žlutá až bezbarvá.

Zbavte se prachu a alergenů v bytě

Zdravotní odborníci na webových stránkách WebMD říkají, že alergeny jako jsou pyl, prach či zvířecí chlupy, které číhají v ložnici (například v prašném stropním ventilátoru, ve starých polštářích a peřinách nebo matracích), mohou dráždit dýchací cesty a přispívat ke chrápání. Působením alergenů může dojít k zánětu nosní sliznice a tím pádem ke zúžení průchodnosti dýchacích cest.

Řešením je samozřejmě odstranění možných alergenů, důkladné vyčištění ložnice a pravidelné větrání.

Dejte si horkou sprchu a pořiďte si zvlhčovač vzduchu

Často je příčinou chrápání suché a teplé prostředí ložnice. Doktor John M. Dobrowski, MD, certifikovaný specialista spánku a otorinolaryngolog z Massachusetts Eye and Ear Infirmary v Bostonu proto doporučuje,pořídit si kvalitní zvlhčovač vzduchu.

Ten pomůže udržet dýchací cesty vlhké, což může významně snížit riziko chrápání. Někdy také pomůže umístit do ložnice nádoby s vodou nebo vlhké prostěradlo. Někteří odborníci doporučují přidat do zvlhčovače nebo výparníku éterické oleje jako je máta peprná eukalyptus nebo citron, které otevřou dýchací cesty. Proti chrápání je také účinná horká sprcha před spaním.

Vyhněte se před spaním alkoholu

Pivo, víno či jiné alkoholické nápoje vám mohou pomoci se před spaním uvolnit a často i rychleji usnout. Bohužel podle odborníků z kliniky Mayo se naše krční svaly díky popíjení alkoholu uvolní až příliš, tkáně v krku se rozšíří, zablokují dýchací cesty a výsledkem je nepříjemné chrápání.

The National Sleep Foundation doporučuje dát si poslední alkoholický nápoj nejpozději čtyři hodiny před spaním. V opačném případě je chrápání téměř nevyhnutelné.

Když všechno ostatní selže, zvažte operaci

„Pokud diagnostika zjistí, že chrápání vzniká vibracemi měkkých tkání hltanu, lze potíže vyřešit celkem jednoduchým estetickým zákrokem pomocí laseru. Samotné ošetření je bezbolestné, nepříjemný je pouze zápach spálené kůže. Dva dny po jeho provedení cítí člověk mírnou nebo střední bolest v krku podobnou angíně, která do týdne zmizí. Chrápání se upraví do měsíce od zákroku,“ řekla Petra Řehořková, která dodala, že pokud chrápání způsobují jiné části dýchacího ústrojí, řeší jej plastická chirurgie (odstraněním mandlí, plastikou nosních přepážek, měkkého patra) nebo radiofrekvenční termoterapie.

„Nejméně příznivou zprávou je diagnostika spánkové apnoe, kdy je nutná další léčba a spolupráce s odborníky z ORL. Na léčbu se využívá takzvaný přetlakový přístroj, který pomocí masky nasazené přes nos brání kolapsu stěn v dýchacím ústrojí. Masku používá pacient doma a každou noc.“

, pro iDNES.cz