Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Osm způsobů, jak se bránit nadýmání

  • 29
Plynatost a nadýmání patří mezi společenská tabu, která mohou nepříjemně ovlivňovat osobní i pracovní život. Poradíme vám, co dělat, abyste se nadmutému břichu vyhnuli.

Nafouknuté břicho potrápí čas od času každého z nás, ať už je příčinou zadržování tekutin před menstruací, konzumace potravin, které nadýmají, nedostatečný pitný režim, psychický stres, nebo zácpa. 

"Nadýmání je běžný, ale obtěžující příznak s mnoha příčinami," říká gastroenteroložka Patricia Raymondová z Chesapeake ve Virginii v USA. 

Naštěstí existuje dost způsobů, jak nadýmání zabránit. Pokud se chcete vejít do své oblíbené těsné sukně a nevypadat přitom jak v pátém měsíci těhotenství, vyzkoušejte triky proti nadýmání.

...anebo pilulky

Nic nezabírá? Uleví vám volně prodejné léky proti nadýmání.

Vybírejte si potraviny bohaté na draslík

Tento minerál pomáhá regulovat rovnováhu tekutin v těle a udržuje nadýmání na uzdě. Mezi potraviny s vysokým obsahem draslíku patří banány, mango, špenát, rajčata, ořechy a chřest. Posledně jmenovaný navíc obsahuje aminokyselinu zvanou asparagin, která jako bonus působí močopudně a pomáhá vyplavovat nadměrné tekutiny z organismu. 

Držte pusu zavřenou

Nebojte se, mluvit samozřejmě můžete, důležité je nepolykat nadměrné množství vzduchu. To se děje zejména při žvýkání žvýkaček, pití nápojů brčkem, při kouření, ale také při mluvení při jídle. Rčení "když se jí, tak se nemluví", má tak nejenom společenské, ale i zdravotní opodstatnění. 

Snižte příjem sacharidů v odpoledních hodinách

Sacharidy jako pečivo a těstoviny mohou způsobovat nadměrné zadržování vody v těle, které se projeví nadmutým břichem. Vyhněte se jim především v pozdějších odpoledních a večerních hodinách, jinak hrozí, že se ráno probudíte s nehezky vyklenutým bříškem. Pokud se chystáte na romantickou večeři, dejte si pozor na pizzu a těstoviny, které se za pár hodin projeví nepříjemným nadýmáním. 

Pozor na sycené nápoje

Máte rádi limonády nebo jen perlivou vodu? "Pak se připravte na zvětšené břicho. Perlivé nápoje mohou podráždit žaludek, způsobit bolesti břicha a také nadýmání," píše server redbookmag.com.  

Potraviny, které obvykle způsobují nadýmání

- luštěniny (fazole, čočka, hrách)

- Zelenina a ovoce (zelí, cibule, květák, brokolice, švestky, hrušky)

- čerstvé bílé pečivo a kynuté potraviny

- uzeniny

- houby

- smažené a tučné potraviny

- zrající sýry

- kyselé a sycené nápoje

- alkohol

Navíc nadmíra oxidu uhličitého zvyšuje krevní tlak a srdeční rytmus a při pravidelné konzumaci nápojů s bublinkami dokonce hrozí řídnutí kostí neboli osteoporóza. Raději se držte čisté vody, nebo nápojů bez bublinek.

Vyhněte se náhražkám cukru

Doktorka Raymondová upozorňuje, že někteří jedinci mají problém strávit umělá sladidla. Zvláště sorbitol, který se nachází v mnoha sladkostech bez cukru a ve žvýkačkách (což z něj dělá dvojitého nepřítele plochého břicha) může způsobit plynatost a také průjem. 

Vyzkoušejte sílu bylinek

Jestliže vás často trápí nadýmání, nebo se chystáte pochutnat si na jídlech, které k nadýmání přispívají, ochuťte je čerstvými bylinkami.

Tereza Semrádová, lektorka a majitelka pohybového studia Fascinace, doporučuje při nadýmání zázvor, který můžete přijímat v jakékoliv formě, velmi chutný je v teplém nápoji. Zázvor nastrouháte, smícháte s citronovou šťávou, podle chuti osladíte medem a zalijete horkou vodou.

Dalším pomocníkem z řady bylinek je fenykl, který můžete využít v kuchyni ve formě semínek jako koření do různých jídel nebo jako čaje. Směs zakoupíte v lékárně.

"Jako prevenci v kuchyni do jídel dále přidávejte bylinky jako majoránka, kmín, tymián, šalvěj, kopr nebo bazalka," dodala Semrádová. 

Tyto přátelské bakterie, které se přirozeně vyskytují ve střevní mikroflóře, mohou pomáhat proti nadýmání. 

Vědci

 zjistili, že ženy se syndromem podrážděného střeva, který se projevuje právě nadýmáním, plynatostí, křečemi v břiše a průjmem, po čtyřtýdenním užívání probiotického kmenu B.infantis zaznamenaly méně nadýmání než ty, co užívaly placebo. 

Zkuste probiotika

Více se hýbejte

Se zácpou a nadýmáním můžete bojovat i pohybem. Podle Raymondové stačí k rozpohybování zažívacího traktu nejméně 15-20 minut svižné chůze denně. Cvičení, při kterém se zapotíte, navíc uvolňuje nahromaděné tekutiny v těle. 

Trenérka Tereza Semrádová na nadmuté břicho obecně doporučuje veškeré aktivity související s jakýmkoliv pohybem. Je důležité, aby střevo správně pracovalo a nebylo líné. K tomu může postačit procházka nebo jízda na kole. Pokud se nám nechce ven, můžeme využít například cviky z jógy, kdy máme zadeček výše než hlavu. K těmto pozicím patří například klasická svíčka. 

"Pokud bych měla doporučit konkrétní cvičení, zvolila by například dýchání do břicha, kdy se položíme na záda, pokrčíme si nohy s položenými chodidly na podlahu. Ruce položíme vedle těla, s nádechem bříško nafukujeme, jako bychom v něm měli balón, a s výdechem naopak vyfukujeme. Je důležité, aby dýchání a nafukování bříška nebylo pomocí prohnutí se v zádech a odlepení zad od země," vysvětlila Tereza Semrádová. 

, pro iDNES.cz
Témata: tabu