Pavla Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku (na...

Pavla Holcová, zakladatelka Českého centra pro investigativní žurnalistiku (na archivním snímku z roku 2008). | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Jak se stát tajnou agentkou? Přes inzerát, jako Pavla Holcová

  • 62
Řekněte jí, že jedete na Kubu, a pokud mluvíte španělsky, možná vás Pavla Holcová hned zaúkoluje – dovézt nějaký ten notebook nebo "USBéčka" místním opozičním novinářům a disidentům. Jejich jména i adresy se ale samozřejmě budete muset naučit nazpaměť.

Sedmadvacetiletá Pavla Holcová pracuje jako koordinátorka kubánských projektů ve společnosti Člověk v tísni. Hodně sedí u počítače, setkává se s lidmi, píše, cestuje. Samozřejmě i na Kubu. Tam už se ale asi delší dobu nedostane, při poslední návštěvě jí už totiž kubánská policie hru na turistku odmítla věřit.

Rozpačité vyhoštění

"Sebrali mně i kolegovi pas, ale jinak víceméně nevěděli, co s námi. Bylo to až těsně před odjezdem, takže jsme naštěstí už všechno předali a vyřídili. Poslední dva dny jsme se pak pod "nenápadným" dohledem tajné policie museli chovat jako typičtí turisté – takže procházky, muzea, pláž..." dodává s lehce otráveným povytažením obočí.

Pavla Holcová - koordinátorka kubánských projektů ve společnosti Člověk v tísni

Oproti návštěvníkům, kteří na Kubu přijíždějí opalovat se na Varadero, měla Pavla Holcová doprovod až do letadla. Spolu s rumunským kolegou byla kubánskými policisty eskortována až ke svému sedadlu. Posádka byla upozorněna na to, že jsou nebezpeční, a až pak obdrželi zpátky svoje pasy a letenky.

Ne každý den je ale tak dobrodružný. Hodně hodin tráví u počítače, skypu nebo telefonu, případně na debatách nebo konferencích. A jak je patrné při rozhovoru, dost ji to baví. Postupně propojuje kubánské nezávislé novináře s evropskými médii. Cílem je, aby noviny v Evropě měly své nezávislé korespondenty na ostrově. Jak to v praxi vypadá?

Na východě to jde líp

Od spřátelených novinářů dostane tip na zahraniční kolegy, které by problematika Kuby a lidských práv mohla zajímat. Poté, co se shodnou, že spolupráce by mohla být oboustranně přínosná, se s nimi Pavla osobně sejde a dohodne detaily spolupráce.

Někteří z novinářů pak na Kubu na pár týdnů odjedou, aby si sami mohli utvořit nezkreslený názor na to, jak to na ostrově opravdu vypadá.

Pavla Holcová - koordinátorka kubánských projektů ve společnosti Člověk v tísni

Dál už komunikace probíhá zejména ve virtuální rovině. Pavla koordinuje kubánské články s evropskými novináři, ověřuje a doplňuje informace, shání fotografie, rediguje.

"Je až překvapující, jak jsou novináři, kteří sami mají zkušenost s komunistickým režimem, vstřícní. Mají pochopení pro jemné nuance v článcích a dokážou číst mezi řádky. Sami pak aktivně přemýšlejí o tom,  jak pomoci," říká k tomu Holcová.

Internet? Na Kubě vzácnost

Pavla ovšem není v kontaktu jen se zahraničními novináři ze svobodného světa. Má na starosti i opoziční žurnalisty na Kubě, jejich materiální i morální podporu a distribuci jejich článků do zahraničních médií.

"To občas bývá docela oříšek. Kuba je jednou z posledních zemí, kde je připojení k internetu raritou. Nezávislým novinářům jako představitelům opozice navíc za nelegální připojení (například na některé z evropských ambasád) hrozí až pět let vězení," komentuje situaci Holcová.

Od té doby, co v Člověku v tísni pracuje, byla na Kubě dvakrát. Pokaždé s notebookem, několika USB, fotoaparáty a léky – všechno bylo určené pro opoziční novináře a disidenty nebo jejich rodiny. "Zásilku" už  ale Pavla potřetí nedoručí, protože její dosud utajovaná identita byla prozrazena.

Pavla Holcová - koordinátorka kubánských projektů ve společnosti Člověk v tísni

"Agentka"

Že to zní jako z bondovky? V podstatě ano. A v našem bezpečném českém rybníčku se nám to zdá bizarní. Přitom jsme tu ještě před nějakými dvaceti lety měli něco podobného. Když ale člověk v rámci své profese vyvíjí aktivity proti totalitnímu režimu, nemůže do světa (rozuměj, kubánským tajným službám a úřadům) vykřikovat svoje jméno. Zbytečně by se tak na něj upřelo oko "Velkého bratra" a přišel by o manévrovací prostor.

Takže až od letošního ledna může Pavla Holcová podepisovat své články svým jménem, být hostem na besedách, internetových chatech nebo jezdit na konference.

A proč to vlastně dělá? Mají tyhle aktivity vůbec význam? Nezhroutí se vlastně režim sám?

"Kubánský režim je velmi inteligentní. A tak zatímco svět jásá nad tím, jak se Kuba otevírá světu a jaké báječné změny plánuje Raúl Castro, ve skutečnosti to na ostrově dost přituhuje. Zejména mluvíme-li o lidských právech. Opozice je i nadále šikanována, přibylo politických vězňů, svoboda projevu či shromažďování je nulová," říká matka čtyřleté dcery, absolventka iberoamerikanistiky na FF UK a žurnalistiky na FSV UK, která rekreačně boxuje a ráda spí.

A jak se vlastně k neobvyklému zaměstnání dostala? "Na inzerát mě jen tak mimochodem upozornila profesorka Housková, která mě učila na fakultě. Asi nějak cítila, že bych se na to mohla hodit a mohlo by mě to zajímat," přibližuje Pavla Holcová.

Jak se zdá, profesorky mívají dobrý odhad.

Pavla Holcová - koordinátorka kubánských projektů ve společnosti Člověk v tísni