Ona
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Kvasinky mají rády teplo, těsno a vlhko. Jak se vyhnout mykóze?

  • 19
Většina žen ve svém životě alespoň jednou onemocní nepříjemnou vaginální mykózou. A právě léto je nejčastějším obdobím, kdy ženy toto gynekologické onemocnění obtěžuje nejvíce. Důvodem bývá teplo, ale třeba i mokré plavky, které je dobré vždy po koupaní převléknout.

"Pokud jde o pálení, svědění a celkovou nepohodu v oblasti zevních rodidel a pochvy, existuje asi málokterá žena, která by se s tímto problémem v letních vedrech nesetkala," potvrzuje gynekoložka Dagmar Makalová, že poševní kvasinková infekce podle jejích zkušeností zpestří život téměř každé ženě. Zvláště ohrožené jsou ženy těhotné, diabetičky a ženy s obezitou, dodává lékařka.

Kvasinky jsou normální

Největší problém s kvasinkovými infekcemi je ten, že nejde o chorobu, kterou byste někde musely chytit. Kvasinka rodu Candida albicans, nejčastější původce mykózy, je totiž běžnou součástí poševní flóry – a potíže působí až tehdy, když se přemnoží. Je přitom na nás, jestli jí k tomu vytvoříme vhodné podmínky. 

Rizikových faktorů pro vznik kandidózy, jak se vaginální mykóze také říká, je celá řada. Kvasinkám se dobře daří ve chvíli, kdy má žena narušenou imunitu: například při léčbě antibiotiky nebo při jiném onemocnění typu nachlazení. Prostředí v pochvě bývá ovlivněno i těhotenstvím, a proto mykózami poměrně často trpí i ženy očekávající potomka. 

Rady, jak předcházet mykóze:

- Noste vzdušné prádlo a oblečení, vyhýbejte se syntetickým materiálům.

- Buďte opatrná při koupání: vyhýbejte se velmi horkým koupelím, nezůstávejte ve vodě příliš dlouho, především v rybníce nebo ve vodě chlorované, a po koupání důkladně osušte intimní partie a převlékněte se z plavek do suchého oblečení. 

- Nepoužívejte parfémované vložky ani navoněný toaletní papír.

- Hygiena důsledná, ale přiměřená. Chraňte intimní partie před zapocením či zapařením, ale omývejte se jen vodou nebo šetrným přípravkem; příliš časté mytí, nebo dokonce vaginální výplachy prostředí, pochvě také neprospějí.

- Otírejte se po stolici vždy od pochvy ke konečníku. Pokud můžete, používejte bidet.

- K potížím může přispět i používání tamponů. Nicméně ať už použijete vložky či tampony, je třeba měnit je co nejčastěji.

- Dodržujte pitný režim, dostatek tekutin ředí poševní hlen, což snižuje koncentraci kvasinek.

- Omezte příjem bílého pečiva a cukru, a také soli a kořeněných jídel.

- V rámci prevence můžete užívat probiotika či enzymatické přípravky.

- Buďte opatrnější v pohlavním životě: k potížím může přispět použití pesaru, spermicidů, příliš častý sex či střídání sexuálních praktik (především vaginálního styku s análním či orálním). Při sexu dbejte na hygienu.

Kvasinkám velmi svědčí situace, kdy se intimní partie zapaří: je tam teplo, těsno a vlhko. Mykóze se přezdívá nemoc mokrých plavek, protože pokud zůstanete delší dobu v plavkách promočených z rybníka (ale i bazénu), poskytnete kvasinkám ideální podmínky. 

Nejenom mokré plavky

Potíže ale mohou dělat i suché, leč neprodyšné kusy oblečení: cyklistické kalhoty, punčocháče, těsné džíny, a také oblíbené kalhotky tanga – a obecně prádlo z umělých vláken. Uškodit mohou i nevhodně zvolené přípravky na holení intimních míst. Bohužel někdy se infekci nevyhnete ani v případě, že své intimní partie chráníte přímo ukázkově. 

"Stačí souhra několika okolností: pot, nemožnost se omýt, stres – ať už fyzický nebo psychický, oslabení například virózou a imunita, která jindy drží všudypřítomné kvasinkové organismy na uzdě, je nestačí ohlídat," vysvětluje gynekoložka. 

Rizikových faktorů, které mohou k infekci přispět, je ovšem ještě více. A i když většina z uvedených aktivit právě pro vás bude třeba neškodná, měli byste vědět, že pokud máte ke kvasinkovým infekcím sklon, může hrát roli i jinak zanedbatelný faktor.

Mykózu nepřehlédnete

Pokud už se vám kvasinky v pochvě pomnoží, dozvíte se to velmi brzy. Potíže, které mykóza způsobuje, jsou totiž dost nepříjemné: svědění, pálení a celkově velmi nepohodlný pocit v oblasti pochvy. Někdy ho doprovází také bílý hrudkovitý výtok. Velmi časté jsou i bolesti během močení a při pohlavním styku. 

I když ve chvíli akutních potíží obvykle toužíte po okamžité úlevě, podle doktorky Makalové je výhodnější pokusit se mykózu přemoci bez podávání léků . Až pokud nepomůže podávání probiotik a větrání intimních partií, měl by přijít na řadu nákup nějakých volně prodejných léků – typicky čípků – v lékárně.

Pozor i na partnera

I když muž vaginální mykózu dostat nemůže, přemnožené kvasinky mohou způsobit problémy i jemu. Není to přitom nic příjemného, projevy jsou podobné jako u žen – cítí svědění a pálení, sliznice žaludu je zarudlá a oteklá, a podobně jako u žen, které mohou mít bělavý výtok, se mužům může u žaludu a předkožky hromadit bělavá hmota. Pokud muž má tyto obtíže, je na místě nasadit antimykotika. 

O léčbě partnera je ale vhodné uvažovat i v případě, že sám problémy nemá, ale žena jimi trpí opakovaně. Muži totiž mohou infekci přenášet, i když třeba sami žádné příznaky nemají. Rozhodně doporučujeme během léčby mykózy u ženy dodržovat sexuální abstinenci: mimo jiné i proto, že ejakulát ovlivňuje kyselost v pochvě, což nastavování přirozené rovnováhy neprospívá.

V těhotenství vždy k lékaři 

Tohle zabírá!

Uživatelky eMimino.cz se shodují se, že se kvasinky v těhotenství stále vracejí a domácí léčba na ně příliš nefunguje. Na svědění a výtoky se jim osvědčily volně prodejné globule na kvasinky.

Zatímco běžně žena s jednorázovými příznaky počínající mykózy nemusí běžet ke gynekologovi, v těhotenství je vždycky na místě léčbu konzultovat s lékařem a zahájit ji co nejdříve. 

"V těhotenství je díky hormonální činnosti a změněnému stavu imunity problém mnohem častější. Zde by se infekce měla léčit vždy. Preventivně je možné používat vaginální laktobacilové kapsle, rovněž výplach pochvy prostředky k tomu určenými může problém udržet pod kontrolou," doporučuje doktorka Makalová. 

K lékaři by měla zajít i žena, jíž se buď infekce vracejí, nebo se potíží vůbec nemůže zbavit. 

"Mnoho žen přičítá jakýkoliv druh výtoku, pálení a nepohody kvasinkám. Ne vždy tomu tak je. V zásadě: pokud nestačila běžná výše zmíněná opatření, případně nezabral během několika dnů ani antimykotický volně prodejný přípravek, je namístě objednat se na gynekologii," radí lékařka. Od potíží pak mohou ulevit jiné léky – například antimykotika na předpis nebo antibiotika.

Článek vyšel v červnovém vydání časopisu Zdraví