Kosmetika - (c) profimedia.cz/corbis

Kosmetika - (c) profimedia.cz/corbis - Kosmetika, pokožka, zdraví - ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Jak se v zimě správně starat o pleť

Praskliny, modřiny, zarudnutí a ztvrdnutí kůže jsou přirozené obranné mechanismy, kterými pokožka reaguje na vnější vlivy. Vznikají působením klimatických podmínek, ale také mechanickým třením nebo kontaktem s dráždivými látkami.

Hojení a regenerace bývají mnohdy zdlouhavé. Podle dermatologů je zejména v zimě důležitá prevence. 

"Na pokožku obličeje nejvíc působí chlad a změny teplot. Ve vytopených místnostech kůže trpí vysušením a podrážděním a mohou se rozvíjet kožní záněty. Sice nemají velkou intenzitu, ale obtěžují svou všudypřítomností," říká dermatoložka Andrea Vocilková.

"Na obličeji se vytvářejí ekzémy, zánět postihuje vlasovou pokožku i pokožku obličeje. Projevuje se to většinou jako zarudlé plochy v okolí nosu, obočí a na hranici vlasů. Toto období může být velmi nepříjemné."

Lékařka upozorňuje, že v zimě je velmi důležitá nejen dostatečná hydratace kůže, ale i její promaštění. "Jsou lidé, kteří na pleť obličeje snášejí jen čisté vepřové nesolené sádlo. Další si pomáhají rostlinnými oleji. Vždy je ale třeba dbát na to, aby v přípravku bylo co nejméně obsahových látek a snadno se zjistilo, která složka podráždění způsobila."

Chlad v zimě namáhá i pokožku rukou. "Vzhledem k tomu, že mnohdy nejsme schopni dodržovat dostatečnou prevenci, vede to často k chronické dermatitidě rukou, která se těžko léčí," upozornila Vocilková.

"U rukou nemůžeme čekat, že si kůže pomůže sama. Musíme jí pomoci a v chladném období se doporučují mastnější krémy, i když jsou méně příjemné," zdůraznila. 

Poničená pokožka ztratí svou přirozenou pružnost a na jejím povrchu se objeví citlivá místa a praskliny, které mohou zasahovat hluboko do podkožního vaziva. K hojení jsou pak nezbytné krémy, které hydratují, vyživují a zvláčňují. 

Výtečnou pomocí při léčení prasklin na kůži, ať už jde o pokožku rukou či nohou, je tekutý film, který optimálně pronikne do poraněného místa. Během několika vteřin vytvoří pružnou, téměř neviditelnou polopropustnou vrstvu.

Prasklina se tak hojí v takzvaně mokrém prostředí a proces zacelení rány je rychlejší a méně bolestivý než obvykle. Ránu navíc chrání před vodou a bakteriemi. 

Nejčastěji jsou drobnému poranění vystaveny ruce, nohy a rty. Objevují se především lidí starších patnácti let. Podle farmaceutického průzkumu sedmnáct procent Evropanů má tyto problémy alespoň dvakrát do roka. Až 75 procent evropských obyvatel trpí dehydratací pokožky a musí ji pravidelně ošetřovat.